Kezdőoldal » Számítástechnika » Programozás » Szerintetek sütiben vagy...

Szerintetek sütiben vagy sessionben tároljam az adatokat?

Figyelt kérdés
Még az elején leszögezném, hogy nem webprogramozó vagyok, csak konyítok egy kicsit a PHP-hoz és elvállaltam egy kisebb projektet. Nos az alkalmazásom pár táblázatot jelenít meg annak függvényében, hogy a felhasználó melyiket válassza ki a menüben. Ehhez az oldalhoz természetesen tartozik egy bejelentkező felület is. Én minden adatot sütikben tárolok, amik alapján dinamikusan töltöm fel a táblázatokat. Mikor bejelentkezik a felhasználó, beállítok 40-50 sütit. Ezzel a gond az, ha valaki ért egy kicsit a dolgokhoz, a sütikben az adatokat át tudja írni és már is egy másik felhasználó adatait látja, amit én nem szeretnék. Fontos, hogy rögtön a bejelentkezés után állítom be a sütiket, utána ebből dolgozik a program, nem kapcsolódik folyamatosan az adatbázishoz. Pár felhasználó lesz csak. Az adatok hetente-kéthetente frissülnek majd, de majd újból jelentkezik a felhasználó, ha friss adatokat akar látni, ez nem probléma.
dec. 14. 17:23
 1/8 anonim ***** válasza:

Hát nyilván session-ben. :) Eddig nem értem, hogy ez miért nem volt triviális.


Süti-ben csak is kizárólag a legfontosabb adatot tároljuk, ami kell az azonosításhoz vagy más fontos tényezőhöz. Sütit a tulajdonos képes: törölni, módosítani is. Tehát, minden sütit egyesével szeretnél ellenőrizni, hogy létezik-e a felhasználónál vagy beírja értéknek a "almafa"-t akkor mit csinálsz?


Szerintem nem szeretnél saját magad ellensége lenni. :)

dec. 14. 17:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

#1 voltam.

Amúgy amit te csinálsz az a "State" megvalósítás. Én jobban szeretem a "Stateless"-t, azaz csak egy TOKEN-t küldök az ügyfélnek, hogy ezzel azonosíthatod magad, ami él X percig. Utána újat kell kérnie a szervertől.


Ez esetben minden kérés (szerver felé) egymástól független és nincs ilyen téren SESSION. Ezt azt is szeretem, mert minden módosítás egyenesen DB-be megy és ha váratlanul le kellene állítani a szerver-t, akkor nem vész el adat.


Ha érdekel a Stateless mechanika, akkor első körben a JWT ami érdekes lehet. :)

dec. 14. 17:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
46%
Na beindult a Pistike Bt. meg a gányolás...
dec. 14. 17:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
Hogy is volt azzal az e-jegy rendszerrel ami végül csúfosan megbukott? Sütiben csak azt tároljuk amit feltétlen muszáj. Mert biztonsági problémákat vethet fel. A bejelentkezésnél kiküldesz egy rövid ideig érvényes sütit, hogy X felhasználó sikeresen bejelentkezett ennek adsz egy rövid lejáratot. És ennyi. Minden másra ott a szerver oldali alkalmazás. De ez tényleg hogyan jutott eszedbe, hogy bármi "éles" adatot sütibe tárolj? Érted te egyáltalán, hogy mire jó a süti?
dec. 14. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

Jól értem, hogy konkrétan felhasználónevet tárolsz sütiben, amit bármikor átírhat a kliens és akkor jogosulatlan adatokat lát???


Ha így van, akkor MOST hagyd abba az egészet és addig ne is vállalj munkát, amíg meg nem tanultad a biztonság alapjait.


A klienstől kapott adatokat SOHA nem használjuk közvetlen a jogosultsági kör megállapítására. A kliens bejelentkezéskor kap egy tokent, aminek lejárata van és az adott tokennel a szerver azonosítja, hogy mihez férhet hozzá a kliens.

dec. 15. 09:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
7%
Én megmondtam, hogy Pistike Bt., le is lettem pontozva...
dec. 15. 10:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
És miért fáj, hogy kapcsolódjon az adatbázishoz, egy query erejéig? Gyakorlatilag a programod elküldi sütiben azt is, hogy mit kéne látnia a felhasználónak. Majd ha meg akar valamit nézni a sütiből visszakapott adatból generálsz egy táblázatot és azt jeleníted meg nála? Mert azért ez is elég nagy ökörségnek látszik már bocsásson meg a világ. A sütiket nem erre találták ki. Ez a megoldás hogyan jutott eszedbe?
dec. 15. 14:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
Úgy, úgy, jár a süti.
dec. 16. 11:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!