Kezdőoldal » Számítástechnika » Programozás » A PYTHON a jelenkor BASIC-je?

A PYTHON a jelenkor BASIC-je?

Figyelt kérdés

Nézek kifelé a fejemből és nem térek magamhoz. A ma legnépszerűbb programnyelv egy interpreteres, faék egyszerűségű, a néhai, hasonlóan gázos BASIC-et idézi, a maga lassúságával, igénytelenségével. Igen, ez a python és itt sündörög, sunyul, terpeszkedik, lassan harminc éve. Hát

mikor múlik már ki ez a shit halmaz? Mikor kerül a számítástechnika szemétdomjára, a BASIC, a DOS, az ALLEY CAT és a LOTUS123 mellé ez a pusztulat? Ez, amit az alkotója is csak egy rövid lejáratú viccnek szánt.

Nem tűnik fel senkinek, hogy csak a színvonalat húzza lefelé? Nem gáz az sem, hogy olyan lassú, mint tüdőbeteg csiga a feldoppingolt versenylóhoz képest?

Ez a nyelv semmi egyéb, csak a BASIC szintjén megrekedtek túlélő készlete. Mikor múlik el, mikor múlik már ki?



2023. febr. 6. 07:42
A kérdező szavazást indított:
Van a szövegben valami. Elismerem.
Tényleg nem jó, akadnak sokkal favorizálhatóbb nyelvek.
Mindig a stupid plebs dönt. Ez van.
I love python. Python forever.
31 szavazat
1 2 3 4 5 6
 1/59 anonim ***** válasza:
3%
Sztem nem a legnépszerűbb, sokmindent nem is lehet benne jól kivitelezni, mint pl egy C++-ban
2023. febr. 6. 07:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/59 anonim ***** válasza:
100%
Azért a LOTUS123-at ne tegyük egy kalapba a Basic-el, mert az az Excel egyik őse, és azért az a maga idéjében is nagyon jó volt. Sajnos vannak divatok az informatikában, és nem mindig halad jó úton. A pythonnak egyetlen előnye van, hogy nem túl igényes kódot pythonban megtanulni összerakni nagyon gyorsan megvan. Így azt, hogy kevés a programozó (mindig is az volt) és sokáig tart a fejlesztés megoldja. Könnyen meg lehet tanulni, gyorsan lehet benne programozni. Max. az ügyfél vesz 10x akkora gépet mint kéne, de ez TCO-ban még mindig feltehetően olcsóbb mint venni 3x annyiért olyan programozót aki 2x annyi idő alatt lefejleszti a 10x gyorsabban futó programot, mert ma már a hardver ára az szinte 0 lett, a többi tételhez kapcsolodóan a TCO modellben.
2023. febr. 6. 08:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/59 A kérdező kommentje:

1: Tiobe index szerint már jó ideje nr1 a python.

2: Igen, a lotus123 valóban jó cucc volt, a maga idejében piacvezető is, de az idő eljárt felette. Azt készséggel elismerem, hogy minőségben nagyon kilóg a másik három említett közül.

2023. febr. 6. 08:33
 4/59 anonim ***** válasza:
88%
Együttérzek veled Kérdező, mert tanulatlan koromban én is ezt gondoltam a Pythonról. Azután elkezdtem hasznàlni. A nyelv nem tökéletes, de a maga nemében egy páratlan remekmű. Azt csodálom, hogy az alkotója képes volt 30 évvel ezelőtt olyan architekturális döntéseket hozni, amelyek mind a mai napig a nyelv erősségeit jelentik (könnyű bővíthetőség/interoperábilitás C/C++/Rust nyelvekkel stb.). Régen utáltam a whitespace alapú szintaktikát is, ma már imádom. A Pythonnak ma egyszerűen nincs párja, és ha lenne, az is úgy nézne ki nagyjából, mint a Python.
2023. febr. 6. 08:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/59 anonim ***** válasza:
93%

Azért amiket írsz, annak 80%-a nettó bullshit.

A BASIC mindig is egy kezdőbarát, belépő szintű nyelv volt, elsődlegesen az egyszerű felhasználók számára tervezve. Aztán persze később jóval többre vitte, és ha emlékszel még a VB 1.0-ra (a DOS-os verzióra), az a maga idejében piszok jó eszköz volt, gyakorlatilag az összes mai RAD fejlesztőeszközt az inspirálta.

Nem mellékesen: van egy éles határ a mikrpgépes BASIC-ek, és a QB/klasszikus VB között, valamint utóbbiak, és a VB.Net között. Utóbbival gyakorlatilag mindent meg lehet tenni, amit C#-pal lehet, az, hogy épp nem divatos, az más kérdés. A VBA pedig remek kiegészítője az Excelnek.

A DOS meg a korának meghatározó oprendszere volt. Nem mondom többet is ki lehetett volna hozni az akkori vasakból, és tudja a franc, hogy a multitaszk DOS miért halt el olyan hamar, de ettől függetlenül tökéletesen kielégítette az akkori szükségleteket.

A Lotus meg egy kifejezetten nívós szoftver volt, nem véletlenül.

Hogy azóta változtak az igények és elvárások? Igen. Mint ahogy a hardverek is változtak. És ha már a BASICet hoztad fel, az is változott. Hasonlítsd össze mondjuk a ZX Spectrum BASIC-ét az Excel VBA nyelvével, vagy a VB.Net-tel! Ég és föld.

Az pedig, hogy az informatikában is nagyon nagy szerepe jut a divatnak, már régóta ismert. Most épp a Python divatos. Én mondjuk nem kedvelem részben a számomra irritáló szintaxisa miatt, részben az erősen, de dinamikusan típusos mivolta miatt. De szkriptelgetni tökéletes nyelv lenne, a probléma ott kezdődik, hogy mivel divatnyelv lett, ezért minden területre próbálják ráerőltetni. Mint szerencsétlen JavaScriptet is.


"Tiobe index szerint"

Te a prog.hu-ról jöttél ide? Ott divat szinte már vallásos áhítattal lesni ezt a marhaságot. Mondjuk jól tükrözi ez az ottani színvonalat.


Egyébként meg: most, hogy kidühöngted magad, ugye megnyugodtál? :-)

2023. febr. 6. 08:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/59 anonim ***** válasza:
81%
Szerintem haver te nerőltesd ezt a programozás dolgot, mert láthatóan fogalmad sincs arról, hogy mi miért történik. Tegyél mindenkinek egy szívességet: vonulj vissza a négy fal közé, és ott bekked ki, míg a ChatGPT kiszorítja a "BASIC szintjén megrekedtek" Python fejlesztőket. Sok sikert.
2023. febr. 6. 09:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/59 anonim ***** válasza:
89%

Ne zavarjon, hogy rengeteg esetben Pythonban írják a deploy scripteket, meg sokszor a microservice-eket is. A Python alapvetően nem asztali alkalmazásokhoz használatos, hanem pl devops célokra, arra viszont jó.


Az alley cat mondjuk nem tudom, hogy jön ide...

2023. febr. 6. 09:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/59 A kérdező kommentje:

5: Ha a BASIC-et említem, akkor nem a, valóban jól használható Quick Basicre, vagy VB dot netre célzok, hanem a dartmouth BASIC-re vagy az erre alapozó, sorszámozós, körülményes MS BASIC-re és annak derivátumaira.

A két halmaz között megjévő, éles határt pedig nem is én, hanem mindjárt te magad említed.

A DOS a korának meghatározó oprendszere azért lehetett, mert nem nagyon volt helyette más. Persze, hogy jó lett volna, az teljességgel kizárt, hiszen az IBM PC-be pakolható memóriából eleve csak 10 db 64 k-s szegmenst látott, teljességgel a, már akkor is lassúnak számító, BIOS rutinokra támaszkodott.

De a python ezektől a tényektől nem lesz jobb sem, alkalmasabb sem.


Annak van igaza, aki azt írja, hogy a TCO miatt lett ilyen népszerű ez a nyelv. Valóban, a vas mára sokkal olcsóbb lett, mint a mérnöki óradíj, azt meg a kutya nem számolja, hogy majd mennyi üzemi költséget fog benyelni az interpretált szoftver, ha másban nem, plusz HW-ben és villanyszámlában.

A tiobe index gáz. Oké, legyen. Hallgatlak, ahelyett te mit is szoktál alapul venni?

2023. febr. 6. 11:22
 9/59 A kérdező kommentje:
2023. febr. 6. 12:43
 10/59 anonim ***** válasza:
85%

Hol volt a basicben oop, funkcionális programozás támogatás, generátorfüggvény, metaprogramozás, aszinkron programozás, C/C++ interoperabilitás?

Gyanítom, hogy megnéztél egy kezdőknek szóló Python oktatóvideót és ezt szűrted le magadban. Kidühöngted itt magad, aztán most mész a vissza a 30 éve kifejlesztett, szigorúan C-ben írt, egyfelhasználós raktárkészlet-kezelő szoftveredet tovább hegeszteni. Sok sikert.

2023. febr. 6. 12:52
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!