Kezdőoldal » Számítástechnika » Programok » Hogyan lehet "átlátszó"...

Hogyan lehet "átlátszó" színűvé tenni egy bmp/jpg kép egy részét?

Figyelt kérdés

Lehetőleg WinXP Paint-tel szeretném ezt elérni, de más megoldás (pl. IrfanView, ha tud ilyet) is szóba jöhet.

Paint-ben bal oldalon lent lehet a színek közül választani, de átlátszót nem tudom, hogy kell előállítani...

(Átlátszó: pl. ha felteszem egy weboldalra a képet, ott a háttér látszik a kép mögött.)


2017. máj. 14. 21:59
1 2
 11/18 anonim ***** válasza:

7-es vagyok

"Így is fogalmazhatjuk. "

Tisztázzuk...Ha egy képen van egy fehér csík, azt nem tudod átlátszóvá tenni úgy, hogy az alatta lévő képrészlet láthatóvá váljék.

2017. máj. 15. 00:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/18 A kérdező kommentje:

11. Ez így zavaros. Ha más színű lenne, vagy nem csak egyszínű fehér, azt lehetne? Minden kép úgy kezdődik, hogy nincs rajta átlátszó rész, de aztán alkotunk rá valahogy. Jelen esetben arra a fehér csíkra, azt lecseréljük átlátszóra. :)


Majd letöltögetek programokat. Köszönöm mindenkinek az eddigieket! Bár én az XP-s Painttal nagyon jól elvoltam a kis egyszerű szerkesztésekhez, még a Win7 Paintját sem csípem, ahelyett is XP-st használok.


Az IrfanView-val esetleg tudja valaki, hogyan működik ez? Mentésnél be lehetett jelölni négyzeteket png formátumnál, de színt nem lehetett kiválasztani, melyiket akarom átlátszóvá. Az Options sem működött.

2017. máj. 15. 00:42
 13/18 tabaki ***** válasza:
100%

„Minden kép úgy kezdődik, hogy nincs rajta átlátszó rész, de aztán alkotunk rá valahogy.”

Ja. Vagy például eleve átlátszó a kép...


„Jelen esetben arra a fehér csíkra, azt lecseréljük átlátszóra.”

Erre többféle módszer is létezik. Bizonyos programok a radírozás/kivágás esetén eleve feltételezik az átlátszóságot (vagyis az alfa-csatorna használatát). Máskor -- például a Gimpben -- ezt neked kell kérned: Réteg → Átlátszóság → Alfa-csatorna hozzáadása. Mindkét esetben megteheted, hogy a vonalat eleve radírral rajzolod meg, vagy kijelölőeszközzel körülkeríted, és törlöd. Ha egy már meglevő színfelületet akarsz átlátszóvá tenni, a szokásos eljárás az, hogy a feladattól függően varázspálcával vagy színkijelölővel jelölöd ki, aztán törlöd. A Gimp Színek menüjében létezik egy Színből alfa... menüpont, amellyel a képen vagy egy kijelölt részletén a beállított szín (alapesetben éppen a fehér) átlátszóvá tehető.


„az XP-s Painttal nagyon jól elvoltam a kis egyszerű szerkesztésekhez”

Ez az állapot általában addig tart, míg mást ki nem próbálsz. Természetesen nem a későbbi még tovább rontott Paint-változatokat.


„Az IrfanView-val esetleg tudja valaki, hogyan működik ez? Mentésnél be lehetett jelölni négyzeteket png formátumnál, de színt nem lehetett kiválasztani, melyiket akarom átlátszóvá.”

Be kell állítanod az alapszínt fehérre, és mentéskor bepipálnod a megfelelő kockát:

[link]

Tehát létezik rá módszer, csak egy kissé nyögvenyelős. Ne felejtsd el, hogy az IrfanView kitűnő nézegető, de nem képszerkesztő. Nem egészen értem ezt az önsorsrontó hajlamodat, hogy mindig a nehézkesebb megoldást keresed, én továbbra is egy normális szerkesztőprogramot javaslok inkább.

2017. máj. 15. 01:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/18 anonim ***** válasza:
Painttel nemigen lehet átlátszóságot beállítani, valahogy erre nemigen gondoltak. Az átlátszóság egyébként mint már mondták, nem egy "szín", hanem egy plusz csatorna a színkódban. A legtöbb képformátum RGB színkódolásban tárolja az információkat, tehát a vörös, zöld, illetve kék mennyiségét az adott pixelen. Az Alfa csatorna bevezetésével kapjuk az RGBA színkódolást, ami azt is eltárolja, hogy mekkora az átlátszóság mértéke. Na ez az alfa-csatorna az, amit a mezei Paint egyszerűen nem kezel.
2017. máj. 15. 10:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/18 A kérdező kommentje:

Egyelőre fehér csíkkal használtam fel a képet. Nagyon kis árnyalatban tér el a fehértől a háttér. Viszont png-ben meg túl nagy lenne a kép. Elvileg elkészítettem átlátszón is, szerintem jónak kell lennie, csak túl nagy, így nem használtam fel.

Lehet, hogy 5-10 év múlva kell megint átlátszó képet szerkesztenem. De letöltöttem a Phoxo programot, amit ajánlottatok. Tényleg sok jó dolog van benne, fogom használni. De sok szempontból eléggé szokatlan és pár feladatot így is a Painttel oldok meg.

2017. máj. 16. 18:27
 16/18 tabaki ***** válasza:

„Painttel nemigen lehet átlátszóságot beállítani, valahogy erre nemigen gondoltak.” (#14)


De bizony, gondoltak, csak nemigen kötötték mások orrára. Az XP-változat súgóját azóta a M$ le is vette a honlapjáról, viszont, ha rákeresel, akadnak találatok:

[link]

Az újabb változatokban még jobban eldugták, de ott is megvan.


„Nagyon kis árnyalatban tér el a fehértől a háttér.”

Nem értem, hogy ez most rossz, vagy jó. Úgy tűnik, hogy az utóbbi, de akkor miért nem a háttérszínt használod fehér helyett?


„Viszont png-ben meg túl nagy lenne a kép”

Nem szerencsés, hogy semmit sem tudunk erről a boldogtalan képről, illetve arról, hogy mire és hogyan akarod használni. Lehet, hogy az adott valamire elég lenne negyedakkora kép is.


„De sok szempontból eléggé szokatlan, és pár feladatot így is a Painttel oldok meg.”


Rádió:

-- Figyelem, figyelem! Felhívjuk az M7-es autópályán utazók figyelmét hogy legyenek óvatosak, mert egy őrült a forgalommal szemben robog.

Autós:

-- Hogyhogy egy? Mind!


Mások számára inkább a Paintnek a más programok bevált megoldásaitól eltérő, nehézkesen egyedi ötletei „szokatlanok”. A Windows beépített programjait általában szándékosan a használhatóság határán tartják, de ha tudnak, még rontanak is rajtuk időnként -- a legnagyobb tévedés valamiféle alapként hozzájuk igazodni. Egy okkal több, hogy mással is megismerkedj.

2017. máj. 16. 22:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/18 A kérdező kommentje:

"akkor miért nem a háttérszínt használod fehér helyett?"

Lehet, hogy néha a weboldal megváltozik a kép alatt. Mert időnként azt is fejleszteni kell. :)


Egyébként a "kitöltés színátmenettel" az, ami bonyolult volt a Phoxo-ban. Paintben csak odakattintottam a kitöltéses kurzorral, ahol egyszínű volt kép, és átszínezte. Itt pedig látszólag nem tudok átszínezni így részeket, hanem előre kell megcsinálni a kép hátterét, utána rajzolni rá.


Eléggé ritkán használok képszerkesztőt. Inkább csak kicsinyíteni-nagyítani kell kész képeket, arra az IrfanView is jó. Ezért sem akarok minden áron újítani. De ezt a Phoxot fent hagyom, sok jó dolog van benne.


Az egész kérdésem itt onnan jött, hogy két képet akartam tenni egymás mellé, egyet jobbra, egyet balra. Ez nem akart működni. Ezért jött az ötlet, hogy legyen egyetlen kép a kettő, és köztük legyen a kép átlátszó. (Ez az a vízszintes csík, ami valójában függőleges, szépen elírtam, de a lényegen nem változtat.)


Köszönök minden javaslatot, választ. Jöhet, ha van még bárkinek bármi hozzáfűzni valója.

2017. máj. 16. 23:47
 18/18 tabaki ***** válasza:

" Itt pedig látszólag nem tudok átszínezni így részeket, hanem előre kell megcsinálni a kép hátterét, utána rajzolni rá."


Khm, no igen, látszólag... :) Merthogy mem egészen úgy van, hanem:

Kijelölöd a kívánt területet, utána a színátmenet-eszközt használva az egérrel belehúzod az átmenet irányát és hosszát. Ez sem túl bonyolult, inkább csak kifinomultabb.


A problémáddal kapcsolatos egyéb megjegyzések privátban.

2017. máj. 17. 13:38
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!