Kezdőoldal » Számítástechnika » Programok » Jogilag rendben van az, hogy...

Jogilag rendben van az, hogy az app-ok (egy részük) termékek? Szerintem az AppleStore és hasonló boltoknak és magának az operációs rendszernek biztosítania kéne, hogy egy megvásárolt terméket az ember eladhasson, elajándékozhasson másnak.

Figyelt kérdés
Ha veszek egy terméket, legyen az óra, ház autó, kazetta vagy DVD, akkor ennek velejáró tulajdonsága, hogy átadható, eladható, az enyém, amit szabadon elajándékozhatok, odaadhatok bárkinek. Azzal hogy bejöttek a digitális dolgok, ez semmin nem változtat. A másolás, azaz a replikálás tiltott, az rendben van, ahogy egy autó replikálása vagy egy kazetta vagy könyv replikálása is tultott, úgy egy szoftver replikálása is, ennek nincs köze a digitális tartalomhoz, csak a másolás lett könyebb. Mármost az appok között vannak szolgáltatások is, de nagyrészük meg termékként van árulva, amitől elvárnám, hogyha nem testszik, akkor eladhassam másnak (nem replikáció), vagy el is ajándékozhassam valakminek, azaz szabadon rendelkezhessek vele. Az Apple és más cégek azonban a termék fogalmát és a tulajdonjog fogalmát újraértelmezték, és úgy adnak el nekem egy app-ot, hogy az csak hozzám tartozik, és nem ajándékozhatom el, nem adhatom el, ha meghalok, akkor nem öröklődik a fiamra, stb. Ez szerintm nem jogszerű. Ez csak akkor lenne elfogadható, ha az app jogilag egy szolgáltatás, vagy esetleg jogdíj szerű konstrukció, de tudtommal nem az. Nem világos, hogy ez hogy és mikor alakult így, és nem-e jogszerűtlen?

2018. jún. 27. 12:05
 1/5 anonim ***** válasza:
Nekem se tetszik maradéktalanul ez a rendszer, de jogilag rendben van.
2018. jún. 27. 12:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Az "Internet előtti időkben" - amikor a szoftverek túlnyomórészt valamilyen adathordozón (floppyn, CD-n, DVD-n,...) kerültek forgalomba - a szoftverek is egyféle "termékek" voltak tovább lehetett adni.


Viszont az Internet elterjedésével, a szoftver egy személyhez köthető szolgáltatás lett (legalábbis egy jó részük), így annak eladása kissé bonyolultabbá vált. Egyrészt ugye egy fizetős szolgáltatás esetén nem elég csak az autentikációs adatokat átírni.a tulajdonjogot is át kell ruházni (régen ez egyszerű volt, Te adtad a pénzt, én adtam a szoftver adathordozóját); illetve a szoftverhez tartoznak személyes dolgok - például tárhely - azokat is át kell vezetni (régit megszüntetni, újat létrehozni).

2018. jún. 27. 12:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
De most tényleg az összes app szolgáltatás, én csak azt hittem azok, amikenk mondjuk havi előfizetése van. Nekem az Apple-nél azt mondták, mondjuk nem szakértő, de azt mondta, hogy vannak termékek és vannak szolgáltatások is mint például egy zeneelőfizetés. De a klasszikus szoftverek továbbra is termékek. Akkor rosszul dudta jogilag az illető?
2018. jún. 27. 12:47
 4/5 anonim ***** válasza:

Támadd meg a bíróságon. Ott van pl. az Európai Unió Bírósága által hozott 2012-ben a C-128/11. sz. ügyben hozott döntése ( [link] ), miszerint: „A számítógépi program megalkotója nem tiltakozhat az internetről letöltött programjainak használatát lehetővé tévő „használt” licencek újraeladása ellen. A számítógépi program példányának e licenc szerinti kizárólagos terjesztési jogát az első eladás kimeríti .“

Vagy ott van az EU 2001/29/EC számú irányelve ( [link] ), ami azt mondja ki, hogy „A mű eredeti példányának vagy másolatainak első értékesítése a közösségben a jogosult által, vagy hozzájárulásával,kimeríti a viszonteladás ellenőrzésének jogát a közösségben.“.

Vagy ott a 2009/24/EC számú irányelv: „ ...a licenc második megszerzője, valamint a licenc minden további megszerzője hivatkozhat a terjesztési jog kimerülésére, ebből következően jogszerű megszerzőknek lehet tekinteni, akiket megillet az utóbbi rendelkezés szerinti többszörözési jog.“. Hivatkozz ezekre.

2018. jún. 27. 13:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 Alex Fly ***** válasza:
Az általad említett fizikailag létező dolgokkal ellentétben egy szoftver esetében a vásárlással nem szerzel tulajdonjogot. Csak a használat jogát vetted meg (szoftverlicenc), a tulajdonjog a kiadónál marad. Ahhoz, hogy továbbadhasd, nem felhasználási, hanem terjesztési jogokkal kellene rendelkezned. Ezt nem olyan egyszerű szerezni és az ára is valamivel magasabb -pár nagyságrenddel...
2018. júl. 14. 01:19
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!