Kezdőoldal » Számítástechnika » Programozás » OOP megy a szemétbe?

OOP megy a szemétbe?

Figyelt kérdés
Az MI kapcsán mostanában történt gyökeres változások arra késztettek, hogy átgondoljam a programozói státusz jelenlegi állapotát és annak jövőbeli szerepét. Arra jutottam, hogy ha a programkód generálás olyan magas szintre jut, mint az várható, akor talán maguk a programozási nyelvek is megváltozhatnak, akár meg is szűnhet a használatuk. Így látom ezt a paradigmák esetében is. Arra vagyok kiváncsi, más hogyan látja ezt? Ugye, az OOP egy emberközeli paradigma, de ami jó az embernek, az nem feltétlenül jó a gépnek. Az viszont tény, hogy az OOP nagyon erőforrásigényes, így valószinűleg ki fogják szorítani más, hatékonyabb paradigmák. Nem?

2023. aug. 2. 17:41
A kérdező szavazást indított:
Igen. Az OOP valószinűleg megy a levesbe.
Nem. Az OOP marad, mert hatalmas méretű a kódbázisa.
Az OOP lassan de biztosan ki lesz szorítva, le lesz cserélve.
23 szavazat
1 2 3 4
 1/37 anonim ***** válasza:
80%
"hatékonyabb paradigmák" És Te tudsz ilenről? Illetve mit jelent számodra, hogy "hatékonyabb"? Milyen szempontból?
2023. aug. 2. 20:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/37 A kérdező kommentje:

A hatékonyabb azt jelenti, hogy beéri kevesebb erőforrással, mert, ahogy írom is, az OOP hátránya a brutális erőforrásigény.

Az OOP-t alapvetően azért találták ki, hogy a gyengébb képességű programozók is használhatóak legyenek és azért, hogy a kódszerkezetet ne kelljen restruktúrálni csak azért, mert egyik-másik, rosszabb képességű fejlesztő alkalmatlan kódot integrált a projektbe.

Ha, mondjuk a procedurális paradigma visszatérne és általánossá válna, akkor azzal jelentős processzoridőt és tárhelyet is meg lehetne spórolni.

De el tudom képzelni azt is, hogy a funkcionális programozás nyer teret magának, vagy valami eddig még nem ismert, teljesen új paradigma kap lábra.

2023. aug. 2. 20:26
 3/37 anonim ***** válasza:
100%

Vagy megoldják, hogy az OOP erőforrásigénye csökkenjen, pl. komolyabb hardver támogatást kap...


Az informatikában már közel 50 éve elkezdett terjedni a TCO alapú optimalizálás. Régebben (alapvetően 2000 előtt) nagyon brutális ára volt főleg a memóriának, és azzal kellett takaréskodni. Ma már szinte "ingyen" van a memória. A processzor teljesítmény már az 1990-es évek közepétől már megfizethetővé vált. Ha a TCO-t nézzük akkor abban a hardver, a hardver fentartása (üzemeltetési költségek, villanyszámla, hűtés stb.) egyre kisebb rész lesz, és a fejlesztési munka, a folyamatos szoftver karbantartás az ami ma már a TCO nagyrészét kiteszi. Ebben segít az OOP mert olcsóbbá teszi a fejlesztést és a szoftver karbantartást, cserébe sok helyen "elfogadják", hogy jobban pazarolja a hardver erőforrásokat, de a TCO még mindig "kedvezőbb". Ma is vannak olyan területek ahol az OOP nem terjedt el, maradt a procedurális paradigma. Ezek a nagyon hardver kritikus alkalmazások, nagyon brutálisan időkritikus alkalmazások. Pl. beágyazott rendszerek esetén nagyon ritka még mindig az OOP, mert egyszerűen ott kicsi a hardver és abból kell a maximumot kihozni. De már ott is kezdenek elszállni a hardver méretek. És ha így folytatódik néhány év és ott is jön az OOP.


Lehet ma is fejleszteni valami régi módszerrel de nem fogja megérni. És pont az AI esetén lesz megint létjogosultsága, mert sokkal egyszerűbb a kód. Egyszerűbb a tesztelés, a fejlesztés, egy-egy "modul" cseréje.

2023. aug. 2. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/37 anonim ***** válasza:
100%

Mi az, hogy a gyengébb képességű fejlesztők miatt fejlesztették ki? Az OOP előnye, hogy modulárisabb a program, gyorsabb lefejleszteni nagy csapatoknak, mert jobban szét lehet osztani a munkát, hamarabb átlátható, karban tarthatóbb. És persze van hátránya is, így az igények alapján kell eldönteni, hogy alkalmazzuk-e, vagy sem.


Sok mindenre lehet optimalizálni, az erőforrás ebből egy dolog. De vitatható az is, hogy egy procedurális nyelvben megírt program gyorsabb lenne, mintha OOP-ben írták volna, mert OOP-ben több idő marad optimalizálni olyan részeket, amiknek a sebessége amúgy sem függ a paradigmától. Ezen kívül a C++ nem olyan lassú egy nyelv.

2023. aug. 2. 21:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/37 anonim ***** válasza:
100%
4: Nem is annyira a sebesség a memória igény tud elszállni, egy rosszul felépített program esetén. Meg sokszor vannak "hülye" megoldások (programozói hiba elismerjük), amikor feleslegesen mozgat a tárban több száz kilobájt adatot. Ilyen hibákat könnyebb OOP-ben elkövetni, meg sokszor nem is veszik észre (kereskedelmi szoftverben is tapasztaltunk ilyen hibát ami erre visszavezethető /nem 100%-mert zárt forráskódú, de a memória foglaltságból meg a lapozás mennyiségéből lehet erre következni).
2023. aug. 2. 21:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/37 anonim ***** válasza:
100%

5

Akkor ez pont azt mutatja, hogy OOP-ban nehezebb programozni.


Ha mondjuk a memóriánal maradunk, akkor C-ben sokkal könnyebb szivárgást csinálni, szóval akkor azt is hagyni kéne, és l

2023. aug. 2. 21:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/37 anonim ***** válasza:
87%

És lehetne helyette valamilyen GC nyelv, vagy akár RUST*


Bocs, véletlen hamarabb küldtem el

2023. aug. 2. 21:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/37 anonim ***** válasza:
100%
6: Nem azt jelenti. Hanem azt, hogy bizonyos típusú hibákat könnyebb OOP-ben elkövetni. Pl. egy procedurális környzetben nem jut eszébe senkinek érték szerint átadni több megabájt méretű objektumokat (nincsenek is objektumok). Viszont más hibák meg a proc. környzetben könnyebbek (ld. pl. amit te is írtál a memória szivárgás, az "elfelejtődik a memória felszabadítása" stb. stb., meg sikerül ugyanarra a memória területre két tömböt létrehozni /ha jól emlékszem a Fortranról olvastam ezt a "hibát", bár lehet valamelyik másik régi nyelv volt). Szintén könnyebb összeakadni a lokális-globális változók és azok használatával. Egészen csúnya dolgok tudnak ebből kijönni. Pont ezek azok a hibák amikre az OOP eleve ad egy olyan megoldást, ami kizárja ezeket. (Ha betartja az ember a szabályokat és következetesen végig vezeti).
2023. aug. 2. 21:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/37 anonim ***** válasza:
100%
Delphi grandpa procedurális isten, kkv masterrace, chatgpt-t igábahajtó low-level bitmágus.
2023. aug. 2. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/37 anonim ***** válasza:
69%
9: 8. válaszadó vagyok, de én nem vagyok a Delphi nagypapa. Eleve mára kiderült, hogy a Delphi zsákutca. De most abba ne menjünk bele.
2023. aug. 3. 08:50
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!