Kezdőoldal » Számítástechnika » Programok » Hogyan tudom telepíteni a...

Hogyan tudom telepíteni a Linuxot anélkül, hogy a partícióim egyesülnének?

Figyelt kérdés

Szeretném kipróbálni a Linux Mintet, de nem merem elkezdeni a telepítést, mert a telepítés megkezdése nem a partícióimat mutatja, ahova telepíthetem, hanem a merevlemezeimet. Van egy 500 gigás (ez 2 felé van osztva) és egy 80 gigás (ez egyben van).


Nem akarom egyiket se megformázni, mert mindegyiken fontos cuccok vannak.


Viszont a C meghajtómat le lehet formázni, mert azon csak a Windows van meg a felhasználói programok.


Hogy oldjam ezt meg? Nem vagyok valami gyakorlott Linux használó..


Megj.: a felállás így néz ki:


C:/ 200 GB (ezen van a Windows és erre menne fel a Linux is)

D:/ 265 GB

E:/ 64 GB


Tehát a fontos az, hogy csak a C-re települjön a többit meg hagyja békén.


Na azt hiszem, hogy sikerült érthetően megfogalmazni a kérdést. :D



2014. szept. 7. 21:24
 1/9 anonim ***** válasza:
Nem ismerem a Linux Mint telepítőjét, de nézegetni miért nem live rendszeren nézegeted? Vagy ha telepíteni is szeretnél rá, akkor pl. Virtualboxban. Így semmi kárt nem okozol.
2014. szept. 7. 21:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 Tengor ***** válasza:

Telepítéskor, amikor arról érdeklődik, hogy mit szeretnél csinálni (windows mellé telepítés, egész HDD birtokba vétele, stb), akkor mond, hogy valami más.

Akkor előtúrja az összes partíciót. Itt mond meg neki, hogy a c: (itt valami más lesz a neve, tippre SDA2, de a méretből látni fogod) legyen a / (gyökér) és formázd EXT4-re.

A többi partícióhoz ne nyúlj!

2014. szept. 7. 21:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:
Próbálgattam Live-ként, (és tetszett is), de ott nem minden stimmelt (főleg a billentyűzet kiosztással.) Meg tervezem, hogy átváltok Windows-ról Linuxra, mert sok jót hallottam róla.
2014. szept. 7. 21:31
 4/9 Tengor ***** válasza:

Bill kiosztás alapból angol, de állítható. Telepítés után meg végig magyar.

A helyedben én a következőt tenném:

A c:-t kisebbre venném 100-160 GB körüli méretre, majd a felszabadult helyre telepíteném a linuxot. 40 GB-on kényelmesen elfér és a Win is ott marad, ha szükség lenne rá.

2014. szept. 7. 21:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

Akkor válaszolok egy értelmesebbet. Én több mint 4éve használom a linuxot szóval nem vagyok kezdő.


Kezdjük ott, hogy Linux Mint, Debian vagy Ubuntu és társai csak disztribúciók, szóval nem csak Mint-tel van ez amit csinálsz, hanem több 100 linux rendszerrel. Azaz összeválogatott csomagok halmaza + hozzáválasztott grafikus felület. Azaz ha tudsz használni terminált, akkor csak a grafikus felületben van változás, ha másmilyen linuxot teszel fel. A terminálos parancsok szóról szóra ugyanazok lesznek.


Nos van 1 vinyód. Aminek X mérete foglalt. Legyen Y a szabad hely mérete. Nos ezen az Y-on 2 partíciót KELL létrehoznod. Az egyik a "/" a másik a "SAWP". Az előbbi a root más néven gyökérkönyvtár, a másik s csere-hely.


A gyökérkönyvtár lesz a kiinduló mappád, azaz minden mappa fastruktúrában van. Olyan hogy C:\ vagy D:\ felesd el. Linux alatt, olyan hogy: meghajtó mint a Windows alatt nincs. Azokat is fel kell mountolni egy mappára, és az a mappa fogja tartalmazni azt a "D:\"-det. Ez a gyökér partíció lehet 40-60GB-os. Linux nem igényel nagy helyet.


A cserehelyt illetően elég a 4-8GB. Nem kell neki nagy. Sőt felesleges a nagy, csak magad elől viszed a méretet. Ez a lapozófájl lényegében, amit a Windows alapjáraton a C:\-re tesz. Linuxon erre külön partíció van.

2014. szept. 7. 22:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

Azért is mondtam, hogy 2 partíciót KELL létrehoznod, mert ennyi a minimum.


Csinálhatsz többet is akár.


Nálam íny néz ki:

"/" 60GB (ez maga a főkönyvtár ami kötelező)

"/opt" 40GB (ez olyan általam feltelepített, vagy olyan teszt környezet, de inkább univerzális. Ezen szoktam programozni JAVA, C++ vagy akár Webet fejleszteni)

"/home" 250GB (ez a home, azaz a felhasználók tulajdonában lévő mappák)

"SWAP" 8GB

2014. szept. 7. 22:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 Tengor ***** válasza:
"Én több mint 4éve használom a linuxot szóval nem vagyok kezdő." de legalább szegény :D
2014. szept. 8. 07:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:

LoooooL!! Szegény? :O nem "szerény"-t akartál írni? :D


Amúgy köszönöm a tippeket. Így már biztos menni fog. Csak még utolsó kérdés:


Tehát, Tengor azt javaslod, hogy ne csak 3 partícióm legyen, hanem 4? Egy a Windows-nak,egy a Linuxnak, és kettő a fontos adatoknak? Így gondoltad?

2014. szept. 8. 16:58
 9/9 Tengor ***** válasza:

Igen, legalább 4, ami valójában 5 lesz legalább, mert a win egy 100 MB-osat már létrehozott magának. Azt ne piszkáld.

A SWAP még érdekes kérdés. Ha nem használod a linuxot komoly számításokra, videó vágásra ilyesmi, és van 4 GB memóriád, akkor a SWAP kb felesleges, nem lesz rá szükség. Egyébként 2-4 GB-nyit érdemes belőle tartani, igazából 100 GB-os partíciók mellett az a 4 GB már elenyésző.

2014. szept. 8. 18:29
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!