Kezdőoldal » Számítástechnika » Programozás » Mennyire használnak a programo...

Mennyire használnak a programozók specifikációt és hogy néz ki egy?

Figyelt kérdés
Tehát ha írtok egy programot (aktívan dolgozó programozók/tapasztaltak akik dolgoztak már munkahelyen vagy projekten), életszerű, hogy csináltok specifikációt? És ha igen, hogy néz ez ki nektek? (legyen ez egy megrendelt szoftver vagy akármilyen program)

#programozás #programozó #specifikáció #kód #háromlábú-marcipános-teknős
2020. nov. 27. 14:09
 1/10 anonim ***** válasza:
100%

Én V-modellben szerinti fejlesztéssel dolgozok multinacionális cégnél, és a munka 90%-a dokumentáció. Ennek része mindenféle specifikáció is, amit validálni és verifikálni kell a folyamatban adott pontokon, és mindegyiknek külön tesztje van. Szóval mi nagyonis használjuk a specifikációkat kötelezően.

Hogyan néz ki a specifikáció? Különböző szinteken különböző követelményeket fogalmazunk meg, amelyeket némi kommenttel és előszóval egy dokumentumba rakunk. Ez a dokumentum, ami legalább 30-40 oldal, tartalmaz általános részeket, fogalomjegyzéket, a követelményeket,...

2020. nov. 27. 17:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
29%

Meglehetősen életszerű.

Ahol ilyen nem készül, azt a céget jobb is elfelejteni.


A speckó egyébként kb. úgy néz ki, mint egy félig megírt program.

Definiálva van a program user oldali igénye, fejlesztő oldali szerkezete, modularitása. Előre meg vannak határozva az alkalmazott struktúrák, interfészek. Az adatbeviteli mezők, formok még meg is vannak rajzolva a jobb helyeken.

Az első komoly speckó, amivel találkoztam, ~ 1300 db A4-es oldalt tett ki, négy könyvbe volt lefűzve és ezt másodmagammal meg is valósítottam, bő hét hónap alatt.

2020. nov. 27. 17:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%

Ez nagyban fejlesztési model függő. A tradicionális vízesés vagy V modellt követő helyen részletes szoftverkövetelményeket írnak, majd megtervezik a szoftverarchitektúrát: komponenseket, interfaceeket stb.


Ahol agilis modelt követnek ott ezt általában jóval lazábban kezelik. Ilyen helyeken gyakran alkalmaznak test driven developmentet esetleg behavior developmentet.

2020. nov. 27. 20:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%

@3: "Ahol agilis modelt követnek ott ezt általában jóval lazábban kezelik. Ilyen helyeken gyakran alkalmaznak test driven developmentet esetleg behavior developmentet."

Pontosan. A mostanában divatos agilis fejlesztésnél nem fektetnek túlzott erőforrást a specifikáció kidolgozására, ehelyett a fejlesztők és a megrendelő folyamatos interakcióban áll, a fejlesztésben elért haladást folyamatosan megbeszélik, és ha kell, igazítanak a célokon. Így a termék a megrendelő igényeit jobban kiszolgáló szoftver lesz.


Ha a specifikáció 100%-ban megoldható, akkor ez a fejlesztési metodológia természetesen kevéssé alkalmas pl. beágyazott rendszerek. De az esetek többségében, pláne, ha nem professzionális felhasználóknak készül a szoftver, akkor a részletre kiterjedő specifikáció elvből nem is lehetséges.

2020. nov. 30. 10:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
Azért érdekes a különbség a szemantikában, én a specifikáció alatt mindig a formálisan dokumentált user/üzleti követelményeket értettem. Azoknál a cégeknél ahol én dolgoztam, amit 1-2-3 írtak mi technical design document-nek hívtuk.
2020. nov. 30. 15:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
5: oké, de formálisan specifikációval én az egyetem óta nem találkoztam.
2020. nov. 30. 15:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
Mármint a "user követelmény" értelemben specifikációval? Pedig nem árt, főleg nagyobb projectnél, már csak azért is, hogy védd a saját alfeledet ha a végén a megrendelő kitalálja, hogy hát ő nem is ezt akarta. (Persze ha eleve prototípusos/agile fejlesztés akkor ez kevésbé játszik.)
2020. nov. 30. 15:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

A user követelmény nem formális, hanem informális.

Formális specifikáció alatt a ténylegesen logikai formulákkal leírt specifikációt értem.

2020. nov. 30. 15:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
Igen, én is, azért írtam így hogy megkülönböztessem a technikai designtól, amiben az architektúra, adatmodell stb van. Nálam nagyjából úgy néz ki a folyamat, hogy követelmény=>specifikáció (de volt ahol ezt is functional design-nak hívtuk,) => technical design => kód.
2020. nov. 30. 15:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:

Logika formulás specifikáció alatt mire értitek?

Előfeltétel, utófeltétel?


Ha igen, ti akkor azt nem nagyon használjátok?

2020. dec. 1. 12:28

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!