Kezdőoldal » Számítástechnika » Programozás » A programozáshoz mennyire...

A programozáshoz mennyire kell matek?

Figyelt kérdés
2021. okt. 20. 23:25
1 2 3 4 5 6
 11/54 anonim ***** válasza:
100%

12 (2021.10.21. 15:58). Elég jól megfogta a lényeget, ha a válaszának a stílusa nem is a legjobb. De igen, és gyakorlatilag ezt írtam a 11. válaszban (2021.10.21. 14:54). És igen ez a GYK szintje. Rengetegen vissza élnek azzal, hogy anoním az oldal. És nem ez az első ilyen kérdés, amiben a kérdező megkérdezi, hogy mennyire kell a matek. Aztán a gyk-n lévő sok (hozzá nem értő) válaszadó (aki többségben vannak, mert nem dolgoznak hanem ráérnek) meggyőz mindenkit, és lepontoz mindenkit aki az ellenkezőjét mondja. Igaz életükben egy "Hello, world!"-nél bonyolultabb elsőre hiba nélkül leforduló és lefutó programot nem írtak, de tudják a tutit.

aki meg ezzel foglalkoznak(foglalkozunk) egyrészt nincs időnk 0-24-ben a gyk-n lógni, mert pl. programozunk. Hiába tépjük a szánkat, hogy igen kell bizonyos fokú matek az le van hurrogva, meg le van pontozva azok által akik képtelenek egy működő programot megírni. Persze arc az van hozzá, de tudás 0.


OK, értem én, hogy ma a "sok programozó kell" időszakban és a "2 hét alatt megtanítunk programozni, akkor is ha semmi adottságod és tudásod nincs, és ezt elnevezzük hangzatosan boot camp-nek" időszakot éljük. És valóban szükséges egy rakás olyan "programozó" aki képesek sorozatgyártani a 1000. tök egyforma webshopot négy kattintás jobbra, három balra, egyet előre kettőt hátra... És képesek a next-next-OK frissitéseket elvégezni. És késhegyre menő vitákat folytatnak, hogy melyik "keretrendszer" a jó és melyik nem. Aztán persze ha borul a keretrendszer egy remote sebezhetőség miatt akkor van a fejvakarás és az "hát én nem felelek mert ez a keretrendszer" (különösen nagy vagyoni hátrányt okozó, hivatáskörben elkövetett súlyos gondatlanság). És valóban van a programozásnak egy szűk szegmense ahol ez elég, és elég az amit egy ilyen bootcampben magára szed az ember, mert többre nincs szükség, de az messze nem a "programozás" hanem annak egy kis darabja, és érvényes: "Minden bogár rovar de nem minden rovar bogár" (már ha érted ezt a hasonlatot).


Ez egy szakma (kéne, hogy legyen). OK, hogy ahogy fejlődnek a nyelvek és az eszközök egyre kevésbé kell mély tudás a gépről, meg a matekról. Meg tényleg egyszerűsődik, és egyre több kell. De ez messze nem programozás, hanem kódpiszkálás.

És amit szintén sokan elfelejtenek, hogy ez készség szakma. Ami vagy megvan, vagy nincs. Pl. nem mindenki lesz opera énekes, meg balettáncos, és Picasso-ból is csak 1 volt... Én sem megyek el az operába felvételezni magánénekesnek mert tudom, hogy nincs hozzá tehetségem, képességem, és balettátncos se leszek ugyanezen okok miatt. Fel kéne fogni, hogy hiába (látszólag) sokat lehet keresni, ha nincs meg az adottság nem fogsz sokat keresni, mert csak a rosszul fizető "alja munkát" fogod megkapni. A tényleg jól fizető magas szakértelmet és adottságokat igénylő feladatokat nem, mert meg se fogod tudni csinálni. Oda meg kell már rengeteg matek.

Vissza az éneklős példához. Meg lehet nézni egy-egy tehetségkutató első válogatását, meg azokat is akik utána az első fordulóban kiesnek. Na pontosan ezek azok a "programozók" akik 0 matek tudással, 0 ambícióval (a k*jól lehet ezzel keresni nem programozó ambíció), 0 befektetéssel /2 hetes boot camp/ majd jól kiesnek elég hamar, vagy maradnak egy nagyon alja szinten.

2021. okt. 21. 17:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/54 anonim ***** válasza:
53%

Eléggé valószínűnek tartom, hogy honlapok programozásánál vagy adatbáziskezelésnél nem kell erős matematika tudás, vannak és lehetnek olyan területek, ahol lehet komolyan alkotni és nem kell komoly matematika tudás.

Például ha titkosításra van szükség, akkor meghívja a programozó az adott, kriptográfiai műveletet végrehajtó programkódot és nem áll neki kriptográfiai algoritmust implementálni, hiszen egyrészt az egy másik szakma, másrészt pedig speciális matematika tudás kell hozzá.

Néha úgy érzem, hogy egyfajta "0%", "100%" alapon akarják eldönteni, hogy kell -e matektudás a programozáshoz.

Nem életszerű az sem, hogy mindenki 100% tud mindent, brilliáns, manapság már a programozásnak is sok területe van, amelyekhez nem biztos, hogy ugyanazoknak a készségeknek a megléte szükséges.

Nem igazán értem, hogy akik 100%-ra állítják, hogy "márpedig kell erős matek tudás", miért állítják, hogy akik azt mondják: "nem feltétlenül", azok csak egy "Hello world"-szerűséget írtak maximum.

Lehet a programozásnak olyan területe, ahol nem kell hálózatokat ábrázolni, legrövidebb utat számolni és nem kell diszkrét matematika sem.

2021. okt. 21. 20:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/54 anonim ***** válasza:
0%

"akkor meghívja a programozó az adott, kriptográfiai műveletet végrehajtó programkódot és nem áll neki kriptográfiai algoritmust implementálni, hiszen egyrészt az egy másik szakma,"


Be is baxna!

2021. okt. 21. 21:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/54 anonim ***** válasza:
61%

Az első számítógépekhez szinte kizárólag matematikusok férhettek hozzá. Igaz, mások nem is igen voltak rájuk kiváncsiak. Az első számítógépeket is matematikusok tervezték és építették. Pascal, Leibnitz, Boole, Turing, Shannon, Neumann. Ők nem autóversenyzők, nem kútfúrók, hanem matematikusok voltak.


Az első generácós programozókat úgy hívták, hogy matematikus, a második generációt meg úgy, hogy programozó-matematikus. Biztos merő hobbiból. Talán a számítógép sem teljesen véletlenül SZÁMÍTÓ GÉP.


A programfejlesztésnek nincsenek fokozatai, szintjei, hogy ehhez kell matek, ahhoz meg már nem, vagy nem annyira. A programfeljesztés nem más mint egy SZÁMÍTÁSOKAT végző gép vezérlése. Ezt csak az képes hatékonyan végezni, aki tisztában van a matematikával ráadásul elég komoly szinten, hiszen egyébként csak hülyeség lesz az eredmény, még akkor is, ha azt a sok hülyeséget az applikáció jellege, vagy a hardver ereje jótékonyan eltakarja.


Aki nem tudja, hogy egy szám kettővel, néggyel, nyolccal való szorzása/osztása lehetséges szimpla és gyors jobb/bal shifteléssel is, az lesz olyan b_arom, hogy tényleg szorozni vagy osztani kezd, ami k_urva lassú a bitek jobbra/balra léptetéséhez képest. Ha valaki sok ilyet nem tud, azért, mert hülye a metekhoz, az shit programot fog írni még akkor is, ha egyébként a logikai készsége megfelelne.


A matekon nem azért nyomják az egyetemeken, mert sz_ivatni akarják a hallgatókat, hanem azért, mert ez kell az iparnak. Ezt igényli, ezt értékeli és csak ezt fizeti meg.


A cégek a sok pénzt nem azért adják a programozóknak, hogy azok olyasmit csináljanak, amit bárki meg tud írni, hanem azért, mert rá vannak kényszerülve, hogy jó pénzt fizessenek olyan matematikusoknak, akik alkalmazni tudják a matematikai ismereteiket, mert nincs más helyettük és ennek a tudásuknak köszönhetően vannak ők alku-pozícióban és emiatt a tudás miatt lehet egy perc HD felbontású mozgókép szekvenciát, vagy hanganyagot eltárolni kis helyen, ennek köszönhető a ma még feltörhetetlen titkosító algoritmusok zöme, ennek a matek tudásnak köszönhető, hogy valós idejű 3D játékok egyáltalán léteznek, mert ha bunyevác ödönkéken, meg php pistikéken múlna, akkor egy snake is negyed óra alatt kanyarodna el a faltól, a sakkprogram meg piros-izzásig hevítené a processzort minden egyes lépésnél.


Bár, azt a sakkporgramot is megnézném én, aminek középsulis matematikai ismeretekkel állna neki valaki, hogy megvalósítsa.

2021. okt. 21. 22:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/54 anonim ***** válasza:
42%

A mai modern, feltörhetetlen titkosításokat matematikus-kriptográfusok írták, az egy másik szakma, mint a programozói szakma. Ha a programozónak munkaidőben alapokról kellene megírnia mindent amivel dolgozni szeretne (kriptográfiai algoritmusokat is), akkor nem igazán jutna semmire. Ahelyett, hogy meghívná a mások által már publikált-megírt-kitesztelt kódot, kriptográfia ismerete (és kriptográfiai szabványok ismerete) nélkül újat írna, elég érdekes lenne. Kb. olyan, mintha a villanyszerelő a helyszínen legyártaná a konnektorokat, villanykapcsolókat, meg a kábeleket, meg fáziskeresőt, kismegszakítót, mert "ez a szakma része".

Egyébként érdekes volt megtapasztalni, amikor direkt próbáltam egy számmal való osztást- és shift-elést összehasonlítani, időt mérve a sima osztás sokkal gyorsabb volt.

Úgy látom arra nincsenek nagyon érvek, hogy alapesetben web frontend/backend vagy adatbáziskezelés esetén miért kellene hatalmas matektudás.

Ha valaki nem rendelkezik brilliáns matek ismeretekkel és programozó, ez nem jelenti azt, hogy "bárki meg tudná írni amit ő csinál".

2021. okt. 22. 06:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/54 anonim ***** válasza:
39%
#14 Az első számítógépeket még csak nagyon alacsony szinten lehetett programozni, ahhoz elengedhetetlen volt a matektudás. Azóta eltelt majdnem egy évszázad, megjelentek a magas szintű nyelvek. Javához, C#-hoz, Pythonhoz szinte nulla matektudás kell, de C++-hoz se sokkal több.
2021. okt. 22. 08:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/54 anonim ***** válasza:
28%

Pontosan, így van, ahogy előző mondja.

Senki sem fog nekiállni assembler-ben Windows-t írni mint ahogy nem is álltak neki soha.

Hash algoritmusokat meg az összes többit se fogja valaki csak úgy leimplementálni ahelyett, hogy a meglévő, már kitesztelt, szabványosított metódusokat használná e célra. Ha saját implementációval bíbelődnének, az egérészt a tényleges munkavégzést lassítaná, másrészt pedig ha valamit jól elnézett, akkor nem szabványnak megfelelően fog működni, vagy lassabban/rosszabbul fog működni, mivel amit anno sok ember tesztelt ki, azt ő egyedül akarja megvalósítani.

2021. okt. 22. 08:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/54 anonim ***** válasza:
25%
Akik azt mondják, hogy a programozáshoz nem kell matematika, azok még soha sem írtak komolyabb programot.
2021. okt. 22. 09:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/54 anonim ***** válasza:
28%

Nézéttek meg a következő linket:

Why is mathematics necessary for computer science students?

( [link]

2021. okt. 22. 09:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/54 anonim ***** válasza:
28%
Bocsánat nem jön be a link, túl hosszú.
2021. okt. 22. 09:16
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!