Kezdőoldal » Számítástechnika » Programok » Melyik linuxot használjam erre?

Melyik linuxot használjam erre?

Figyelt kérdés

Van egy régi laptopom.

Dual 3GHz procival, 6GB ram-mal.

Szeretnék erre feltenni valamilyen linuxot.

A cél egy itthoni FTP szerver és torrent kliens.

Semmi más.


A gépben egy 750GB-s HDD van.

Sajnos a CD helyére nem tudok betenni semmit (pedig lenne egy 60-as SSD-m) mert halott az a SATA port, úgyhogy vagy a HDD-n lesz a rendszer és az adatok is, vagy olyan linux disztribúció kellene, ami USB meghajtóról el tud indulni ramdisk-be, de a rendszerbeállításokat is meg tudja tartani.


Ez utóbbit preferálnám de nem tudom, létezik-e ilyesmi.


Várom az ötleteket.



2019. máj. 27. 23:14
1 2 3
 1/27 anonim ***** válasza:
Szerintem fölösleges USB flash stick el szarakodni.
2019. máj. 28. 00:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/27 anonim ***** válasza:
2019. máj. 28. 00:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/27 anonim ***** válasza:
100%

Ne szórakozz USB-s adattárolóval, meg RAM-ból futással, csak magadat szopatnád vele. Inkább csináld azt, hogy az adatoknak csinálsz egy 700GB-os partíciót, a maradékra pedig mehet a kiszemelt disztribúció, és a swap.


És ha már kiszemelt disztró, én a Debiant (vagy Devuan, ha alergiás vagy a systemd-re) ajánlanám, amennyiben nem vagy kezdő. Egy egyszerű grafikus felület (IceVM, Fluxbox, stb...) simán elég, meg szinte minden mást ki tudsz belőle gyomlálni. Mindkettőből létezik atom stabil verzió, főleg ha jól vannak konfigurálva, emellett elég ismert disztrók, nagy közösséggel.

2019. máj. 28. 00:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/27 anonim ***** válasza:

Megoldható USB-vel is, de bonyodalmas.

Aminek érdemes utánanézni ilyen téren: live persistent USB - a nagyobb disztribúcióknak van ehhez leírásuk:

* [link]

* [link]


De én amondo vagyok, hogy a telepítéskor inkább szeparáld el a merevlemezen a rendszert - a "gyökér" / könyvtárat - és a szerver által kiszolgált állományokat tartalmazó (/srv) könytárat külön-külön partícióra. A rendszernek - mivel szerverről van szó, amihez csak a minimálisan szükséges dolgokat teszed fel (például grafikus felületet nem) - elegendő akár 10 GiB hely is.


A legfontosabb csomagok, amik kellhetnek:

* transmission-daemon - ez a Transmission nevű torrentprogram "háttérben" futó változata, amit tudsz irányítani webböngészőn keresztül (itt egy beállítási útmutató: [link] )

* ssh - távoli titkosított parancssoros elérés (de SCP-n és SFTP-n keresztül tudsz vele titkosított FTP-szerver-szerűt csinálni - ehhez Windowsos kliens a WinScp)

* samba - ha akarsz Windowsos fájlmegosztást

* pureftpd - FTP-szervernek (de ez változó, ki mit szeret)

2019. máj. 28. 00:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/27 anonim ***** válasza:
Menjen a laptop hdd re minden azt melyik Linux ? Legyen Ubuntu könnyen érthető sok leírás ennyi kell neked
2019. máj. 28. 06:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/27 anonim ***** válasza:
Tiny core.
2019. máj. 28. 07:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/27 A kérdező kommentje:

Köszönöm a tanácsokat.

Próbáltam az openmediavault-ot mert tetszik, hogy böngészőből lehet konfigurálni, de a hdd-n nem tudtam átállítani a partíciók méretét mert a gparted live valamiért zfs-nek látta a valójában ext4 fájlrendszert.

Lehet, hogy Ubuntu lesz, azt valamennyire ismerem.

2019. máj. 28. 08:28
 8/27 anonim ***** válasza:
Freenas?
2019. máj. 28. 09:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/27 anonim ***** válasza:

Illetve a Synology NAS-ok OS-ét is rá lehet már rakni bármilyen gépre:

[link]

2019. máj. 28. 09:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/27 A kérdező kommentje:
Freenas kilőve mert minimum 8GB RAM kell neki, nekem meg csak 6 van...
2019. máj. 28. 13:55
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!