Kezdőoldal » Számítástechnika » Programok » Első Linux, melyiket?

Első Linux, melyiket?

Figyelt kérdés

Szóval eddig csak windowsom volt, úgy hogy szeretnék kicsit belekukkantani a linuxba. Csak nem tudom melyik distrot szedjem le. Érdemes a wubi-val felrakni, vagy inkább csináljak egy új partíciót? (ha igen akkor írnátok valami particionáló programot is? win7-em van )


Válaszokat köszönöm előre is!



#linux #rendszer #particionálás #Wubi #isntall #meg még sok más..
2013. ápr. 22. 12:11
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:

Én nem szórakoznék wubival.

Windows alatt érdemes lenne az EASEUS Partition Master nevű progit kipróbálni.

A helyedben Ubuntuval kezdenék. Az alap sem rossz, bár az én szívem csücske mindig az XFCE-s kiadás volt (XUbuntu). Ha gyengébb a gép, vagy épp megszállottan teljesítmény mániás vagy, akkor érdemesebb egy optimalizált kiadást keresni. Nekem ebből a szempontból a Linux Mint jött be nagyon, ami tulajdonképpen egy mások által összeállított, Ubuntu. (és ebből is van XFCE kiadás)

2013. ápr. 22. 12:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
Ubuntu, de nekem első a Debian volt
2013. ápr. 22. 12:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:

Nem igazán szeretem az UBUNTU-t, és ha komolyan gondolod a Linux-os életre való átállást akkor csak próbáld ki, de ne szokd meg! Az én kedvenceim a Slackware (Slaix, Slax, ZenWalk) és a Debian (erre épül az ubuntu is).

Én is az XFCE asztali környezetet ajánlom, tehát ubuntu helyett XUBUNTU: [link]


Ha vársz még néhány napot akkor letöltheted majd a 13.04-es stabil kiadást és megmenekülhetsz az ubuntu-féle system-update borzalmaitól... :D

2013. ápr. 22. 12:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:

Még egy apróság: a legtöbb Linux distro fut cd-ről vagy usb meghajtóról is a nélkül hogy bármit változtatna a merevlemezeden. Egy jó példa a SLAX, ami még menteni is tudja a beállításaidat a pendrive-ra.

(Kár hogy alapból KDE asztali környezettel van ellátva.)

2013. ápr. 22. 12:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 tabaki ***** válasza:
56%

"...az ubuntu-féle system-update borzalmai..."

Arra gondolsz, hogy be kell jelölnöd, felülírod-e a régi rendszert, vagy mellé telepíted? A tovább-gombra kattintással együtt kb. 25cm egérmozgatás és 5mp időkiesés. Embert próbáló feladat.

Én most Ubuntu Studiót telepítettem, egyelőre meg vagyok vele elégedve, a legtöbb nekem fontos progi eleve rajta van -- ez azért jó, mert azon a gépen nincs netem. Én a rendszert úgysem igen szándékozom babrálni, ez a kispolgári disztró jól megfelel, de egyébként ebben is kéznél van a terminál, ha kéne valami.

Ami a particionálást illeti, nem kell windowsos program, a linux CD-k tartalmazzák a szükséges programot, mondjuk a GParted-et, amelyikkel kényelmesen megteheted.

2013. ápr. 22. 13:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 DaniKacsa :P ***** válasza:
56%
Kezdőnek és ha van gyors interneted akkor énis az Ubuntut ajánlom, s ha már mondják mások akkor tényleg az XUbuntut (mert én eddig nem tudtam hogy van külön XFCE kiadású Ubuntu, mindig külön szedtem le és raktam össze), ha meg nincs valami gyors neted (mint nekem) akkor az OpenSuse-t ajánlom (jöhetnek a fikázások :) ), van benne minden ami kell s még net sem kell ahoz mert rajta van a DVD-n (majdnem) minden.
2013. ápr. 22. 13:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 A kérdező kommentje:

Van, "jó" net és gép alattam, úgy hogy avval nem lesz gond.

Igazából csak meg szeretném tanulni használni azt is, nem árthat. Köszönöm a gyors válaszokat!

2013. ápr. 22. 13:10
 8/16 anonim ***** válasza:
Linux Mint, az nem olyan borzalmas, mint az Ubuntu.
2013. ápr. 22. 23:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:

@tabaki:


A "system update borzalmai" alatt azt értem, hogy ubuntu-éknál valószínűleg azt hiszik csak az lesz a gépen amit ők akarnak vagy biztosítanak és ha esetleg más is rákerül akkor arra neked nem vagy nem úgy van szükséged ahogy felraktad. Munkahelyi gépeken nálunk ez már kétszer is fennakadást okozott. Egyedi és csak root jogokkal futtatható szoftverek kézzel telepített függőségeit csendben lecserélte az aktuális kiadás állományaira. De már rutinosak vagyunk. :)

Persze kezdőknél valószínűleg nem sűrűn lesz ilyen gond.

2013. ápr. 24. 07:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 tabaki ***** válasza:

Aha, hát az ilyesmi valóban kínos, meg olyan vindózos zamata is van... Még ha valóban szakértelem nélküli birka vagyok is, illetlenségnek tartom, ha fontos döntésekből kihagynak, és tudtom nélkül korrigálják az óhajaimat. Gondolom, a fentebb vázolt szándékaim esetén nincs értelme kázust csinálnom a dologból, de beleraktad a bolhát a fülembe...


Kérdezőnek: Ettől még az Ubuntu Studióm jól szuperál, kényelmes, továbbra is ajánlom kezdésnek. Az adataidat mindenesetre tartsd másik partíción, úgy gördülékenyebben megy a lecserélés, ha idővel kedvet kapsz valami komolyabb disztróhoz.

2013. ápr. 24. 09:29
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!