Kezdőoldal » Számítástechnika » Programozás » Lehet valakiből úgy programozó...

Lehet valakiből úgy programozó hogy semmilyen informatikai irányú végzettsége nincsen?

Figyelt kérdés
Ha lehet hogyan? Nézegettem állásajánlatokat de mindenütt senior fejlesztőt keresnek és ahova juniort oda kizárólag diákokat vesznek fel.

2021. máj. 29. 04:19
1 2 3 4
 1/31 anonim ***** válasza:
88%

23 éve vagyok programozó, és még régebben programozok. Ezt azért közlöm, mert mindig jön valami hőbörgő okostojás, és kioktat, hogy ő mennyivel okosabb és jobban tudja. (Ugyanakkor így, hogy közöltem, azt fogja kijelenteni, hogy hazudok és nem is vagyok programozó. Ezeknek semmi sem jó. Mindegy, a köröket megfutottam, lássuk a választ.)


Programozó nem attól leszel, hogy elmész valami iskolába. A legtöbb ugyanis szart sem ér. A 2-3 hónapos gyorstalpalók azért nem, mert ennyi idő alatt minimális ismeretet lehet csak elsajátítani, az egyetemek meg azért, mert túltanítják a szakmát, eszeveszett mennyiségű fölösleges töltelékkel terhelik a diákokat, és végső soron alig valamivel hasznosabbak, mint egy gyorstalpaló tanfolyam.


Aki tényleg érti a szakmát, az mind szakmai szeretetből, lelkesedésből, elhivatottságból tanulta meg, és többnyire nem iskolapadban. Sokat segít, ha volt az is, de még ha egyetemen végzel is, mire használható senior lesz belőled, ráébredsz, hogy a tapasztalatod és az ismereteid 95%-a a munkáidból, kísérletezéseidből, ezer és ezer hamvába halt kis projektedből lett. Ugyanúgy, ahogy egy pilóta sem leszel attól, hogy beseggeled a repülési szakkönyveket, programozó is csak a gyakorlattól leszel.


Igen, abszolút lehetsz programozó végzettség nélkül! Bár a hirdetések túlnyomó többségét úgy adják fel, hogy minimum BSc. és egyetemi vagy főiskolai végzettség elvárt, a valóságban csak az állami munkahelyeken nézik meg, hogy tényleg van-e, illetve a nagyon lúzer helyeken, ahol azt hiszik, a papírtól leszel jó szakember.


A valóságban ezek számítanak:


- Tudsz angolul?

- Van-e megfelelően kiterjedt tech stacked, azaz ismersz-e elég kapcsolódó technológiát, hogy egy területen jól tudj feladatokat megoldani?

- Van-e legalább 4-5 év szakmai múltad, amit projektekkel, kész munkákkal tudsz demonstrálni?


Ha felmész valamelyik freelancer-ügynökség oldalára (Upwork, Gun.io, Toptal), regisztrálsz, megcsinálod a felvételi próbamunkát, akkor figyeld meg, hogy kizárólag ezeket fogják kérdezni a leendő ügyfelek. A kutya nem fog megkérni, hogy öcsisajt, muti a papírodat, mert nem hisszük el. Elbeszélget veled a tech lead öt percet, és neki rögtön levágós, ha kismacska vagy még.


Na, jöhetnek a nagyokos hőbörgők, hogy DEAZNEMÚGYVAN HAZUCC HÜJEVAGY meg hasonlókkal.

2021. máj. 29. 06:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/31 A kérdező kommentje:
1-es! Lenne pár kérdésem! Írhatok privátban?
2021. máj. 29. 06:19
 3/31 anonim ***** válasza:
75%

Egy apró hozzászólás az 1-eshez, de egyáltalán nem kötekedni akarok.


Az angol tudást firtatnám.

Igazából munkahelye válogatja van ahol kell a társalgásszintű ismeret, de ez inkább a megbeszélések és a kapcsolattartás miatt van.

Igazából a programozói szakmában érteni kell angolul, mert a legtöbb leírás angolul van. ha nem tudsz szóban társalogni attól még lehetsz jó programozó.

2021. máj. 29. 08:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/31 anonim ***** válasza:
19%

Lehet, simán! Nyílván csak akkor, ha van elég érdeklődésed, tanulási vágyad és kitartásod ahhoz, hogy autodidakta módon elérj egy bizonyos szintet, amivel el tudsz helyezkedni. Ez is relatív, hogy hol van az a szint.


Ahogy írtad is, egy picit nehéz lesz elindulni a munkaerő piacon így, mert nyílván hátránnyal indulsz a többi állásra jelentkezővel szemben, de ha fel tudsz mutatni valamit, amivel kitűnsz, akkor mindjárt megemelkednek az esélyeid. Például egy érdekes saját projekttel.


Egyébként manapság az IT területén nagyon sok helyen már nem is kérnek papírt, mert az már egy nagyon jó jel, ha valaki saját magától meg tudja tanulni a dolgokat. Arra következtetnek, hogy aki ilyen az talpraesett és megoldóképes.


És az angoltudás is nagyon jó, ha van de a legtöbb helyen már az is elég, ha értelmezni tudsz egy angol leírást, akár forditó segítségével.


Egyébként énmagam is megjártam ezt az útat. Az angol még a mai napig nem igazán megy de a munkában jól elboldogulok és nagyon-nagyon élvezem a programozást. Sok időt belefektettem a tanulásba de megérte.


Szóval ha valaki tényleg kitartó, és elhiszi magáról, hogy még tudja tanulni, annak simán van esélye.

2021. máj. 29. 08:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/31 anonim ***** válasza:
14%

Erdemes lenne definialni a "programozo" fogalmat eloszor.

Programozo az, aki valami noname senkihazi KKV-nal kontarkodik es az is, aki mar a szakmai gyakorlatat is a Google-nel csinalta?

Illetve akiknek nem szukseges az aktiv angol, azok milyen helyen dolgoznak?

Csak mert az osszes komolyabb cegnel mar maga az interjufolyamat is teljes egeszeben angolul zajlik.

2021. máj. 29. 08:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/31 anonim ***** válasza:
8%

Hát egyeske, ha ilyeneket írsz, mint ez is:


"Ugyanúgy, ahogy egy pilóta sem leszel attól, hogy beseggeled a repülési szakkönyveket, programozó is csak a gyakorlattól leszel."


Akkor joggal hajtanak el a repedésbe.

Én is azt teszem. Te is csak hobbi programozó vagy, ha 23 éve nyomod, ha nem.

Amúgy meg, kalap fingot nem ér az, aki már előre kontráz, úgy védi meg az álláspontját, mert tudja előre, hogy kapni fog a pofájára.


A programozás nem kizárólag a gyakorlati ismereteken alapul. Éppen az elméleti ismeretek vannak átültetve a gyakorlatba. Ezt legalább megtanulhattad volna, az alatt a 23 év alatt, amit említesz, na de, hol is tetted volna ezt meg? Hát persze, hogy sehol.

Az meg végképp hiteltelenné tesz, hogy azt képzeled, az egyetemen nincs gyakorlat. Ahogy az is, hogy azt képzeled, a diploma csak állami helyeken kell és még néhány loser helyen, szerinted.

Hát nem, a loser az te vagy. Súlyosan ismerethiányos, kihaénnem wannabe mikulásokra senkinek nincs szüksége, így rád sem.

Ahogy az építészmérnöknek, gépészmérnöknek, villamosmérnöknek is igazolnia kell a tudását, ugyanúgy kell a szoftvermérnöknek is. Kamrejsz ótvaros dumára, mint amit te is leengedtél itt, senki nem ad még lehetőséget sem.

Esetleg csöves, loser, farok végén tengődő, életbenmaradásért küzdő sufni Bt-kben van esélyed, szopni, fát vágni, gürizni gombokért.

2021. máj. 29. 09:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/31 anonim ***** válasza:
36%

Én úgy gondolom, hogy aki jó programozó az egy egyetemet is lazán elvégez. Aki nem tud elvégezni egy egyetemet, az programozni sem fog tudni.


Egy munkáltató, ha nem akar a leghülyébbekkel is foglalkozni, akkor valszeg egy diplomát minimum kérni fog hogy lássa, hogy te azt már el tudtad végezni, és érdemes lehet veled foglalkozni.

Angol: én amikor interjúztam, minden cégnél kérték a nyelvtudást úgy, hogy volt egy alap beszélgetés, majd egy szakmai magyarul, és ezután egy egyszerűbb társalgás angolul.


#5 igazad van. Most az aki egy hello word! - öt ki tud íratni az már programozónak gondolja magát...


Az hogy valaki annak tanul, nem jelenti, hogy programozó is lesz.

Néhányan senior programozónak vallják magukat, és olyan okádék kódot tudnak kifosni ami se nem olvasható, se nem hatékony... (se nem jó, mert teli van réssel és buggal). Na ők nem programozók..



Jelentkezz egy egyetemre és közben már tudsz dolgozni juniorként.

Aztán reménykedj, hogy te jó kóder leszel :)

2021. máj. 29. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/31 anonim válasza:
0%
Igazából aki tényleg nagy programozónak hívja magát,az legalább menjen informati egyetemre,kb annyi ér mint ha az mondanám hogy én mechanikus vagyok,de ha meglátnák teslát,még az se tudnám hogy először mint kell csinálni.
2021. máj. 29. 15:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/31 anonim ***** válasza:
53%

"de ha meglátnák teslát,még az se tudnám hogy először mint kell csinálni."


Nem kell neked ahhoz tesla sem, b.zdmeg.

2021. máj. 29. 15:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/31 anonim ***** válasza:
33%

1-es vagyok. De tudtam, tényleg jöttek a prolik megmagyarázni, hogy nem értek hozzá! Ahaha, persze, persze, mindenki hülye, csak te vagy helikopter. Szokásos vergődés a sikertelenek részéről.


Kedves okoskodó proletárok, aki azt képzeli, hogy a programozók valami irodában rángatják a f.ukat egész nap, ahová interjúval meg papírokkal lehet bejutni... nem, sajnos nem. Belépő, kezdő szinten igen, meg talán a Kukifing Bt-nél Piripócson.


Normális országban, ahol van igazi IT ipar (Magyarország NEM tartozik közéjük, az egy elmaradott posztszovjet köztársaság, akármit képzelegtek) a programozók többsége contractorként dolgozik, azaz szabadúszóként, és nem interjúzgatnak, hanem az ügynökségük hajt fel nekik ügyfelet, projektet. Ahogyan nekem is. Álláshirdetéseket böngészni, interjúért kuncsorogni csak a kezdők szoktak. Bárki, aki arról okoskodik, hogy szerinte mivel vesznek fel egy "komoly" céghez még a büdös életben nem dolgozott komoly cégnek. Viszont a kisebbrendűségi érzésüket néha meg tudják cirógatni azzal, hogy lehobbiprogramozóznak egy profit.


(Én, mint hobbiprogramozó, évi 120-150 ezer dollárt viszek haza. Csak mondom. És mindezt "csak egy OKJ-s papírral". Idekint Kaliforniában a lőtéri kutyát nem érdekelné az se, ha BME-s diplomám lenne, az se, ha semmilyen.)

2021. máj. 29. 21:32
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!