Kezdőoldal » Számítástechnika » Programok » Szeretném a rajzaimat digitali...

D.V.Veronika kérdése:

Szeretném a rajzaimat digitalizálni. Képregényről volna szó. Milyen program volna a segítségemre, remélhetőleg ingyenes, amivel a kész tónusozott rajzokat bevihetem és ott színezhetem ki, hogy utána online megjelenítve minél jobban nézzen ki?

Figyelt kérdés
Lelkes amatőrnek mondanám magam, és ódzkodtam a digitális rajzolástól. Kézzel szeretem a legjobban. De meg szeretném tanulni ezt is. Nincs digitalizáló táblám, se tabletem, így olyan programot szeretnék elsősorban kipróbálni, amit egér vezérléssel laptopon is használhatok és fontos hogy vektor grafikus legyen!

2016. jan. 24. 11:31
 1/9 tabaki ***** válasza:

Ööö... nem egészen világos, hogy milyen formában képzeled el a bevitelt -- ehhez elsősorban szkenner, vagy szükségmegoldásként legalább egy jó fényképezőgép szükséges. Amikor a képek már megvannak digitális formában, azokat már tovább tudod szerkeszteni. Vektorgrafikára kiváló az ingyenes és nem túl bonyolult Inkscape:

[link]

Arra ne számíts, hogy a tónusozott rajzaidat értelmesen vektorgrafikává alakíthatod. A program ugyan képes a bitképek vektorizálására, de majdnem biztos vagyok benne, hogy nem ez a funkció az, amelyre szükséged van -- bár a körvonalak kinyerésére esetleg hasznát láthatod. Egyelőre így, látatlanban azt feltételezem, hogy valószínűleg manuálisan kell átrajzolnod és kiszínezned a képeket.

Sokat segítene, ha legalább egy ilyen képet be tudnál mutatni, hogy lássuk, mit lehet kezdeni vele. Ehhez természetesen előbb be kell szkennelned, vagy lefényképezned, és feltenned valahová (mondjuk a [link] oldalra), hogy le lehessen tölteni a kísérletezéshez. A próbához elég valami gyengébb webkamerás vagy telefonos kép is, úgy talán gyorsabban fel tudod tölteni.

2016. jan. 24. 22:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm!

Igen, gondoltam h szkennelés lesz, szerencsére van is itthon olyanom. A programról már hallottam, de nem tudtam h ez erre jó. Kipróbálom, remélem menni fog. A tanácsokat is köszönöm :) Hálás vagyok!

2016. jan. 25. 11:32
 3/9 anonim ***** válasza:

Először is: vektoros programmal (pl. Illustrator) nem lehet tónusozni. Maximum görbékkel határolt formák lehelyezésével "tónusszerűséget" kialakítani. De az sosem lesz szép. Olyan lesz, mintha színes papírból vágtad volna ki:

[link]


A másik lehetőség:

[link]


Remélem, tudod, hogy vektoros programban minden egyes vonal, vagy pöttyintés külön réteg.


Pixeles (pl. Photoshop):

[link]


Magyarul:

A vektorosban építkezel, a pixelesben rajzolsz/festesz.

Érted? :)

2016. jan. 25. 18:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 tabaki ***** válasza:

[link]

Okoska.

2016. jan. 25. 19:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

A kérdező nem logót akar tervezni, hanem képregényfigurát rajzolni. Azt inkább nem gradienttel kéne, szerintem. Okoska.


U.I.: Nem értem a gúnyodat. Miért? Bántottalak?

2016. jan. 25. 19:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 tabaki ***** válasza:

Bizony. Kijelentetted, hogy az általam ajánlott program alkalmatlan a célra, és ez a leminősítés nem esett jól. De, a harmatos lelkem érzékenységétől függetlenül is, ezt ráadásul egy sommás megállapításként egyértelműen hamis tényállításban foglaltad össze, ami nem sok okot adott ennek a véleménynek a felértékelésére.

A képregény sajnálatosan átlép azon, hogy te személy szerint mit tartasz üdvösnek az árnyékolásra. Az efféle, igen nagy számban föllelhető grafikák tanúsítják, hogy a kárhoztatott gradient-színezés, finoman szólva, nem egészen ismeretlen a manga világában:

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

A rajzokon lehetetlen föl nem ismerni a vektorgrafika jellemzőit. És egy halk köhintés kíséretében hadd jelezzem még egyszer, hogy nem holmi nagynehezen előkotort szórványos példák ezek, hanem tömegesen találhatsz hasonlókat.


Nem állítom, hogy a színátmenet mindenre képes, vagy, hogy egy vektorgrafikus programmal (például Inkscape) létrehozott képbe adott esetben ne volna érdemes még hagyományos képszerkesztővel (például Gimp) is belenyúlni. Azt sem, hogy okvetlenül a vektorgrafika az egyetlen út -- még csak nem is a legkellemesebb: sajátos szerkesztési elvei vannak, ami sok bosszúságot okoz, míg az ember ki nem tapasztalja. Viszont a minőségromlás nélkül gyakorlatilag a végtelenségig finomítható szerkesztés (beleértve a lesajnált tónusátmenetek utolérhetetlen egyenletességét) igenis mellette szól. Az úgyszintén, hogy kifejezetten kedvez az egérrel való munkának. A pixelgrafikának is megvan a maga helye, de képregény esetén lehetőleg a szerkesztés végén, amikor a vektoros kép véglegesítése után az igazi erényeit csillogtathatja.

2016. jan. 25. 22:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

Most már értem, azt gondoltad, leszóltalak és/vagy, cáfolni akartalak. Ha így tűnt, bocsánat, nem ez volt a célom. Bevallom, nem is olvastam végig a válaszodat, nem arra reagáltam, csak írtam, ami eszembe jutott a kérdéssel kapcsolatban.

Azért jelentettem ki, hogy a vektoros programok nem alkalmasak tónusozásra, mert nem gondoltam a mangára, vagy az animére, a kérdés olvasása után rögtön ilyesmik ugrottak be:

[link]


De igazad van, jobban végig kellett volna gondolnom, hisz lehet, hogy a kérdező pont mangákat rajzol, nem tudhatom.

2016. jan. 25. 22:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 tabaki ***** válasza:

Jó-jó, én is bocsánatot kérek a hamari ítéletemért, természetesen nem kevés igazság van a hozzászólásodban. Én történetesen a kérdés alá írt címkéket is elolvastam, ezért nem tudtam hová tenni a megjegyzésedet.

A vektorgrafika a fentebbiektől még egyáltalán nem biztos, hogy diadalmenetként indul Veronika számára, ezért nagyon is helyeslem, hogy legyen még egy pixelgrafikus szoftver is a tarsolyában:

[link]

Hozzá igen bőséges PDF-útmutató itt:

[link]

(Inkscape-ben a Súgóban lévő Ismertetőkkel érdemes kezdeni, igazán részletes leírás az angol nyelvű online kézikönyvben található.)

Jó gyakorlatok mindkét programhoz:

[link]

2016. jan. 26. 01:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm a bőséges válaszokat XD bevallom, igen szórakoztató volt elolvasni őket. De félretéve, ige hasznosnak bizonyult. A tervem igen, manga, és nem tervezem kiszínezni. Beérem egyenlőre ha egyáltalán megjeleníthető lesz az eredmény, mármint, több lesz egyszerű szkennelt rajzoknál. :)
2016. jan. 27. 15:06

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!