Kezdőoldal » Számítástechnika » Programok » Erre melyik Linux disztribúció...

Erre melyik Linux disztribúció lenne a legjobb?

Figyelt kérdés

Egy régebbi laptopra szeretném feltenni, amiben van egy második generációs i3 330M és 8GB ram.

Csak plex media szerverként használom. Értelemszerűen erre töltök le cuccokat, így kellene egy olyan rendszer rá, ami lightweight, nincs sok felesleges sallang, de azért felhasználóbarát, szép grafikus környezete van és sok program elérhető rá, ha mégis arra lenne szükség.


Ezekre gondoltam én, de szívesen várok egyéb tippeket is.

- Zorin OS

- Blend OS

- Debian

- Lubuntu

- Linux Mint



ápr. 2. 14:22
1 2 3
 1/27 anonim ***** válasza:
Nekem egy gagyi celeronos laptopon Zorin fut. Amit tudnia kell, azt tökéletesen tudja is.
ápr. 2. 14:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/27 anonim ***** válasza:

Nekem elöször debian volt, majd mint hasonló képességü gépen. Egyéb HW problémák miatt nekem a Mint jóval stabilabb, de ez a hálózati kártya támogatása miatt volt.

Még ismerem az ubuntut, én valahogy jobban szerettem mindig a debiant és annak a leszármazottait.

A zorint meg a blendet nem ismerem, így nem nyilatkoznék.

ápr. 2. 14:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/27 A kérdező kommentje:

Nem tudok semmilyen verziót elindítani rajta, mert nem tudom kikapcsolni a BIOS-ban a "secure boot" opciót. A BIOS verzióm InsydeH20 rev 3.5.

Nincs is ilyen lehetőség benne.


Már felraktam egy Debiant, Ubuntut, Pop OS-t, de mindegyik telepítése után hibába fut a rendszer, egy kék windows helyreállítási képernyő fogad. Nem tud bebootolni a Linux.

Úgyhogy szívás, marad a Windows 10.

ápr. 2. 18:23
 4/27 gentoojedi ***** válasza:

"nem tudom kikapcsolni a BIOS-ban a "secure boot" opciót"

Az uefit sem lehet legacy vagy disabled-re állítani?


A legfrissebb bios verzió van fent?

ápr. 2. 23:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/27 A kérdező kommentje:

Ilyen opció sincs a BIOS-ban. Rákerestem van-e újabb verzió, fórumokon is olvasgattam, de a modellt már nem támogatja az Acer.

Szóval most az van rajta, amit legutoljára kiadtak rá.

Úgyhogy RIP Linux, marad a Microsoftpenis.

ápr. 3. 00:22
 6/27 anonim ***** válasza:

Várj, ha windows helyreallítási képernyö fogad, akkor nem sikerült egyáltalán legyalulni azt, ami eredetileg rajta van.


Pl. lenovo thinkpadeken volt ilyen rejtett partíció, ahonnan ezt elöhívta.

Winchester/ssd-csere után természetesen nem jön be a windows rendzservisszaállítás.


Linuxos particionálásban mennyire vagy profi?

ápr. 3. 12:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/27 A kérdező kommentje:

Egyébként én is gondoltam arra, hogy kiveszem belőle az SSD-t és a másik gépemen teljesen leformázom, aztán visszarakom és úgy megpróbálom.

De végül nem foglalkoztam vele, feladtam.


Van benne valami, hogy nem pucolta le róla a teljes Windows-t, mert újratelepítés után (Win10-zel), volt egy második rendszer, amit az "msconfig"-ban el kellett távolítanom, mert bekapcsolás után választanom kellett két Windows kötet közül. Persze a második egyáltalán nem is működött, szóval igen.

A linux telepítő nem formáz tökéletesen, ha nem particionál az ember.

Csak rábíztam a telepítőre, hogy tiszta telepítés az előző megtartása nélkül.

De mindegy, mert a secure boot miatt valószínű, hogy el sem indulna a cucc.

Majd egyszer nagy unalmamban talán megpróbálom megint, hátha így sikerül.

ápr. 3. 12:47
 8/27 gentoojedi ***** válasza:

Nem tudom hány szálban írtam már le, az Acer szopófaktor linuxnál.


Nem a secureboot a legnagyobb probléma. Szokott az működni linuxszal is.


"Úgyhogy RIP Linux"


Inkább RIP Acer :)

ápr. 3. 15:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/27 gentoojedi ***** válasza:

"... szerverként használom." Értelemszerűen erre töltök le cuccokat, így kellene egy olyan rendszer rá, ami lightweight, nincs sok felesleges sallang,"


Akkor miért desktop linuxot teszel rá? Linux Mint meg Lubuntu az kimondottan desktop os.


A felsorolásban mindent kihúzhatsz debianon kívül, illetve ubuntuból ubuntu server a nyerő.


"de azért felhasználóbarát"


Világos. amit keresel az a böngészőből managelhető webes kliens.


Pl: Webmin. Ezzel tudod a plex és egyéb médiaszerveredet klikkelgetéssel managelni. Frissíteni, telepíteni stb. Még a sambát is lehet grafikusan managelni



"szép grafikus környezete van"


A grafikus környezet ok webes klienssel persze, de a szép az túlzás. Az már bőven a sallang kategória. Transmissiont is lehet távolról böngészőben kezelni.


Teljesen indokolatlan az xorg meg az összes ablakozó rendszer/asztali környezet. Még lxde meg lmde is.

ápr. 3. 15:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/27 A kérdező kommentje:

#8

Miért, mi a baj az Acerrel?

Nem szereti egyik sem, ha Linuxot akar rátenni az ember?!

ápr. 3. 21:49
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!