Kezdőoldal » Számítástechnika » Programozás » Hogy törjek ki az "ördögi...

Hogy törjek ki az "ördögi körből"?

Figyelt kérdés
A helyzet az, hogy 31 éves fejjel, egy olyan irodai munkát csinálok immár 8 éve ugyan annál a cégnél, ami betanított és energiailag leszív, ráadásul a fizetés is rossz. Én programozást tanultam, 2évig jártam egyetemre, de sajnos végül nem tudtam lediplomázni, mert az élet úgy hozta, hogy korán el kellett kezdenem dolgozni és mellette nem tudtam rendesen tanulni (sajnos ilyen a természetem). De, annyira ki vagyok már égve és szeretnék változtatni, napi szinten tanulok munka után python-t és jól megy, mert frissen tartottam az idők alatt a tudásomat és youtube-on is láttam, hogy a "self taught programmer" is felér egy diplomával és egyszerű elhelyezkedni (gondolom amerikában biztos), csak a skill számít. Viszont, akárhány helyre beadtam a jelentkezésemet, egyszerűen sehová nem hívnak vissza. Az a baj, hogy otthagyni a jelenlegi munkámat addig nem tudom, amig biztosra másikat nem találok, de nap mint nap érzem, hogy szipolyozódik belőlem ki minden életenergia és már attól tartok, ha netán be is hívnának interjúzni, meglátják a fejem, hogy milyen élettelen, kiégett ember vagyok :( Pedig én szeretném bebizonyítani a tudásom és bizonyítani magam előtt illetve a szüleimnek is, elég sokszor kerültem úgymond padlóra ezzel a sok kudarccal és mindig felálltam, de kezdek már elfáradni, az önbizalmam is egyre csak kevesebb minden egyes ilyen után.. :/ Van/Volt már valaki hasonló cipőben? Ki tudott törni ebből az ördögi körből? Ha igen, hogyan? Hol talált munkát? (én linkedin-en és profession-on próblkozom)

2023. jún. 19. 20:24
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
85%

"és youtube-on is láttam, hogy a "self taught programmer" is felér egy diplomával és egyszerű elhelyezkedni (gondolom amerikában biztos), csak a skill számít"


És te hiszel az ilyen mesékben? Amerikában egy entry-level pozícióra érkezik 2500-3000 jelentkező, ezzel szemben Magyarországon jobb a helyzet, itt csak 250-300 embernél kell hogy meggyőzőbb legyen az önéletrajzod, hogy egyáltalán behívjanak interjúra.


Manapság annak van esélye arra hogy egyáltalán behívják interjúra aki IT diploma mellett rendelkezik gyakornoki tapasztalattal nevesebb multinál vagy az egyetemen nyújtott az átlagtól kimagaslóbban pl: demonstrátorkodott, programozási versenyt nyert, kutatási projektben vett részt, nemzetközi publikációja született stb...


Hogy hogy tudsz kitörni? Vagy robbantasz valami hatalmas portfóliót és részt veszel open-source projektek fejlesztésében ingyen vagy marad egy egyetem elvégzése ahol kapcsolatokat építesz és ráhajtasz a szakmai tudásod növelésére bizonyítható módon.

2023. jún. 19. 20:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
60%

Ha valóban ekkora májer vagy ahogy állítod hogy bárhol bármikor bármit leprogramozol pythonban akkor kamuzd be az önéletrajzodba hogy a jelenlegi cégnél ahol dolgozol ott is programozol, automatizálod a folyamatokat, algoritmusokat fejlesztesz, mesterséges intelligencia alapú előrejelzéseket stb...


Végezttség és tapasztalat nélkül semmi esélyed elhelyezkedni a jelenlegi helyzetben.

2023. jún. 19. 21:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:
63%
A végzettség akkor előny(és nem feltétel), ha van helyette tapasztalatod, videotutorialok nem váltják ki. Milyen referenciaanyagod van? Ha nincs, akkor csinálj, az sem hátrány, ha tudod hogy milyen területen szeretnél dolgozni, és ahhoz közeli dolgokkal szüttyögnél. Önéletrajzban nem tudom mennyire célszerű nagyot kamuzni, valamennyi belefér, de valamit mindenképp fel kell tudnod mutatni, nem mondhatod mindenre azt, hogy a cég tulajdona úgyhogy nem adhatod ki a kódot.
2023. jún. 19. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:
81%

Persze, a csapból is az folyik, hogy a diploma csak arra jó, hogy elszúrj 5 évet, és hogy délutánonként pár perc gyakorlás, meg heti két Youtube-videó megnézése ugyanolyan, mintha lenne egy egyetemi diplomád. Aztán éles helyzetben meg valahogy minden másképp szokott alakulni.

Nos, a valóság azért annyira nem komor, mint amit #1 leírt, sőt, van, hogy egy-egy pozícióra úgy vadásszák össze az embereket, de ez nem jelenti azt, hogy bárkit oda felvennének. Általában nagyon komoly interjúfeladatok szoktak lenni, ahol azért hamar kiderül, hogy mire képes a jelentkező.

A diploma két okból is fontos:

1. Egész egyszerűen: mert sok helyen ez az elvárás. ("Szakirányú felsőfokú végzettség".) Ha túljelentkezés van, akkor tényleg nem ritka, hogy első körben azokat szórják ki, akik a formális követelményeknek nem tesznek eleget. De az sem ritka, hogy tényleg alapfeltételnek szabják. Ettől még meg lehet pályázni az ilyen álláshelyeket is, legfeljebb nem hívnak be.

2. Az egyetem nem csak annyiból áll, hogy megtanítják az éppen aktuális divat-programnyelvet, meg 2-3 keretrendszert. Az ottani képzés egy átfogó tudást ad, a nyers tárgyi tudás mellett egyfajta látásmódot ad a kezedbe, illetve elvárja, hogy megtanulj kompetensen gondolkodni. Ezek olyan dolgok, amiknek az ember akkor is a hasznát fogja venni, ha már rég más lesz a divatos programozási nyelv, mint most. Ezek ugyanis változnak.

Ami pedig a tanulást illeti: nem programozási nyelvet kell tanulni, hanem programozást. Azzal, hogy te XY programozási nyelvben ismered, hogy melyik elemi feladatot hogyan lehet megoldani, az még nem versenyképes tudás. Az ott kezdődik, hogy képes vagy adott programokat megtervezni és elkészíteni. A nyelv ehhez csak egy eszköz. Fontos az ismerete a hatékony, és gördülékeny munkához, de talán a legkönnyebben tanulható eleme a programozásnak. Életem első találkozása a Pythonnal az volt, amikor egyik ismerősöm munkájába besegítettem. Előtte nem is foglalkoztam vele, árnéztem a szintaxisát, és megoldottam, ami neki nem sikerült. Lehet, hogy nem használtam ki maradéktalanul a nyelv eszközeit, de a feladatot megoldottam úgy, hogy akkor láttam először Python szintaxist.

Ami a jelenlegi helyzetedet illeti: ez tipikusan a "nem komfortos komfortzóna" esete. Van egy helyzet, amit ugyan nem szeretsz, de az ismeretlentől jobban félsz, mint amennyire a jelenlegi helyzetet nem szereted. Ezért vagy ott 8 éve, és leszel is még évekig, ha nem vagy hajlandó lépni. Keress valamit, ami kevésbé megterhelő, mint a mostani munkád! Olyat, ami mellett van időd magadat fejleszteni. Ha csak vegetálsz, azzal nem jutsz előbbre, és értékes éveket szúrsz el az életedből.

Ami pedig a programozást illeti: tessék alkotni! Ne csak tutorialok feladatait oldogasd meg, hanem kezdj saját tervekbe! Ezek gyakorlásnak is nagyon jók, de ha elérnek egy szintet, akkor akár referenciamunkának is elmennek. Továbbá én javaslom, hogy indulj versenyeken! Ősszel szokott kezdődni az Országos IT Megmérettetés, ahol általában Python kategória is szokott lenni. Amellett, hogy egész jó nyeremények vannak, nem is titkolják, hogy a verseny egyik célja, hogy komoly cégek munkaerőt tudjanak találni. Engem utána hetekig hívogattak a szerződött cégek, hogy nem érdekelne-e náluk egy munkahely? Nyilván ez még nem biztosíték semmire, de legalább nem neked kell utánuk loholni, hanem ők fognak futni a potenciális munkaerő után. Emellett egy eredményes helyezés az önéletrajzodban sem mutat rosszul.

2023. jún. 19. 23:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 anonim ***** válasza:
73%

Iratkozz be egyetemre. Komolyan, nem kell befejezned, de legyen ott az önéletrajzodban, hogy folyamatban van.


Sokat fog dobni az álláskeresési esélyeiden

2023. jún. 20. 09:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:
81%

Hát kérdező 0 gyakorlati tapasztalattal nagyon kevés hely fog alkalmazni téged, úgy hogy ráadásul jelenleg sok helyen hiring freeze is van.

Miért vennének fel téged amikor ott vannak a friss diplomások és bootcampesek tömkelege akik legalább valamit fel tudnak mutatni?


Én a helyedben két legyet ütnék egy csapásra, visszamennék egyetemre és mellette jelentkeznék gyakornoki pozira. Ha szerencséd van a régi tárgyaid egy részét el tudod fogadtatni és akár 1 évvel is rövidülhet az egyetem.

Gyakornoki munkát jóval könnyebb szerezni mint teljes állást és a pénz amit kapsz kb elég arra hogy eléldegélj amíg megszerzed a diplomádat.

2023. jún. 20. 19:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:
40%

Már lecsengőben van a programozói "őrület", de még a csúcsán sem vettek fel senkit azért, mert 10 éve ott hagyott egy félig elvégzett Bsc-t és néha nézegett Youtuben programozós videókat és emellett semmilyen releváns tapasztalata nincs. Ezt az irányt ilyen formában felejtsd el.

Iratkozz be egyetemre, vagy valamilyen képzésre, ha programozásban gondolkozol, mert pályakezdőt, 31 évesen, mindenféle végzettség és munkapasztalat nélkül nagyjából mindenhol már az előszűrésnél kiszórnak.


A másik dolog amit ajánlani tudok, hogy tényleg nézz szét a munkaerő piacion a mostani munkakörödnél maradva. Lehet, hogy nem is vagy te olyan "haszontalan" és keresett a munkád, máshol pedig jobb kedvvel, több pénzért csinálhatnád azt, amit most.

2023. jún. 21. 00:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:
77%

A helyedben kicsit lejjebb adnám a szintet. Nem tudom, milyen állásokat nézel most, de ezzel a háttérrel, amit leírtál, reálisan nézve nem nagyon fogsz egy céghez bekerülni programozóként.


A helyedben néznék valamit az állami szektorban. Akár egyetemeken valamilyen technikusi, informatikai munkát, akár iskolákban rendszergazdát, vagy más állami helyeken hasonló pozikat (kórházakban, hivatalokban stb. szoktak keresni informatikusokat). Azért lássuk be, azzal, hogy régen félbehagytál egy egyetemet, azóta pedig youtube-on nézegetsz videókat és Pythonozgatsz, még egy ilyen szektorban sem biztos, hogy az első helyre felvesznek, de ezt már azért nem tartom lehetetlennek (pl. egy iskolában a hozzá nem értő igazgatónak be tudsz mesélni mindenfélét magadról, és kicsi szaknyelv használatával azt a benyomást tudod kelteni, hogy értesz hozzá).


Ezek sem fizetnek jól, de annyira nem szívják le az agyadat, mint a jelenlegi munkád. Pl. nekem egy ismerősöm iskolai rendszergazda, és azt mondja, hogy van, amikor alszik a munkaidőben. Te felhasználhatnád ezt az időt arra, hogy képezd magad, akár levelezőn egy egyetemet is csinálhatnál mellette, készíthetnél referenciaanyagot stb. Aztán ha már elvégeztél egy egyetemet vagy valamilyen más képzést, akkor próbálkozhatnál akár a versenyszférában is.


Én ilyen lépcsőzetesen haladnék a helyedben, kicsivel kezdeném, aztán emelném a tétet. De ahogy most csinálod, hogy rögtön egy cégbe akarsz elmenni nulla háttérrel, szerintem ez nem járható út.

2023. júl. 1. 17:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 A kérdező kommentje:
Köszi a válaszokat. Nem youtube-ról tanulok, ezt nem igazán értem honnan szeditek (én azt mondtam, hogy youtube-n láttam, hogy működhet a self-taught manapság), hanem specifikusan online tanfolyamokat végzek sololearn/freecodecamp és társai. LinkedIn-en megszereztem a létező összes skill badget amire képes vagyok (linux, python, c++, c#, git, bash, javascript stb) amelyek egy húzós teszt után kaphatóak meg, elvileg ezek is kéne lendítsenek az esélyeimen de továbbra is nuku.. Most elkezdem feltölteni a munkásságaimat a github profilomra amelyet hozzá párosítok a linkedin profilomhoz, hogy lássanak referenciát is, meglátom mi lesz. Próbálok egy erősebb portfóliót kialakítani - de én inkább arra voltam kimondottan kíváncsi, hogy más akinek van egy ilyen tudás a kezében és ilyen élethelyzetbe került (biztos vagyok abban, hogy rajtam kívül vannak még sokan így csak nem tudják elfogadni ezt, nekem is időbe telt), akkor a meglévő tudásával hogy jött ki ebből a helyzetből, ugyanis én nem engedhetem meg magamnak azt, hogy otthagyjam a munkámat és elmenjek egyetemre gyakornoki munkára támaszkodva, mert nem fogom tudni fenntartani magamat anyagilag, a mostani infláció mellett aztán pláne, ez volt nekem az alapvető bajom már akkor 20éves fejjel is, sajnos így hozta a sors, hogy SOS talpra kellett állnom már akkor és el kellett kezdjek keményen dolgozni, hogy élhessek... és itt kezdődött ez a tetves ördögi kör, dolgoztam, hogy ehessek és ettem, hogy dolgozhassak, hogy kifizessem a következő havi túlárazott albérletet... - de nem lehet ez egy cél az ember életében basszus. Kérlek, hogy csak olyanok válaszoljanak, akik voltak olyan helyzetben, mint én és ők hogy tudtak feltápászkodni ebből a kilátástalan helyzetből. A többiek válaszát is köszönöm, de úgy érzem, Ti hál' istennek nem éltétek át ezt, amit nem is kívánok még a legrosszabb ellenségemnek sem, hogy megtudja milyen felemésztő depresszív mocsok mindennapos hangulatot tud teremteni ez az egész állapot.
2023. júl. 4. 17:40
 10/17 anonim ***** válasza:
0%

#9 Igen, viszont ilyen munkatársra semmi szükség, mint Te vagy, mivel nem élvezetből csinálod csak azért hogy jól keress. Mellette pedig bomlasztó a személyiséged, így rossz hatással lennél egy agilis, életvidám csapatra.


Másfelől pedig "sololearn/freecodecamp és társai" ezeket elvégezve kb 5%-át sem éred el ami egy junior pozíció betöltésére alkalmas


"Linkedinen megszereztem a létező összes skill badgetet amire képes vagyok (linux, python, c++, c#, git, bash, javascript stb) amelyek egy húzós teszt után kaphatóak meg"


Ha neked ezek a tesztek húzósak voltak ott valóban komoly kompetencia hiányok lehetnek.


Mindenféle rossz szándék nélkül a helyedben először egy pszichológust keresnék fel mert a személyiséged miatt nem fogsz kelleni egy csapatba. A negatív, életunt embereket nem szeretik sehol, az egész csapatot visszahúznád a felfogásoddal. Másodsorban pedig nagyobb tiszteletet mutatnék a szakma iránt mert így hogy az az egyetlen motivációd hogy "kitörj az ördögi körből" sosem leszel kompetens és jó szakember.

2023. júl. 4. 18:09
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!