Kezdőoldal » Számítástechnika » Programok » A Debreceni Egyetemen programt...

A Debreceni Egyetemen programtervező informatikus szakon milyen szoftvereket használnak?

Figyelt kérdés
Nekem ez azért kérdéses, mert most fogok gépet venni, és szeretném tudni hogy a gép képes lesz-e futtatni a szükséges szoftvereket.

2023. jún. 8. 16:58
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
42%

Szerintem inkább az a kérdés, hogy milyen szoftvereket, fejlesztő eszközöket stb. érdemes kitanulni ahhoz, hogy szakmában majd tudj érvényesülni... Az, hogy ezekhez milyen hardver kell.


A debreceni egyetemet nem ismerem, de esélyes, hogy hasonlóan a legtöbb másik infós karhoz/szakhoz az országban legalább választható tárgyként elérhetőek azért az aránylag kurrens dolog.


Kérdésedből úgy sejtem, hogy a minimumra vagy kíváncsi, szóval ezt írom le. Amennyiben van keret akkor azért még érdemes lehet feljebb menni kicsit. Amennyiben meg Mészáros Lőrinc az apád, akkor meg ne sajnáld :)


Szerintem legalább egy tisztességes 4 magos gép 16 GB memóriával és 512 GB-os SSD-vel az, ami kell neked.

Az is jó lenne, ha legalább valami gyengébb Nvidia videókártya lenne benne.


Mivel a 4 mag sok mindent jelenthet, sokféle CPU van, ezért inkább úgy mondom, hogy a a cpubenchmark oldalon (nem a legjobb benchmark, de legalább minden kapható CPU fent van egy gyors összevetésre jó az oldal) a pontszáma legalább 8000-10000 körül legyen és a "Single Thread Rating" is legyen legalább 2000 körüli.


[link]


Mégegyszer jobb természetesen lehet, most a minimumot írom csak, arra is gondolva, hogy esetleg használt gépet/hardvert veszel, szűkösek a forrásaid stb.


A videókártyát azért ajánlom, hogy adott esetben legalább egy kicsit meg tudj merítkezni CUDA, Tensorflow stb. fejlesztésekben (pl. AI dolgok) is.

Érdemes olyat venni, aminek legalább 8 GB videó memóriája van.

Pl. egy 12 GB-os 3060.

De ha ez nem oldható meg, akkor is legalább valami Nvidia GPU legyen.

Sajnos az AMD GPU-k fejlesztési munkára nem jók igazán.


A fő memóriából meg azért kell legalább 16 GB, hogy virtualizáció, Docker stb. menjen jól. Igazából most olcsó a RAM, szóval akár 32 GB sem túlzás.


Mondjuk azt leírhatnád, hogy asztali gép vagy notebook a cél?


Asztali gépből azért elég könnyen tudsz jót venni, illetve azt apránként is bővítheted.

Notebook-ból egy tűrhetőbb gamer notebookot ajánlok (azokban legalább a RAM és SSD bővíthető/cserélhető).


Egész olcsón is lehet egész jó gépeket kapni, ha írsz egy kb. pénz kereket, akkor tudok esetleg további/konkrétabb tippeket adni.


A lényeg inkább az szerintem, hogy ne vegyél drágán alkalmatlan gépet, pl. 8 GB-os MacBook Air. Első évben lehet, hogy elég egy 8 GB RAM-os gép is, csak legalább legyen bővíthető és ugyebár az Apple cuccok nem azok semennyire sem már...

2023. jún. 8. 18:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
0%

Egy Android Studio azért egy középkategóriás gépet meg tud enni, annál gyengébbet nem ajánlanék.

Ha nem akarsz a telepítésekkel szívni, akkor csak Windows gép lehet.

Valami belépő kategóriás gamer laptop talán jó, de egy üzleti Thinkpad-del használtan lehet hogy jobban járnál, azok nagyon masszívak

2023. jún. 8. 19:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:

#1 A kérdés az továbbra is az, hogy az egyetemen mi az elvárás. Jelenleg van egy jó Windows asztali gépem amin el tudom a használt programjaimat futtatni (Unity, Visual Studio, Visual Studio Code), de szeretnék venni egy laptopot, (ami valószínűleg Mac lesz), csak itt az a kérdésm hogy van-e valami szopatós szoftver amihez kell Win vagy linux (esetleg kell-e VM), mert egyik ismerősömet (mérnöki karon) megszívatták egy olyan CAD-del amit Apple-Intel MacBookok nem bírtak futtatni.


Szóval azért a kérdés igazából arra irányul, hogy tényleg mire számítsak, hogy egyetemen ne szívjak. Mert csak sima IDE-kre lesz szükségem a szakon, akkor az nem befolyásolja a döntésem.


#2 Ugye nem kell Android Studio... Nem szeretem se a Java-t sem a Kotlint és nem akarok mobil appot vele fejleszteni. 😨

2023. jún. 8. 19:11
 4/12 anonim ***** válasza:
67%

Ez nem kívánságműsor. Megtanítanak mindenből egy kicsit.

Java az mindenképp lesz. Ha nem tetszik, nem kell programozónak menni.

2023. jún. 8. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:
Az a baj, hogy gimiben eltöltöttem 4 évet Java-val. Nem a legrosszabb rémálmom. Az Android Studio viszont borzalmas. Nem az, ha kell használom, de örülnék ha nem lenne.
2023. jún. 8. 20:35
 6/12 anonim ***** válasza:
100%

#1-es vagyok. Én nem ide jártam, szóval pontos információt nem tudok adni.

Ránéztem a tantervre gyorsan, de nehéz biztosat mondani...


Mac-es terveidből azért az sül le, hogy nem kell annyira élére állítanod a garast, szóval, ha nagyon-nagyon akarod, akkor bepróbálhatsz egy Mac-et.


Én is dolgoztam Mac-en mostanában, szóval ehhez a részéhez a sztorinak hozzá tudok szólni.


Most már ugyebár csak az M1, M2 szériás processzorok vannak, az Inteles Mac-ek max használtan jöhetnek szóba (de azt nem ajánlom több okból sem).


Azt továbbra is hangsúlyozom, hogy legalább 16 GB RAM legyen, de őszintén 24 GB - 32 GB jobb lenne (az M2-es Air-hez van a 24-es opció, a 14/16 colos Pro-khoz van 32).


Szerintem mindenhogyan kell futtatnod Parallels-ben Linuxot és Windowst is.

Tehát a Parallels licence árára és egy Windows licence árára (bár ezt talán diákként megkapod valamilyen egyetemi program keretében) is számolj.

Amúgy nagyon jó kis cucc.


Valami szokásos Linux Parallelsben futtatva elég lesz arra, hogy a Linux releváns tárgyakat letudd. Amúgy meg sok minden magán MacOS-en (mivel az is Unix) is megy (pl. shell scriptek). De azért jó, ha van egy tényleg Linux Linux is kéznél.


Plusz Parallelsre felmegy az a Windows 11 ARM változat, amin már van Win32/64 emuláció is. A sokszoros virtualizáció/emuláció ellenére meglepően jók a tapasztalataim.


Mondjuk egy CAD szoftvert nem így futtatnék, de sok minden megy ezzel a Parallels + ARM Win 11 megoldással. Telepíteni is next-next-finish egyszerűségű.


Viszont RAM kell bőven, mert a Parallels kajál sokat, extra grafikai gyorsítás is van benne, csak arra lefoglal pár GB-ot (amit a virtuális Win 11 nem is lát).


Én 16 GB-os M1 Macbook Air-en épp csisszre jöttem ki mindennel így.


Senior Java fejlesztő vagyok, használok sok mindent, többféle IDE-t, Docker-t stb.


Csak kb. pár hétig éltem amúgy ezzel a megoldással, amíg megjött az új Windows-os gépem... normál időkben a Macbook Air-t csak lazább dolgokra használom.


Szerintem ezzel a Parallels-es megoldással a tárgyak 99%-át tudod majd vinni.

Kicsit "munkás" lesz a dolog, mert gondolom a példák, tananyagok nem erre lesznek belőve, de alapvetően a legtöbb dolog menni fog.


A maradék 1%-ot meg csináld az asztali gépeden.


Plusz ha van pénzed 700-800 ezer Forintos (vagy még drágább) Mac-re, akkor max veszel mellé még valami olcsóbb második Windows-os notebook-ot is (végszükség esetén).


-


Leírtam, hogy ha Mac-ed van, akkor abból hogyan lehet a legtöbbet kihozni, de összességében én nem ajánlom mindezt egy hallgatónak.

Az árak miatt sem, de még ha azt ignorálom, akkor sem.


Egyszerűen az egyetem lényege az, hogy letudd minél egyszerűbben.

Jobb a kijárt utat követni, aránylag pontosan azokat az eszközöket használni, amit a tanár és a többi hallgató is használ.


Persze lehet egy Mac-ed is, annak révén is sok hasznos tapasztalathoz juthatsz, de inkább csak második gépnek ajánlanám.

2023. jún. 8. 23:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:
A MacBook Air (15", 16GB Ram, M2), amit kinéztem az igazából egy másodlagos gép lenne. Arra használnám, hogy vonaton, egyetemen, stb helyeken tanuljak/dolgozzak rajta. Minden másra ott van az asztali gépem (Win11, 32GB ram i9-11900k). Jelenleg dolgozom egy saját játékon amihez egyenlőre a PC-m használom, de később ezt is át szeretném tenni a laptopomra.
2023. jún. 9. 14:47
 8/12 anonim ***** válasza:
100%

#1-es vagyok ismét.


Így végül is elmegy a dolog szerintem.


[link]


Jó kis gép a 15-ös Air szerintem, de pimpled fel (amennyire csak bírod pénzzel).


Min 512 GB SSD, de inkább 1 TB. A 256 GB-os semmi szín alatt, még akkor sem, ha úgy számolod, hogy neked elég lenne.


RAM-ból ilyen célra meg inkább a 24 GB-os opció, a 16-ot én már keveslem (a te esetedre nézve főleg).


Magánszemély névre véve elvileg EU-ban jár a 36 hónap jótállás, de nézz utána.

Ha netán cég (családi vállalkozás stb.) nevére lenne véve, akkor meg kellhet Apple Care is. Ilyen árú gépeknél azért már gázos, ha 12 hónap után egy nappal bekrepál és poháralátétté változik. Ugyebár ezekben alig-alig van csak esély bármi komolyabb hibát javítani, szóval jó, ha van rá jótállás minél több.


Amúgy itt van egy jó review pont ilyen gépen Unity-s fejlesztésről:

https://www.youtube.com/watch?v=DO39o5lQanQ


Annyira nem vagyok képben, de úgy látom jókat mond az ember és a kommentelők is.

2023. jún. 9. 17:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:

A gépet mindenképp Apple Education-nel venném és 512 GB SSD-vel ami így 770.000HUF, de a jövőre nézve szeretném ha alkalmas lenne Source 2-es motoron futó S&Box fejlesztésre, mert át akarok majd állni rá amikor kijön. Haverom i7-es 16GB RAM-os MacBook Air-én egész jól fut szóval azzal nem lesz nagy gond. A Unity-n jelenleg tanulok meg van egy kisebb mobil játék amin dolgozok.


A tárhely meg azért lesz elég mert jelenleg van egy 4TB külső HDD-m és felhő tárhelyem szóval nem aggódok.

2023. jún. 9. 23:34
 10/12 anonim ***** válasza:

Az 512-es elmegy, a lényeg csak, hogy a 256-ost ne válaszd semmikép.


Az kevés flash chipből áll már csak, lassabb is és az élettartama is problémás lehet (főleg, hogy forrasztott... de bezzeg a MacOS szeret írogatni sokat rá).


RAM-ból a 24-est azért ajánlom, jobb, mint később megbánni, hogy nincs. De elmegy azért a 16 is.


Még egy dolog, főleg ehhez a 15-ös új MB Airhez kérd a nagyobb (70 wattos) töltővel/táppal, úgy látom nem is extra pénz.


Vagy vegyél hozzá valami jobb USB-C töltőt külön.

Van sok márkás, 50-60 watt körüli rendkívül kompakt töltő.


A nyél gázon fogyasztás az én M1 Air-emnél harminc pár watt körül volt, a tied 15 colos lesz, így a kijelző is 1-2 wattal többet eszik, USB merevlemez is lesz rákötve stb., tehát a 35 wattos táp csisszes. Amikor meg nem elég a táp, akkor akkuból is csipeged (bedugva is), ami nem túl ideális.

2023. jún. 9. 23:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!