Kezdőoldal » Számítástechnika » Programok » Miért ugyan olyan az összes...

Miért ugyan olyan az összes Linux?

Figyelt kérdés

Tudom, a linux karakteres felület és a rá telepített keretrendszertől függ, hogy néz ki a rendszer megjelenése.

Mindezek tudatának ellenére NEM értem, miért néz ki minden linux ugyan úgy.


Mindegyik linux átvette a Windows-rendszerek tálcáját és hasonlóságait, DE AZ ilyen rendszereknél a tálca egy kalap sz@rral ér fel, mert a windows Tálca azért jó, mert egyszerű gombkombók vannak hozzá + olyan elemek amik a windowst támogatják a használók felől.

Linuxok ugyan így néznek ki, csak semmi Linux beütés.

Egyedül talán az Ubuntu próbált valami alkotni, de nekem az meg nagyon nem tetszik. Egyrészt energiaigényes, másrészről számomra nem áll kézre a használata. Nem is ez lenne a lényeg, hogy disztrókat emlegessünk, hanem, hogy megvitathassam, miért néz ki minden Linux ugyan úgy vagy miért másol híres op-rendszerekről külsőt.

Remek multi-asztalos megoldása van, ami egy Windows rendszeren nincs, mégsem ezeket próbálják kiaknázni, hanem szétmajmolják az OSX-et meg a Windowsokat...

Miért?

Mit kell azért tennem, hogy valaki megalkosson egy olyan rendszerfelületet ami a Linuxot szolgálja és nem a windows-OSX kopyból épül fel, hogy a Linux előnye háttérbe kerüljön?


Akár én is szívesen terveznék egyet, de a tervezésnél elakadok, hisz leprogramozni nem tudom.:_(

Ha már itt tartunk, nincs olyanra lehetőség, hogy valamilyen tervezőnek elküldöm az ötleteimet és azok megvalósítják azt? Annyi mindent eltudnék képzelni a Linuxba, ami SEHOL nem található meg és SEHOL alatt azt értem, hogy EGY létező rendszerben sincs ilyen...


Mindenesetre, hogy ezt leírtam, összeállítom a saját megjelenésrendszeremet, hátha találok lehetőséget a magvalósítására.

Hisz ingyenes... Akkor csak vállalkozó szellemű emberekre van szükség. Vagy nem?



2015. aug. 9. 16:11
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
Ha nem tetszik, ne használj linuxot!
2015. aug. 9. 16:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:

Gnome3 még eléggé különbözik a többitől.

Egyébként a w$ több mindent átvett a linuxtól mint fordítva , pl virtuális asztalok.

Alapvetően az összes felület (a unityt meg az új gnomet kivéve) hasonló , mindenhol van menü , panel stb , különbség inkább a testreszabási lehetőségeknél mutatkozik meg , ha egyik meglévő téma se tetszik letölthetsz másikat.

2015. aug. 9. 17:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:

Te nem értesz a Linux-hoz.Már a kérdés sem jó.

A Linux egy kernel arra épülnek a különböző disztrók amik kezelhetőségben,sebességben,hardware támogatásban különböznek.

1.Lehet hogy te kipróbáltál 1 disztró és arra azt mondod hogy fos akkor inkább fízess a redmondiaknak.

2.Az csak a GUI és csak 1 része a Linux-nak.Az tényleg ígaz hogy pár dologban hasonlítanak de nem a Linux vette át hanem fordítva.Ahogy elöttem írták hogy a GNOME 3 forkjai teljesen különböznek a Windows GUI-tól.Azért van ennyi felület hogy lehessen választani.Fegyed fígyelembe hogy ezt nem pénz szerzés miatt csinálják hanem a célközösségért ami minden disztrónál más.

3.Lezáráskén megemlítem hogy nem majmolják szét a Windows-t mert nem az a célük.Bár van 1-2 olyan disztró pl Mint ami a Windows-tól átállt felhasználókat ismerős felülettel fogadja de ilyen a Zorin is.Az OSX-t se.De van olyan disztró ami hasonlít rá.Pl Elemantary OS.Ezzel nincs is probléma de amikor az User úgy akarja használni mint a Windows/OSX-t na akkor kezdődnek a problémák mert nem tudja mi az a terminál Windows-os esetben stb...

A legfontosabb nem a külsöt nézni.Ha meg saját Linux-ot szeretnél csinálni ajánlom az LFS-t.

[link]

Off:Bocs ha egy kicsit nyerv voltam,lehet aludni kéne...

2015. aug. 9. 23:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
100%

A Linux önmagában egy kernel, nem egy felület.


Parancssoros ("karakteres") felületből is van sok - lásd bash, ash, dash, csh, ksh, zsh - mint ablakozó felületből is.


Ezen utóbbiak meg persze hogy hasonlítanak egymásra illetve más rendszerekre - lásd az OS/2-t, az Amiga OS-t, a NextStepet, de mondhatnám az OSX-et - is: ikonok, ablakok, tálca és alkalmazás-menü: mindegyik ugyanazt a jól bevált 1980-as években (nem kizárólag a Microsoft által kitalált) kifejlesztett sémát alkalmazza, mint a Windows is.

Ha ettől eltérnek - lásd a Windows 8 csempéit vagy az Ubuntu Unity-jét - azt a felhasználók többsége nem igazán akceptálja.

2015. aug. 10. 00:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 Tom Benko ***** válasza:
100%

"Mindegyik linux átvette a Windows-rendszerek tálcáját és hasonlóságait"

Hm. Fluxbox, openbox, dwm, sithwm, awesome, ratpoison, enlightenment. window maker ablakkezelőket láttad már? De az XFCE, Gnome, KDE is csak hasonlóvá tehető, sokkal szélesebb körűen lehet beállítani, mint a windows asztalát.


"a windows Tálca azért jó, mert egyszerű gombkombók vannak hozzá"

Az általam említettekben is...


"+ olyan elemek amik a windowst támogatják a használók felől."

Például?


"hanem szétmajmolják az OSX-et meg a Windowsokat..."

Általában nem, inkább a konvergens evolúció magyarázza a hasonlóságokat. Bár van olyan is, ami a winről érkezők komfortjáért akar lenni, de inkább ez tűnik a rendszer megerőszakolásának.


"Mit kell azért tennem, hogy valaki megalkosson egy olyan rendszerfelületet ami a Linuxot szolgálja és nem a windows-OSX kopyból épül fel, hogy a Linux előnye háttérbe kerüljön?"

Mondjuk regisztrálsz a HUP-ra, és ott előadod ötleteidet.


"Ha már itt tartunk, nincs olyanra lehetőség, hogy valamilyen tervezőnek elküldöm az ötleteimet és azok megvalósítják azt? Annyi mindent eltudnék képzelni a Linuxba, ami SEHOL nem található meg és SEHOL alatt azt értem, hogy EGY létező rendszerben sincs ilyen..."

Leírod feature request formájában, és elküldöd valamelyik programozó csapatnak. Legfeljebb azt mondják, hogy nekik nem tetszik, akkor továbbmész másikhoz. Vagy megtanulsz programozni. Nem nagy ördöngösség.


"Mindenesetre, hogy ezt leírtam, összeállítom a saját megjelenésrendszeremet, hátha találok lehetőséget a magvalósítására.

Hisz ingyenes... Akkor csak vállalkozó szellemű emberekre van szükség. Vagy nem?"

Meg ráérő emberekre. Mondjuk ettől függetlenül sem árt némi tőke, tehát ha leírod az ötleteidet, és találsz valakit, aki segít megvalósítani, akkor indítasz mondjuk egy crowd sourcing kampányt.


Sok sikert!

2015. aug. 10. 09:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 A kérdező kommentje:

Köszönöm mindenki válaszát, a harmadik kommentelő érzésem szerint félreértett. Miért írsz ilyet, hogy: "te nem érszesz..."

Szerintem leírtam, tisztában vagyok azzal, hogy a Linux alapvetően csak karakteres felület...stb. Nem részleteztem, de nem is ez volt a lényeg.

Na mindegy is.


Azon kívül, hogy minden komit köszönök, utolsó személynek még inkább, mert több hasznosnak tűnő tanácsot is kapta, amint lesz időm, utánanézek ezeknek. :)

És természetesen továbbra is szívesen fogadom az ötleteket/tanácsokat.

2015. aug. 10. 16:36
 7/14 anonim ***** válasza:

A linux még karakteres felület se, hanem csupán a kernel.


Igazán leírhatnád, hogy milyen újító ötleteid vannak a felületre, mert tippre azoknak már 99%-át rég megvalósították, csak nem olvastad el az összes ablakkezelő összes dokumentációját, hogy tudjál róluk.


A "mindegyik linux majmolja a windows"-t témakörben:

a) egyrészt gnu/linux-on már '94-ben is volt tálva, míg windowsnál csak 95-ben jött be. (ki majmol kit?)

b) másrészt azok az agyonreklámozott csilivili disztribúciók tényleg a wint majmolják, így hódítva el onnan user-eket. Van csomó olyan disztró és/vagy ablakkezelő, amik szarnak arra, hogy egy windows usernek első látásra kényelmes legyen, és így tök külön mederben megy a fejlesztés.


Felteszem, te is azért a windows-like disztrókat találtad meg, mert ezt tolta egy reklám az arcodba, és neked is kényelmesebb volt első látásra egy többé-kevésbé ismerős felület.

2015. aug. 10. 16:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 A kérdező kommentje:

Én egy Linux fanatikustól fanatikustól kaptam a listát, mert én magam határoztam el, hogy végignézem Linuxékat, hogy megállapítsam, használható-e olyan dinamikusan, mint a windows.

Ezalatt NEM azt értem, hogy pont ugyan úgy nézzen ki.

Lehet, hogy egoistának nézel emiatt, de magamat másnak tartom. Számomra minden ami új egy kalandot jelent nem pedig problémát. Ha először meglátok egy új felületet (számítógépes világban vagyunk, mert most az a téma) akkor nem az jut az eszembe, hogy nem olyan mint a win, hanem próbálom felfedezni. Ha máshogyan működik, akkor elfogadom, de nem ez a problémám.


A "majmolásos" mondatomat is sokan félreértették. Megpróbálom megmagyarázni.


Oké, hogy tálca, start menü és egyebek hasonlóak, eddig semmi gond, de windowson egy kényelmes használhatóságot biztosít mindez, amíg ugyan ez Linuxon nehézségeket jelent, kényelmetlenebb, hisz a Linuxnak más előnyei vannak a Windowshoz képest.

Most kezdtem kipróbálni különböző disztrókat és NEM szeretnék egyik napról a másikra próbálgatni, hisz időt kell adni mindennek a megismeréséhez.

Körülbelül 12 rendszert fogok kipróbálni ami Linux, de eddig még csak kettőt próbáltam + egy Iskolai Sulix rendszert. (Illetve az Ubuntu Unity-t de az nem tetszett)


Lényeg, hogy valóban nincs még sok tapasztalatom, de egyszer muszáj elkezdenem, ezért ne most próbáljatok meg karóba húzni. Egyszerűen, amikor meglátok egy linuxot, mindig a windows felület jut eszembe róla és amikor használom, beötlik a gondolat, hogy ilyennel miért nem találkozom.

Valóban, nálam lehet a probléma, hisz nem vagyok valami nagy Linux fanatikus, de érdekel az új környezet és sajnos még nem találkoztam olyannal ami nagyban eltér a Win változattól és kényelmes is a használata.


Használat közben nálam a gombkombók is nagy szerepet játszanak a többi funkció mellett.

Tesztenként megfigyelem egy Linux rendszernél, hogy mennyire felhasználóbarát, miket telepít egy rendszer.

(Sajnos olyan is van, hogy telerakja programokkal amiket nem használok)

Továbbá olyannal is találkoztam (LXLE) hogy a monitorra erőszakolt (jobb felső sarokban lévő) erőforrás figyelő egyszerűen megbolondult és a monitorom közepére vándorolt.

Ilyen érdekességeket jókat mosolygok, de ilyen esetekben ötlik a gondolat, hogy azt a kis cuccot miért nem lehet egérrel mozgatni.


Ez csak egy példa, de 1-2 ilyen kis kényelmi funkció (akár más rendszerekbe), ami ráadásul hibákat is könnyen kiküszöbölhetővé tenné ha a felület része lenne és máris barátságosabbá válna mindenki számára.

2015. aug. 10. 17:03
 9/14 anonim ***** válasza:

Hát. Ahogy látom neked akkor alapvetően az a bajod, hogy mások a key combok, és más-más a feladatuk? Minden ablakkezelőben ezeket egyesével testreszabhatod magadnak, ahogy akarod. Nem kell a default kiosztáshoz ragaszkodni, és ahogy leírod magadat, nem is fogsz ahhoz ragaszkodni. Természetesen ugyanolyanra is csiszolható, mintha win lenne, de totál másra is.


Az, hogy bugos programokat találtál egyáltalán nem váratlan fordulat, ha kicsi garázsdisztrókkal ütöd el az időt, pl. sulix. Egy 2-3 ember által karbantartott disztrónál egyszerűen fizikailag is lehetetlen letesztelni minden csomagot, így teljesen normális, hogy a kis fis-fos disztrók tele vannak kis fis-fos hibákkal.


Ahhoz, hogy a különböző felületekkel játszadozz, bőven elég felraknod egy debiant (vagy archot), hisz a unity-n kívül az összes ismertebb ablakkezelő a része, így mindenféle rendszer újratelepítés nélkül az összeset végig tudod próbálgatni. Sőt: egymás mellett is futtathatsz különbözőt..vagy négyet...vagy 8at.. vagy amennyit bír a géped. :->


Válogass kedvedre: [link] , a billentyű kombókat meg állítsd be a saját szájízed szerint!

2015. aug. 10. 17:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:

Üdv mindenki, én egy kicsit másképp látom a dolgot mint a kérdező. Igazából mindenki a másikat majmolja meg nem is. Hogy én ezt,hogy értem De kezdjük az elejétől, még anno az őskorban az apple bemutatta a első grafikus felületű rendszert, arra válaszként a microsoft is kiadta windowst ami ugyanúgy rendelkezett grafikus felülettel. Erre az apple meg beperelte a microsoftot,de végül nem lett belőle semmi, mert hasonlított arra amit kreáltak, de nem is. De az már egy másik történet, hogy az apple honnét szerezte a grafikus felülettett. :P

Na most vissza a jelenben, mint ahogy a kérdésedben írtad vannak olyan desktopok amik hasonlítanak a windowsra vagy os x-re. Vagy inkább olyanok amik direkt olyanok amik hasonlítanak rájuk. Pl: Zorin os ami windowsra vagy Pear os (ami már nem támogattatott, mert felvásárolták és szó szerint eldobták) Helyette ott van/lesz a Trenta os. De ezek népszerűek is,de mért is? Mert az emberek lusták, meg ragaszkodnak a megszokott dolgokhoz. Van rá példa is mint mikor megjelent a windows 8 mindenki szidta, hogy úgy nem jó az nem jó, de én megnéztem tényleg nem volt a legjobb ötlet a Microsofttól, hogy érintőkijelzős felületet hoz asztali gépre, de azért nem volt hasznavehetetlen voltak benne jó dolgok is, de rosszak is. Mondok is még egy példát mikor megjelent az ubuntu a unity felületével sokan kifikázták, hogy ez nem jó az nem jó, de én mikor váltottam ubuntu-ra (12.04) akkor egyből megtetszett nekem, és a unity is sokat fejlődött mióta megjelent(11.04). Bár én úgy látom az ubuntut, hogy az os x panelja + windows tálcájából egy része + a cannonical egyedi fűszerezése=ubuntu. Ugyanígy látom a Windows 10-et is: a Windows7 és a 8 gyermeke. Az apple meg még mindig azt az elvet követi, hogy az alma ne essen messze a fájától. De mint ahogy fentebb is írták léteznek olyan grafikus felületek linux alatt ami nem hasonlítanak Windows-ra/Os x-hez, és nekik meg van a saját rajongói tárborjuk. Amit még nem említettek a többiek, vagy talán nem vettem észre az, hogy a linuxot nagyon testre lehet szabni érdemes lenne a körülnézned az ubuntu.hu fórumon az: És a te asztalod, hogy nézz ki topicokban pl: [link] Van közte egy-két szép alkotás. Száz szónak is egy a vége. 


A válaszom a kérdésedre: Miért ugyan olyan az összes Linux?

Igen és nem, yin és yang, hamburger és pizza.

Na jó tényleg itt kéne abba hagynom, mert a végére már megéheztem. :D

2015. aug. 10. 22:42
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!