Kezdőoldal » Számítástechnika » Programozás » Mi értelme van relációs...

Mi értelme van relációs algebrát tanulni?

Figyelt kérdés
ZH-ban ugyanarra a kérdésre meg kell adni a választ relációs algebrával és sql-el is. Nagyon hasonló a kettő, de én eddig csak azt hallottam, hogy sql-t kértek munkahelyeknél. Van olyan hely, ahol relációs algebrával dolgoznak?

2022. okt. 11. 19:22
 1/8 anonim ***** válasza:
mer' gajdos mondja
2022. okt. 11. 19:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
68%

1# Egyből BME adatb. jutott nekem is eszembe.


Én is erre gondoltam. A tantárgy nagy része, amúgy nem erről szól. Szerintem voltak egész jó részek benne. A gyakorlatok sem annyira rosszak.


Szerintem az sokat elárul erről a tantárgyról, hogy mérnökinfósok mellett még matematikus hallgatók feszik fel. Tehát nem az a cél ezekkel, hogy munkahelyi kihívásora készítsenek fel vele.

2022. okt. 11. 19:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
26%

"Tehát nem az a cél ezekkel, hogy munkahelyi kihívásokra készítsenek fel vele."


Oh mamma.. :)

2022. okt. 11. 19:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
67%

Én (Cloud) Big Data Engineerként az ETL pipelinek konstruálásához és optimalizációjához használom ugyanis egyszerűbb egy matematikai absztrakciót felhasználva megtervezni a processing folyamatot egészen a "raw data" akvizíciójától az MLOps töltésig, hiszen egyáltalán nem mindegy, hogy milyen standardizációs lépéseket használunk fel az adatfolyam során. Nagyméretű fájlok esetén igen komoly többletterhelést és többletköltséget (főleg Cloud környezetben) tud okozni egy "rosszul" megírt adatfeldolgozási folyamat része, ezért törekedni kell a közel optimális megoldásra.


A valóságban egy nagyobb szervezetnél a forrásrendszerből több lépésen keresztül jut el az adat a végfelhasználókig (AI, Data Scientist, üzleti elemzők stb...) ami akkor működik hatékonyan ha bizonyos határok mentén elkülönítik ezeket a folyamatokat és különböző zónákat alakítanak ki, melyek az adatfolyam egy-egy elemibb transzformációjáért felelősek. Tényleges üzleti értéket képviselő adatok feldolgozási folyamának a tervezését logikai DFD és fizikai DFD diagramokkal célszerű végrehajtani a konkrét feldolgozási művelet vázlatát pedig relációs algebra segítségével érdemes megalkotni. Ennek az implementációja SQL nyelven történik a szervezeteknél de a tervezési fázisban senki nem fog több ezer soros explicit SQL utasításokkal szórakozni, olyan rövidítéseket pedig nem célszerű használni SQL nyelven amik nem univerzálisak és más nem ért meg, épp ezért jó a relációs algebra, mely készlettára kiküszöböli az imént felvázolt problémát.


Ahhoz hogy egyszerű "SELECT" utasításokat írj vagy annyi dolgod legyen életed során adatok kezelésével, hogy egyszerű CRUD weboldalhoz felhasználj valami ingyenes DBMS-t teljesen felesleges elmélyülni a relációs algebrában, de ha mélyebben érdekel a Data / AI vonal akkor érdemes megbarátkozni vele.

2022. okt. 11. 20:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
77%

#4

Ámen (lemaradt)

2022. okt. 11. 22:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
Közvetlenül nem, de sok dolog alapja, úgy ahogy 4-es is leírta
2022. okt. 12. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
#4 Tudsz valami jó irodalmat ajánlani?
2022. okt. 20. 20:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim válasza:
Hat segithet a jovoben feladatok megoldasahoz
2022. nov. 8. 21:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!