Kezdőoldal » Számítástechnika » Programok » Linux Mint vs macOS High...

Linux Mint vs macOS High Sierra vs Windows 10 vs FreeDOS vs Minix vs Oracle Solaris 11 vs Linux Ubuntu 18. 04 vs KolibriOS?

Figyelt kérdés
Melyik a jobb, felhasználóbarátabb, stabilabb, vírusmentesebb, felhasználás szempontjából sokrétűbb operációs rendszer?

2018. aug. 15. 12:11
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:
54%

Nem mindegyikhez volt még szerencsém, de a FreeDOS-t ugye rögtön kiejthetjük a versenyzők közül, mert annak nincs grafikus felhasználói felülete.

Minix, KolibriOS-t én nem ajánlanám annyira végfelhasználóknak, nincs igazán egyben. Kockáknak kiváló.

Oracle Solaris-ról érdemben nem tudok nyilatkozni. Unix alapú OS, ahogy olvasom, nekem szimpatikus, jó alternatívája lehet egy profibb Linuxnak (lásd következő mondatom).

Ubuntu-nak én személy szerint rühellem ezt a Unitiy felületét, elég fura ez a tabletes stílus, szóval akkor már vagy Linux Mint vagy Lubuntu. A Linux Mint nálam abszolút fenn áll a dobogón, rögtön a Windows 10 és a MacOS után. Az egyszerűsége és a szoftveráruház kínálata (ami ugye az Ubuntué) pedig verhetetlen ...szerintem.

MacOS, vs Windows 10. Hát itt már tényleg attól függ, hogy mire akarod használni a gépet, illetve van-e pénzed arra, hogy beruházz egy Apple cuccra. Számomra ők állnak a dobogó 1-2 helyén (részemről a Windows 10 a dobogós, mert bár vannak hibái, de csak a Windows a legelterjedtebb, legnagyobb gyártói és fejlesztői támogatást élvező operációs rendszer).

2018. aug. 15. 13:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 anonim ***** válasza:
Nem tudom egyébként, hogy miért pont ezeket a Linux disztrókat választottad, de ugye a Fedora és az OpenSuse is ugye ott van nagyok között, nagyjából Ubuntu minőségű szolgáltatásokkal, ha már egy végfelhasználóknak való operációs rendszereket próbálunk összehasonlítani.
2018. aug. 15. 13:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/20 anonim ***** válasza:
80%

Szerintem a macOS High Sierra. A leginstabilabb pedig a Windows. Jó magam vegyi és élelmiszer analitikai laboratóriumban dolgoztam. Több százmilliós elektronmikroszkópokat, folyadék- és gázkromatográfiás gépeket, spektrofotométereket használtunk napi szinten. Nagyon-nagyon pontos méréseket kellett végeznünk. A rohadt Windows 7 (és később a Windows 10) miatt egy mérést többször el kellett végezni, mert a nyomorék rendszer folyton lefagyott! Semmi nem volt kompatibilis semmivel, ilyen-olyan frissítések, szopkodás a driverekkel...stb. Megnyitottunk 5-nél több ablakot, aztán annyi, kaputt!

A Windows munkaállomásnak abszolút nem jó. Pedig jó hardverrel ellátott gépeket használtunk, jogtiszta operációs rendszerekkel! De így sem volt jó a Windows. Voltak olyan mérések, amikor 8-10 órán át kellett mennie a gázkromatográfoknak + a rákötött függvénygenerátornak + az arra kötött PC-nek IS. A PC-k túlmelegedtek (pedig minőségi proci és gépház ventillátorok voltak benne), a Windows pedig lefagyott.


Mivel normálisan nem tudtunk melózni, ezt pedig a labor nagyon megelégelte, lecseréltük a PC-ket iMac-ekre. Mint egy álom! Ég és föld különbségek. A macOS-sel (sőt akkor még OS X-el), annyira szépen és gördülékenyen ment minden, hogy míg a windows-os pc-kkel megcsináltunk EGY DARAB mérést, ugyanannyi idő alatt a Mac-kel HÁROM DARAB mérést! Pedig az elején igen csak szkeptikusak voltunk, ugyanis az iMac-ek konfigurációja/hardver specifikációja gyengébb volt, mint azoké a PC-ké amiket lecseréltünk! De mégis sokkal jobb, stabilabb és gyorsabb volt a macOS (és az iMac).

Továbbá sokszor volt olyan, hogy 5 napon keresztül ki sem kapcsoltuk az imac-eket, folyamatosan dolgoztunk rajta, soha nem zúgott, nem melegedett...semmi. Csak használtuk! Sőt, kényelmesebb is volt, mert spóroltunk a hellyel is, mert az iMac ugye csak egy nagy monitor lényegépen. Nincsen böszme gépház és az a sok kábeltenger. Egy PC-t tartottunk meg, afféle szervergépnek, arra pedig Ubuntu-t tettünk. Nem rossz a Linux sem. Icike-picikét bonyolultabb kezelni, mint a macOS-t, de szintén stabil rendszer!


A macOS-t, használják zenészek stúdiózásra, marketingesek grafikai munkákra és kiadványszerkesztésre, de videovágásra és streamelésre is jó. Unokatesóm hangmérnök az egyik tv csatornánál. Csak Mac-kel dolgoznak, ott nem fordulhat elő, hogy lefagy vagy akadozik a windows. :D


Játékra viszont toronymagasan a Windows a legjobb! Programozásra és szerverre jó a különféle Linux terjesztések is.


Ha már szerepel a kérdésben a vírusmentesség. A Mac-re ugyan vannak vírusok, de nagyon-nagyon kevés a Windows-hoz képest! Egy vírusírtó nélküli Mac mégmindig sokkal biztonságosabb, mint a legjobb vírusírtóval felszerelt Windows. Jó persze ez a vírus dolog, erősen függ magától a felhasználótól is. Anno régen, mikor windows-t használtam (éveken keresztül), soha sem kaptam be vírust! A Linux itt megint nyert helyzetben van, mert Linuxra még annyira sincsen vírus, mint Mac-re.


A FreeDOS egy parancssoros operációs rendszer, szerintem ez a leggyengébb.

2018. aug. 15. 13:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/20 anonim ***** válasza:
100%

"(részemről a Windows 10 a dobogós, mert bár vannak hibái, de csak a Windows a legelterjedtebb, legnagyobb gyártói és fejlesztői támogatást élvező operációs rendszer"


Ez így van! És ennek ellenére a Windows a legsérülékenyebb, és főleg stabilitásban a leggyengébb. Felhasználni sokrétűen lehetNE. Ennek ellenére tulajdonképpen csak játék szempontjából jobb a többi op.rendszernél.


A PC-men Linux Mint van, laptopnak pedig Macbook Pro-t használok.

Ahogy felettem, Rozsda is írta, stúdiózásra/videóvágásra/zeneszerkesztésre...stb. a MacOS a legjobb. Tény, hogy drága az Apple, de ha minőségi munkaállomás kell, akkor ez a legjobb.


A Macbookommal, a 4k-s videót háromszor kevesebb idő alatt vágom meg, mint haverom a FullHD-s videót a PC-jével. Pedig a spanom gépében erősebb a proci, több a ram, és a VGA is jobb! Az ilyen minkákhoz alacsony latency kell, itt a windows eleve vesztes helyzetben van!


A Solaris 11 jó rendszer, de inkább szerverre jó. Mikor még logisztikai központban dolgoztam, ott is a Windows-t cserélték le Solarisra. Stabilabb és egyszerűbb kezelni, és az adatterhelést (és a folyamatos adatforgalmat) is sokkal jobban bírja, mint a Windows 10. Mondjuk a Solaris csak MUNKÁRA jó, másra nem!


Ismertem egy pesti animátor csajt, aki KolibriOS-sel dolgozott. Szerinte animálásra ez a legjobb rendszer. Nem tudom, nem értek ehhez.


Windows az nekem sem kellene már soha sem! Csak szívtam vele, amíg volt. Játszani mostanábban már ritkábban szoktam, de akkor is konzolon. Ott a Nintendo Switch-em és a PS4-em. Szerintem - bár ez már erősen szubjektív vélemény - konzolon jobb játszani, mint PC-n.


A Linux Mint nekem nagyon kényelmes, sok program van rá. A kezelőfelülete is kényelmes és barátságos. Éljen a Pingvin és az Alma, nem kellenek az Ablakok! :)

2018. aug. 15. 14:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/20 anonim válasza:
100%
A Unix alapú rendszerek mindig is sokkal stabilabbnak bizonyultak számomra, mint a Windows. Machez sajnos még nem volt szerencsém, azonban dual bootban használok Ubuntu 18.04-et, Windows és Minixt és az Ubuntu messzemenőkig sokkal stabilabb, pedig csak 4Gb ramom van. Bár szoftverek terén a Windows viszi a pálmát, ez ugyanúgy igaz a vírusokra is. Linuxon nagyon kevés eséllyel futsz bele különféle vírusokba és egyéb kártékony programokban, de persze ott is vannak elég szép kis támadások. Viszont ennek ellenére még is a Windowst mondanám a legsokrétűbbnek és ez is az oka, hogy még mindig használom. Míg a Linux és a Mac leginkább a fejlesztőknek, addig a Windows-zal gyakorlatilag bármely operációs rendszert ki tudod váltani. Ha szervert akarsz futtatni, ott a Windows Server, ha általános felhasználásra akarod, ott a Home Premium, Home, Pro és hasonló változatok. Viszont igen... az ára is megvan... Míg a Linux egy ingyenes, szabadon terjeszthető, testreszabható rendszer, addig a Windows kevésbé, illetve tudomásom szerint a Mac a legkevésbé. Összegezve a dolgot; minden embernek más és más. Valakinek a Mac, valakinek a Linux, valakinek a Windows, ez szerintem felhasznásától is függ.
2018. aug. 15. 16:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/20 anonim ***** válasza:
100%

"Viszont ennek ellenére még is a Windowst mondanám a legsokrétűbbnek és ez is az oka, hogy még mindig használom. Míg a Linux és a Mac leginkább a fejlesztőknek, addig a Windows-zal gyakorlatilag bármely operációs rendszert ki tudod váltani. Ha szervert akarsz futtatni, ott a Windows Server, ha általános felhasználásra akarod, ott a Home Premium, Home, Pro és hasonló változatok."


Tény, hogy sokrétű a Windows és millió program van rá. De hiába sokrétű, szervernek sz@r, munkaállomásnak brutás f-os. Egyedül játékok futtatásában jobb a többi op.rendszernél.


Mi a Windows Server-t cseréltük le Solaris 11.3-ra. Egy szervernek STABILNAK kell lennie, a Win Server úgy omlott össze sokszor mint kártyavár a hurrikánban. A Mac valóban nem testre szabható, de a legfelhasználóbarátabb felülettel rendelkezik, és ATOMSTABIL! Annyi program (még!) nincsen rá, mint a Windows-ra, viszont azok a programok sokkal minőségibbek, jobbak. A Mac egy programmal elvégez olyan feladatokat, amihez a Windows-nál 3-4 külön progi kellene.


Az Ubuntu szerintem sem rossz, de nekem kényelmesebb a Mint. :) A Minixet nem ismerem. Te mire használod?

2018. aug. 15. 16:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/20 anonim válasza:
55%

Linux Mint 18.x a legjobb, de a macOS is kényelmes, elegáns felůlet. Az Ubuntu sem rossz, de elég kemény lesz az elso pár nap. A FreeDOS az l***art sem ér, ha normálisan akarod használni a géped. Solaris, Kolibri, Minix...


Kiforratlan dolgok. A Windows meg nem annyira jo.


Szerintem a Linux a legjobb. Mert befagyott ablakot már láttunk, de lefagyott pingvint?

2018. aug. 15. 18:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 anonim ***** válasza:
38%

Melyik a jobb? Ez értelmetlen kérdés, erre nem lehet válaszolni.


Felhasználóbarátabb? macOS, Windows 10.


Stabilabb: mind stabil, a felhasználó hülyeségei ellen egyik sem véd. Én használok Windows-t (3.11 óta) macOS-t (OSX Panther óta), Linuxot (RedHat 5.3 óta) és egyikkel sincs, és nem is volt különösebb problémám.


Vírusmentes: „igazi” vírus lényegében Windows-on van csak.


Sokrétű: hát szerintem egyértelműen a Linux, bármelyik is.


Apropó Linux: én ugyan nem használok mostanában desktop-on Linuxot, de ha azt tenném, akkor ha nem fizetnék, akkor Debian, vagy CentOS, ha fizetnék, akkor SLES Desktop, vagy RHEL Workstation. Esetleg később, ha kicsit összekapja magát, akkor az Elementary.


A Minix egy állatorvosi ló, arra készült, hogy Tannenbaum megmutassa, hogyan működik egy operációs rendszer. A Solaris egy alapvetően kerekedelmi UNIX rendszer, vállalati szerverkörnyezetbe való, nem máshova (és akkor már a Linuxox jobbak..).


A macOS-t nem említem, mert kicsit elfogult lennék, lévén tizenéve ez az elsődleges desktop, amin dolgozom.


FreeDOS - hát ez nem tudom mire jó. Krondor fut rajta? Mert akkor pl. arra.

2018. aug. 15. 18:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/20 A kérdező kommentje:

"Stabilabb: mind stabil, a felhasználó hülyeségei ellen egyik sem véd. Én használok Windows-t (3.11 óta) macOS-t (OSX Panther óta), Linuxot (RedHat 5.3 óta) és egyikkel sincs, és nem is volt különösebb problémám."


Na ez nem igaz! Vannak olyan munkafolyamatok, ahol kiderül egy operációs rendszer stabilitása. Ilyen pl: stúdiómunka, 3D-modellezés...stb. Itt a Windows toronymagasan a leginstabilabb, bármelyik másik OS, alázza. Amennyiben szimplán átlagos felhasználásra használjuk a számítógépet (netezés, szövegszerkesztés, filmezés...stb.) akkor valóban mindegyik stabil.


"Sokrétű: hát szerintem egyértelműen a Linux, bármelyik is."


Ez megint nem igaz. A Linuxra nincsen annyi játék, hardverkompatibilitási problémái is szoktak lenni. PROFESSZIONÁLIS zenei munkákra, stúdiózásra, PROFI képszerkesztésre/grafikai munkákra alkalmatlan a Linux.Nem azért alkalmatlan, mert rossz maga az oprendszer, hanem mert nincsen támogatása ezeken a szakterületeken. A komoly stúdiótechnikákat gyártó cégek (pl: Marian, Universal Audio, ESI, E-MU, Apogee, M-Audio..stb.) és a komolyabb hangszereket és DJ felszereléseket gyártó cégek (pl: Roland, Korg, Alesis, Waldorf..stb.) abszolút nem kompatibilisek a Linux-al, de még a Windows-sal sem igazán, ellenben a Mac-ekkel tökéletesen kompatibilisek, még csak driver sem kell hozzájuk!


Zenélek már jó ideje, stúdiómunkára iMac-et és macOS-t, általános felhasználásra Linux Mint-et használok a laptopomon. Játékra - Sincere Fisthez hasonlóan - konzolt használok, ott a PS4.


A régebbi munkahelyemen (ami egy könyvtár volt), KolibriOS volt a gépeken. Kedvelhető és stabil OS, ugyan vannak hiányosságai, viszont nagyon kicsi a rendszerkövetelménye és stabil!

2018. aug. 15. 18:57
 10/20 anonim ***** válasza:
68%

Abban egyetértek a Kérdezővel, hogy zeneszerkesztésre/hangfelvételekre..stb. a Mac-nél semmi sem jobb. Ez fizikai tény. Linux-al (teljesen mindegy, hogy melyik terjesztés) pedig még annyira sem lehet zenélni, mint Windows-al. Komolyabb grafikai munkákhoz is jobb a Mac, mint a Linux. Játékra a Linux már, jobb mint a Mac, de még mindig sokkal gyengébb, mint a Windows.


A Linux-ok pedig nem jobbak vállalati szerver üzemeltetésére, mint a Solaris. A Linux ugyan jó szerverre, de elsősorban deskopt-ra vannak, míg a Solaris pont fordítva! Dolgoztam Solaris-al, ismerem a rendszert. Egyébként pedig nem csak vállalati szerverre jó. A Solaris 10 és az újabb 11 már elérhető deskoptra is. Vannak rajtuk médialejátszók, kompatibilisek tökéletesen a Firefox-al, irodai alkalmazások is elérhetőek. Munkaállomásnak sem rossz. Lehet már akár általános felhasználásra is használni. Igaz, ezen a téren még nem annyira kiforott. Pl: A VirtualBox is az Oracle terméke, éppúgy, mint a Solaris 11.4


Az UNIX rendszerek stabilabbak, mint a Windows, ez is tény. A Mac csak két dologra nem jó: szerverre és játékra. Amúgy pedig minden másban nagyon jó! Zenélésben pedig a legjobb!


Igazából a kérdésre a legjobb válasz az, hogy: "Attól függ, hogy mire akarja használni a számítógépét a felhasználó".


Más az igénye egy grafikusnak, más egy szerverüzemeltetőnek, más egy gamernek, más egy zenésznek, más egy bloggernek, más egy programozónak, más egy kutatónak, más egy ÁtlagJózsinak.... stb.

2018. aug. 15. 19:33
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!