Kezdőoldal » Számítástechnika » Programozás » Fájl megnyitása/kiterjesztés...

Ozmium42 kérdése:

Fájl megnyitása/kiterjesztés társítása saját programmal? (Ubuntu)

Figyelt kérdés

Üdv!


A kérdés az, hogy ha írok egy programot, pl. pythonban, akkor hogyan oldhatom meg azt, hogy egy adott kiterjesztésű file esetén be lehessen állítani a társításoknál ezt az általam írt programot? Illetve hogyan kell megírni magát a programot ebben az esetben, hogy tudja, hogy a megnyitott fájllal kell dolgoznia? Parancssori paraméter? (sys.argv)



2020. jún. 10. 16:26
 1/4 anonim ***** válasza:
65%

"egy adott kiterjesztésű file esetén be lehessen állítani a társításoknál ezt az általam írt programot?"


Most nincs előttem az Ubi, de ha van a programodhoz desktop fájl, akkor fájlkezelőben a fájl tulajdonságainál ki fogod tudni választani a programod. A fájl asszociációk rendszerszinten a /usr/share/applications/defaults.list fájlban tárolódnak, a fájltípus azonosítás MIME alapján történik. Terminálban az xdg-mime programot tudod használni fájlasszociációk lekérdezésére, beállítására.


"Illetve hogyan kell megírni magát a programot ebben az esetben, hogy tudja, hogy a megnyitott fájllal kell dolgoznia? Parancssori paraméter? (sys.argv)"


Így van. A parancssori paramétereket kell parse-olnod, ott lesz a fájlnév is. Ha paraméterként csak egyetlen fájlnevet fogadsz el, akkor könnyű dolgod lesz.

2020. jún. 10. 16:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

"Most nincs előttem az Ubi, de ha van a programodhoz desktop fájl, akkor fájlkezelőben a fájl tulajdonságainál ki fogod tudni választani a programod."


Itt a gond, hogy nem tudom. Megnéztem az /usr/share/applications mappát. Ez tartalmilag hasonlít arra, mint amit a társítható alkalmazások listájában látni. Ha ide rakok egy új desktop fájlt, akkor sem jelenik meg a listában. Böngészni sem lehet, csak abból lehet választani, amit magától felsorol.

2020. jún. 10. 20:54
 3/4 A kérdező kommentje:

Közben megtaláltam ezt a cikket:


[link]


Úgy tűnik, csak %F miatt nem működött.

2020. jún. 10. 21:00
 4/4 anonim ***** válasza:
54%

Indítóikonok rendszerszintű mappája: /usr/share/applications

User szintű mappája: ~/.local/share/applications


Ha ezen mappák közül valamelyikbe raksz egy valid(!) desktop fájlt, annak meg kell jelennie az indítómenüben, és kiválaszthatónak kell lennie a programok listájában.

Ebben a desktop-file-edit, desktop-file-install és desktop-file-validate parancsok segíthetnek.


Az %F paraméter jelzi az átadandó parancssori paramétert (konkrétan fájlok listáját).

Ezt nézd meg: [link]

A táblázatban kicsit lejjebb, az Exec kulcs melletti link: [link]

2020. jún. 10. 21:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!