Kezdőoldal » Számítástechnika » Programozás » Mit gondolsz, egyszerű szakma...

Mit gondolsz, egyszerű szakma a programozás az átlagemberek szerint?

Figyelt kérdés
A filmekben és a hírekben hallani néha 13-14 éves kölykökről, akik feltörtek egy weboldalt, vagy komplex programokat írtak. Az egyik filmben a főszereplő programozó 15 évesen írta meg azt a keresőt, ami ott a Google helyett van (csak azok kedvéért nem írom le a címét, akik még nem látták, bár nem kifejezetten spoiler). Szóval szerintetek az átlagemberek ebből arra következtethetnek, hogy akkor ez nem is olyan nehéz, ha már kis srácok is ezt csinálják? Mekkora lehet a szakma presztízse? ("Az én kisfiam is informatikus"...)
2021. máj. 21. 17:22
1 2 3
 1/28 anonim ***** válasza:
100%

Sokan nem látják át. És pont ezért születnek ezek a filmek, mert ezt ki tudják használni a filmkészítők. És rengeteg olyen amber él a földön akinek gőze nincs az informatikáról (és most nem a 60 fölötti korosztályról beszélek!) sokak szemében informatikus=fel tud telepíteni egy windowst+be tudja állítani a lvelező programot. És még mindig él egy olyan "mítosz", hogy a számítógép "mitikus jószág" és ha tesz mellé gyereket egy filmben a kassza siker garantált (már csak egy programozni képes kutya hiányzik a filmből, mert a számítógép+gyerek+kutya trió tuti kassza siker).

A másik fele, hogy régebben (kb. 20 éve) még igen komoly esélye volt egy akár kezdőnek is, hogy feltörjön egy weboldalt. Ma kicsit kevesbb, de ha van egy kis pénze készen lehet "szerezni" (nem legálisan de...) olyan programokat amik a "next" "next" "OK" tudásnál nem igényelnek többet egy weboldal feltöréséhez. Ez is benne van.

Akik tényleg ezzel foglalkoznak, meg rálátnak egypicit másképpen gondolkodnak. De ugyanez bármilyen olyan szakma esetén ahol a magas tudással hozzáadott érték számít. Egy építkezésen kaptuk meg egy idősebb ácstól (tényleg szépen dolgozott, nagyon ügyes kezű volt) egy mérnöki bejárás alkalmával (mikrohullámú antenna telepítéshez csináltunk összeláthatósági mérést): "hát néha azért maguk is dolgozhatnának".

2021. máj. 21. 17:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/28 anonim ***** válasza:
100%

A tizenéves programozó fenegyerek a kilencvenes években létező jelenség volt. Igen, voltak tizenöt-tizenhét éves srácok, nem is kevesen, akik komoly programokat, játékokat, demókat írtak gépi kódban, grafikát, zenét írtak. Én magam is közéjük tartozom. Ma szoftvermérnök vagyok, amin nyilván senki sem lepődött meg.


Például egy 16 éves angol fiú, David Simons 1983-ban fogta, és újraírta a Commodore 64 teljes BASIC rendszerét, és kiadta Simons' BASIC néven. Annyira jól sikerült, hogy a Commodore megvásárolta, és hivatalos termékként forgalmazta.


1993-ban volt egy elég komoly, hivatalosan kiadott játék, a Ken's Labyrinth, amelyet egy 15 éves fiú írt.


De hogy Magyarországot is idehozzam, Rátkai István neve talán mond valamit egyeseknek, ő is tizenévesen írt kitűnő, országszerte ismert kalandjátékokat Commodore 64-re.


Ezeket csak úgy hasból sorolom, mert százezer nevet hozzátehetnék. A nyolcvanas-kilencvenes években létezett egy komoly nemzetközi közösség, a demoscene, amelyben Európa-szerte ilyen tizenéves arcok kapcsolódtak össze, és csereberélték a programjaikat, grafikáikat, zenéiket. Ez még jóval az Internet előtt volt, levélben és modemen folyt az érintkezés. A demoscene ma is megvan, csak a tizenévesek már sokkal idősebbek, és a légkör is egészen más.


Ma sem lehetetlen az ilyesmi, csak sokkal ritkább. Egyrészt mert a számítógépek használata teljesen más irányt vett. Ma a számítógép szórakoztató központ, amit kapcsolgatnak bután, mint a tévét, van rajta ezerféle dolog, Facebook, Instagram, játékok, filmek, minden készen, csak bambulni kell. Tehát nem kell tenni semmit azért, hogy valami érdekeset előcsalogassunk belőle. Másrészt a mai programozási technológiák ezerszer összetettebbek, mint 1990 körül. Milliónyi library, framework, ilyen-olyan dependency, bele lehet bolondulni már a követésébe is, és ráadásul naponta frissül. Egy szar weboldal fejlesztéséhez is kismillió dependency kell, már nem lehet leülni a géphez, felcsapni egy Notepadet, és röhögve megírni a HTML-t meg a Javascriptet.


De mint mondtam, ma sem lehetetlen olyan tizenéveseket találni, akik nagyon komoly dolgokat alkotnak. Például a Raspberry Pi közösségben vannak ilyenek. Sajnos ma már nem alapvetés, hogy a számítógép alkotásra inspiráljon, pont az ellenkezőjét teszi.

2021. máj. 21. 17:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/28 anonim ***** válasza:
83%

2:

Ma is írnak tizenévesek ilyeneket, csak sokkal kevésbé hallasz róla, mert egyrészt a nagyok által kiadott programoknak nehezebb egyedül a nyomába lépni, másrészt sokszor többen férnek hozzá ezekhez a lehetőségekhez, így nem születnek legendák. Aki a 70-es, 80-as években tizenévesként számítógép közelébe jutott, az nagyon szerencsésnek számított.

2021. máj. 21. 18:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/28 anonim ***** válasza:
84%

Egyáltalán me könnyű


Szerintem vannak sokan akik bepróbálkoznak vele a nagy pénz reményében, aztán bele törik a bicskájuk.

2021. máj. 21. 18:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/28 A kérdező kommentje:

Ez mind nagyon szép, csak nem ez volt a kérdés.

Egyébként én sem 20 éves vagyok, hallottam a demoscene-ről elsősorban Amigás körökben, ami ugye akkoriban relatíve drágább volt itt, mint ma egy Mac Pro. Én mondjuk csak a jó öreg Basic-ben Spectrumon hegesztettem... Az egész osztályban tudtommal csak nekem volt számítógépem, de talán az egész iskolában, nem tudom. Ezt csak a fiatalabbak kedvéért írom. Számítógépet nem lehetett csak úgy kapni. De ez egy másik történet.

2021. máj. 21. 18:51
 6/28 anonim ***** válasza:
100%
Az átlagember szerint biztosan. Számtalanszor hallottam már, amikor valakinek elmondtam hogy programozással foglalkozom, hogy "Hú, akkor te nagyon okos lehetsz". Nem, csak... ehhez értek, ezt tanultam. Egy építészmérnökre nem mondják az emberek, hogy "hú, de okos lehetsz", pedig nem könnyebb az sem. Egyszerűen az, hogy valaki megtervez egy házat, az sokkal kézzelfoghatóbb, mint az, hogy valaki 'varázsol valamit a számítógéppel'. Nem igazán érti az átlagember, emiatt túlmisztifikálja.
2021. máj. 21. 18:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/28 anonim ***** válasza:
77%
Az Amiga pont nem volt drága, legfeljebb 1990 előtt. De abban igazad van, hogy akkoriban még nem volt mindenkinek számítógépe. Olyasmi volt, mintha mondjuk vitorlázórepülő vagy motoros lennél.
2021. máj. 21. 19:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/28 A kérdező kommentje:
Az Amiga (retrospektív A1000) 1985-ben jött ki. A '90 előtti időszakra gondoltam. Kb. 2 évnyi fizetés volt, ha jól tudom. Persze annak, aki meg tudta oldani, vagy éppen volt a műszaki bizományiban... Azért a fizetések pont nem ugrottak meg hirtelen a rendszerváltáskor, ahogy a forint sem azonnal lett konvertibilis. Megint elkanyarodtunk egy kicsit :)
2021. máj. 21. 19:30
 9/28 anonim ***** válasza:
31%
Na jó, akkor válaszolok a kérdésre. :) Ha ilyen régi emlékeid vannak, nyilván a lamer fogalma is ismerős. Nos, lamerből nincs hiány. A webszakmában Pistikéknek nevezett jelenség is gyakori. Pistike pontosan az, amit leírsz: "a kisfiam is informatikus", lásd, "olyan ügyesen kezeli azt a drága gépet, hogy csuda!", aztán ezáltal mindjárt ki van nevezve képzett programozónak. Sajnos ugyanez az "éles" szakmában is megy. Jó pár cégnél megfordultam már, mindenhol jöttek-mentek a Pistikék, akik jó esetben valami gyorstalpalót végeztek, és a kezükbe nyomtak egy BSc-t. A lányok a legrosszabbak, mert azok 99%-ban buta csipák, akiknek bebeszélték, hogy majd a "girl power" megold mindent, meg hogy csak azért van kevés nő a szakmában, mert a szemét férfiak mindenkit elnyomnak. Ezek azonban egy-két év alatt ki is szóródnak és eltakarodnak a szakma közeléből.
2021. máj. 21. 19:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/28 A kérdező kommentje:
Persze, még az IRC-s időkből ismerős a fogalom :-)
2021. máj. 21. 19:52
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!