Kezdőoldal » Számítástechnika » Programok » A Linux operációs rendszerek...

A Linux operációs rendszerek mennyire jók? (Itt a PC-re gondolok. Tehát az Ubuntu, Mint, SuSE)

Figyelt kérdés
Mivel ezek is ugyanazokat tudják, mint a Windows? (tehát grafikus felület) és lehet hozzá ingyenes szerkesztő programok (Libre Office), meg lehet webezni is. A Windows 20000 Ft-tól indul. (ha legálisan akarja valaki beszerezni) míg a Linux ingyenes. Azért kérdezem, mivel én csak most hallottam róla, hogy van ilyen.
2018. febr. 18. 12:19
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
100%

A notin Ubuntu Studiot használok ami a Windowsra hajaz, de még így is teljesen más és szokni kell, ha most kezded használni. Nekem is csak azért van fent, mert a notira nem akartam megvenni még egy Windowst, felesleges.

Egyébként elég könnyű beállítani, szóval nem olyan bonyolult mint néhány Linux kiadás.

2018. febr. 18. 12:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
100%
Attól függ, mire kell. Mire kell?
2018. febr. 18. 12:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
100%

Igen, ugyanazt meg lehet velük csinálni, mint Windowson. Igen, van grafikus felületük, ráadásul többféle felület közt válogathatsz és testre is szabhatod, nem úgy, mint a Windowsban. Igen, van rá LibreOffice, Chrome, Firefox, Thunderbird, Skype, képszerkesztők, VLC lejátszó, CD író, stb stb stb, döntő többsége ingyen. Igen, lehet webezni is vele gond nélkül. Ráadásul alig van rá vírus, sokkal jobban bánik a memóriával, szinte soha nem kell drivert telepíteni, mert felismer mindent, nem frissít kikapcsoláskor, csak akkor mikor te kéred, nem kémkedik és nincs tele fölösleges marhaságokkal. Játék is egyre több van rá (hála a GOG-nak és a Steam-nek), de WINE segítségével Windows játékok és programok is mennek rajta.

A rendszer más, mint a Windows, azt meg kell szokni. Pl. nincs C: D: stb meghajtó, hanem egy hierachikus filerendszerben érsz el mindent, de teljesen logikus a felépítése.

Ha valaki hardcore játékos, videót szerkeszt vagy nyomdaiparban dolgozik, annak nem ajánlom a Linuxot. Mindenki másnak tökéletes, ha hagy egy kis időt, hogy bele tanuljon. Az emberek 90%-ának semmi szüksége nem volna a Windowsra, mert az ingyenes Linux is tökéletesen kiszolgálná őket, de csak a Windowst ismerik.

2018. febr. 18. 13:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 A kérdező kommentje:
"Attól függ, mire kell. Mire kell?"- Általános célokra.
2018. febr. 18. 14:28
 5/13 A kérdező kommentje:
Egyébként az Android is egy Linux Operációs rendszer lenne?
2018. febr. 18. 14:59
 6/13 anonim ***** válasza:
100%

"Általános célokra."


A Linux számos tevékenységre alkalmas, míg számos tevékenységre nem. Általános célokra, mint pl. netezés, zenehallgatás, videónézés, szövegszerkesztés, táblázatkezelés, játék, többnyire egész jól használható - a játékon kívül minden mást remekül lehet csinálni Linuxon. Játszani is lehet, de azon játékok közül, amik futnak Windowson, nem túl sok fut Linuxon. Vannak módszerek (pl. WINE, Crossover, virtuális gép), amikkel egyes Windows-os felhasználói programok és játékok több-kevesebb sikerrel futtathatók Linuxon is, de a legtöbb esetben ez teljesítményveszteséggel jár. Csak egy példa: tudom WINE segítségével futtatom Linuxon az Office 2007-et (bár nem használom, de lehetséges). Viszont már az elején panaszkodik, hogy valamilyen MSXML komponens hiányzik neki, ami Windowsban alapból fent van, és ha meg akarok nyitni valamit, akkor a Word konfigurálni akarja magát, mert a normal.dot sablont hiányolja. Tehát akadnak néha problémák, amik egy része könnyebben megoldható, más részük nehezebben, megint más részük pedig sehogy sem.


Az Androidot egyesek a Linuxok közé sorolják, míg mások nem. Az biztos, hogy a rendszer magja Linux, innentől fogva én azt gondolom, joggal nevezhetjük egy Linux disztribúciónak.

Egyébként ha már itt tartunk: a rendszermag (kernel) neve Linux, míg a kész, letölthető, telepíthető operációs rendszert Linux disztribúciónak hívjuk ( [link] ). Ebből több, mint 300 létezik ( [link] k_list%C3%A1ja ).


Grafikus felület van, több is, pl. Gnome, KDE, Cinnamon, Mate, Xfce, Unity, LXDE, LXQt, Jwm, IceWM, i3, Awesome WM, Fluxbox, Openbox, Budgie, Pantheon, Enlightenment, Deepin, Rox Desktop, stb. Ezek közül van, amelyik nagyon keveset tud, ellenben nagyon erőforráskímélő, pl. az Openbox, Jwm, Fluxbox, stb. Ezek nem is önálló asztali környezetek (desktop environments), hanem inkább csak ablakkezelők (window managers), némelyik néhány extrával (pl. panel). Míg mások jól használható programok garmadájával érkeznek, ahol az oktatástól kezdve, a fejlesztésen keresztül a játékig nagyon sok feladatra van valamilyen alkalmazás (pl. KDE - [link] ).


Ami nem megy/nincs/csak korlátozottan van Linuxon:

- Sok játék

- Driverek közül soknak nincs Linuxos változata

- MS Office - alternatívák vannak, amik többé-kevésbé kompatibilisek

- PhotoShop

- Zene/Videószerkesztő, effektelő programok vannak, de hirtelen nem tudnék pl. olyat mondani, ami eléri egy Ableton, Adobe Premier vagy AfterEffects szintjét....

- CAD/CAM szoftverek (pl. AutoCAD, SolidEdge, EdgeCAM), és nincs is ezekre olyan alternatíva, ami megyezik a Windowsos változattal

- DTP szoftverek, szinte egyáltalán nincs valamire is használható DTP szoftver Linuxra

- Vállalatirányítási rendszerek egy része

- Egyéb specifikus programok


Egy fontos dolog: a Linux nem Windows! Nem szabad azt várni tőle, hogy úgy működjön, mint egy Windows. Nagyon sok dolog másképp megy Linux alatt, de ez attól még nem feltétlenül rossz, csak más. Eleve, más a fájlrendszer, más a felépítés, kicsit más minden. Csak egy példa: ha Windows alatt eltávolítható meghajtóról (pl. pendrive) törölsz egy fájlt, az általában nem kerül a lomtárba, mivel a Windows az eltávolítható meghajtókon nem készít lomtárat (bár ez függ a Windows verziójától és néhány más paramétertől is). Ezzel szemben, a legtöbb Linux disztró készít egy .Trash-1000 vagy hasonló nevű mappát az eltávolítható meghajtón, és abba teszik a törölt fájlokat. És a múltkor is volt itt egy kérdező, aki észrevette ezt a .Trash-1000 mappát a pendrive-ján, és azt kérdezte, mi ez, és hogyan lehetne kijavítani ezt a "hibát". Ez természetesen nem hiba, hanem "by design" működési koncepció, csak ő ezzel így még nem találkozott.

Úgy általában, a Windowsról érkezett userek hajlamosak arra, hogy a Windows működését tekintsék a "helyesnek", és minden más, ami attól eltér, az rossz. Bele sem gondolnak abba, hogy ez sokszor csak azért van, mert a Windows-on szocializálódtak, azt szokták meg, évek, évtizedek óta azt használják, másrészt ami más, az még nem feltétlenül rossz, sőt, akár jobb is lehet.

2018. febr. 18. 16:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
Nézd, ha az androidot ismered a linux is ismerős lesz.
2018. okt. 31. 02:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
100%

Ha csak most hallottál róla, hogy létezik a Linux, akkor nagyon új gyerek lehetsz...

A Linux lassan 30 éves lesz! Bár az igaz, hogy ha a Linux volna ugyanolyan ismert, mint most a Windows, akkor a Windows már régesrég nem is létezne, mert csődbe ment volna a Microsoft évekkel ezelőtt!


A Linux rendszerek nagyon jók. Manapság már sok felhasználóbarát disztró van (pl. Ubuntu, Mint) amivel egy kezdő felhasználó is elboldogul, nem kell parancssort gépelni, egy Windowson megszerzett alaptudással prímán lehet használni. Biztonság szempontjából EZERSZER jobb a Linux, nincs rá vírus (azaz van pár, de nincsenek elterjedve, míg Windowsra több tízezer vírus van) és a rendszer is ésszerűen van megolva, nem kell mindig rendszergazdaként dolgoznod. Telepíteni pár kattintás, még egyszerűbb, mint Windowson. Telepítés után rögtön használható, nem kell drivereket és plusz programokat telepítened, eleve ott van az irodai csomag (LibreOffice), böngésző (Firefox vagy Chrome). Van rá VLC, Skype, stb. Megy rajta a Steam és sok játékot tudsz venni Linuxra is. Wine segítségével sok Windows program is megy. A végletekig testre szabható, gyakorlatilag mindent át tudsz állítani. Számtalan ablakkezelő érhető el hozzá (KDE, Gnome, Unity, LXDE, XFCE, Cinnamon, Mate, stb...) nem csak egy, mint a Windowsban.

Stabil, gyors, modern. Ha egyszer feltelepítetted, akkor működik. Nem omlik össze, nem lassul be, nem esik szét. Simán kibír egy teljes alaplapcserét.

A frissítés milliószor jobban van megcsinálva, mint Windowsban. Nem DLL-eket cserélget, hanem a rendszer komponenseit (amik külön programcsomagok) frissíti új verzióra és így két frissítés nem ütheti ki egymást, valamint szinte soha nincs olyan, hogy egy frissítés elrontson valamit. Újraindítani nem kell sem programtelepítés, sem frissítés után, kivéve ha kernelt frissítettél. Ja, és nem telepít frissítést, csak amikor te kéred, pláne nem fog a gép leállításakor telepítgetni.


17 éve dolgozok Linux rendszerrel, 10 éve Linux az elsődleges rendszerem otthon és soha többé nem kellene Windows.


Próbáld ki, add meg neki az időt, hogy megszokd és meg fogod látni, hogy remek rendszer.

Ha hardcore játékos vagy, aki mindig a legújabb játékokkal akar játszani, vagy ha a nyomdaiparban vagy videószerkesztésben dolgozol, akkor nem neked való a Linux, de minden más esetben igen!

2018. okt. 31. 09:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:

A piszkosul jóra és szépre sikeredett KDE felülete és a mindig bőséges szolgáltatásai, stabilitása miatt használok Suse-t.

Általánosságban hasonló mint a Windows 10 (persze ettől még 100% Linux)

és mintha a Windowst másolták volna a KDE plazmájáról. Van egy ilyen fura érzésem.)

2019. ápr. 30. 03:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:

Rövid leszek. Nálam a Windows 8 és 10 megjelenése végleg kivágta a biztit és azóta csak Linux van a PC-n. Minden ami kell a hétköznapokban ezen maximálisan meg tudom csinálni, amit pedig nem azt hanyagolom és meg vagyok nélküle.

Szóval mondhatnám azt hogy nem parasztvakításra használom a gépet hanem amire kell.

2019. dec. 15. 03:50
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!