Kezdőoldal » Számítástechnika » Programok » A manuálisan telepített...

A manuálisan telepített programok parancsai hová kerülnek? (Linux)

Figyelt kérdés
Bocsi,nem tudtam jobban megfogalmazni a kérdést. Tehát amiről szó van....kezdőnek titulálom magam a linux világában,de azért már az alapvető parancsokat(terminál) illetve dolgokat tudom.Megszoktam már a könyvtárszerkezetet is meg mindent.A gondom az,hogy Feltelepítettem a Viber-t,és szeretném beállítani az indítópultban....viszont a parancs nem került be az usr/bin-be...így terminálból sem tudom elindítani és autómatába se tudom betenni....csak a "tálcáról". Szóval azt szeretném megtudni,hogyan lehetne bevarázsolni az indítópultba?Köszi előre is.

2018. febr. 12. 22:07
 1/7 A kérdező kommentje:
Ha esetleg számít valamit....terminálból telepítettem dpkg-val.
2018. febr. 12. 22:12
 2/7 anonim ***** válasza:
Be kell tenni a telepített program elérési útját a PATH környezeti változóba, vagy csinálni egy linket a /usr/bin-be
2018. febr. 12. 22:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 Alain Delon ***** válasza:
Vannak renitens programok, amik máshova szeretnek menni. Pl. a /opt-be. Valamilyen keresőprogrammal keress rá a telepített program nevére. Nem tudom, milyen asztali környezetet használsz, de a KDE menüje szerkeszthető. Bele lehet rakni akármit új bejegyzésként, almenüként stb. Meg kell hozzá adni az indítandó program nevét. Tudsz hozzá ikont is rendelni.
2018. febr. 13. 10:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

Ha telepítve van a locate és friss az adatbázis, akkor a locate viber parancs kiadásával megtalálod a viber által használt könyvtárakat. (Általában a <whereis> parancs is működik, de mivel a viber indítófájlának nem viber a neve, így a whereis viber parancs nem vezet eredményre.). Ebből a könyvtárlistából általában ki lehet találni, hogy hol a futtaható fájl. Jelen esetben ez a /opt/viber lesz, a futtaható fájl neve pedig Viber (kisbetű-nagybetű nem mindegy!).

Egyes esetekben a which parancs is használható, de ez csak a PATH-ban megadott binárisokat fogja megtalálni.

Ott van még a type parancs is, ami infókat jelenít meg egy adott parancsról.

Ha van dpkg, és az adott program csomagból lett telepítve, akkor használható a dpkg -L <programnév> is, ami megmutatja a program által használt könyvtárakat. A dpkg -L viber parancs elég bő könyvtárlistát ad vissza.

Végső megoldásként ott a find parancs.

2018. febr. 13. 11:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 Tom Benko ***** válasza:
Ha dpkg-vel, akkor az már eleve csomag volt, szóval mással is ugyanígy települne. Honnan a csomag? Gondolom nem offrepóból, hanem viber saját csomagja vagy valami hasonló cuccos. Én mondjuk csinálnék egy .desktop bejegyzést a /usr/share/applications könyvtárba, hogy kicsit könnyebb legyen az élet, vagy még inkább kiegészíteném a csomagot egy ilyennel.
2018. febr. 13. 17:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
Köszi a válaszokat.A legegyszerűbbel kezdtem a kísérletet...és be is vált. a dpkg -L kiválóan működött....és a kis szemét tényleg az /opt-be fészkelődött be...de a poén kedvéért az indító fájlnak simán viber a neve :) Ezt betallóztam az indítópultban...és pöccre indul most már. Egyébként ubuntu 16.04 LTS van. Szeretem nagyon. A csomag pedig valóban a viber saját gyártmánya volt...a honlapjukról szedtem le. Még egyszer köszi mindenkinek.
2018. febr. 13. 19:19
 7/7 anonim ***** válasza:
Viber a neve, nem viber. Kisbetű-nagybetű nem mindegy. És a whereis nem emiatt nem találja meg, hanem mert nem is keresi az /opt-ban, hanem csak a szokásos útvonalakon.
2018. febr. 13. 21:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!