Kezdőoldal » Számítástechnika » Programozás » Informatika OKTV, II. kategóri...

Informatika OKTV, II. kategória,2010, I. forduló 5. feladat. Valakinek van épképzláb megoldása?

Figyelt kérdés

Sziasztok!


Az idei informatika OKTV első fordulójának 5 feladatára van valakinek normális megoldása? A feladat szövege így hangzik:


A folyó mentén kitermelt fát N helyen gyűjtik össze és szállítják a folyón lefelé úsztatva az első gyűjtőhelyre, ahol fűrészmalomban végzik a feldolgozást. A vállalat elhatározta, hogy további fűrészmalmot állít üzembe néhány gyűjtőhelyen. Minden gyűjtőhelyről a fát a folyón lefelé haladva az első fűrészmalomba fogják szállítani. A szállítási költéség a megtett távolság és a tömeg szorzata. Ismerjük az egyes gyűjtőhelyek elhelyezkedését (az elsőtől vett távolságot km-ben) és azt, hogy mennyi fa keletkezik évente az egyes gyűjtőhelyen. Kiszámítandó, hogy hova kell telepíteni az új fűrészmalmotkat, hogy a szállatási összköltség a lehető legkisebb legyen!


A táblázat első oszlopa a gyűjtőhely sorszámát, a második oszlop az 1. gyűjtőhelytől vett távolságot, a harmadik oszlop a gyűjtőhelyen keletkező fa tömegét tartalmazza.

1 0 1

2 2 2

3 3 3

4 6 44

5 7 5

6 20 6

7 22 33

8 34 18

9 35 9

10 44 10

11 57 11

12 66 2

13 88 13

14 100 44


Hová kell telepíteni

- További 1 fűrészmalmot?

- További 2 fűrészmalmot?

- További 3 fűrészmalmot?

- További 4 fűrészmalmot?


Itt a feladat szövegének vége. A feladat megoldásához semmilyen segédeszközt (se számológép, se számítógép) nem használhattunk. Valakinek van valami épkézláb megoldása? Amit én gondoltam, az ilyen 10.000 nagyságrendű szorzásokat kívánt volna, és ennél még senki nem mondott okosabbat...


Köszi előre is!

axaard


2010. nov. 18. 18:53
 1/10 anonim ***** válasza:
Az ember azt gondolná, hogy infó versenyen infós feladatokat adnak.
2010. nov. 18. 19:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:

ha kaptunk volna számítógépet, akkor ez egy kifejezetten egyszerű programozási feladat lenne... De így kicsit nehezebb, mert az algoritmus-optimalizálásra megy rá, legalábbis szerintem...


Ui.: a megoldókulcs csak a helyes eredményeket (13, 7 13, 6 8 13, 6 8 13 14) tartalmazza, ezeket pontozza, a megoldás menetét nem.

2010. nov. 18. 19:15
 3/10 anonim válasza:
Hol van megoldókulcs?!
2010. nov. 18. 21:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
és a megoldókulcs szerint a 14-es gyűjtőhelyen keletkezett fa megy a levesbe? vagy hova úsztatják tovább? :D
2010. nov. 18. 22:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:
megoldókulcs nálam, kaptam az infótanáromtól. Internetről még nem beszerezhető. A folyón a fák a 14-es gyűjtőhelytől az 1-es gyűjtőhely felé úsznak, de ez szerintem érhető a feladat szövegéből...
2010. nov. 18. 22:21
 6/10 anonim ***** válasza:
ez egy elég egyszerű feladat, ami valóban nem igényel semmilyen kiegészítő segítséget sem (sz.gép stb.), kicsit gondolkozz még rajta, ha nem megy akkor holnap leírom neked a menetét. egy tanács: ne gondolkozz bonyolultan, nem igazán bonyolult inkább csak logika kérdése.
2010. nov. 18. 23:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

Én nem ilyen OKTV-re számítottam.

Programozás a neve akkor legyen már az is, de minden volt csak az nem.

Hány pontot értél el?

Amúgy én az utolsó feladatba csak tippelgettem, mert nem tudtam olyat kitalálni amivel meg lehetne csinálni.

2010. nov. 19. 07:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:

62 pont. Az első forduló mindig ilyen, csak 1 feladatsort elég lett volna megnézned.


A megoldást még mindig nem tudom, pedig gondolkozok rajta már egy ideje.

2010. nov. 19. 08:55
 9/10 anonim ***** válasza:

Először készíthetsz egy 14x14-es mátrixot, melynek minden mezőjébe beírod, hogy az adott helyről a másik helyig mennyi költséggel jár elszállítani az összes fát. Elég a mátrix egyik felét kitölteni. Ez (kb) 14*14/2 kivonás + szorzás + összeadás, tehát 100-as nagyságrendű. Utána pedig ezek közül a számok közül rendre a megfelelő 2-t, 3-at, 4-et, 5-öt kell összeadni.

+1 malomnál 13 lehetséges eset van, ahol 2 számot kell összeadni, és minimálisat kiválasztani => 13 összeadás

+2 malomnál 13 alatt a 2 db (3 tagú) összeadás => 78 összeadás

+3 malomnál 13 alatt a 3 = 286 db

+4 malomnál 715 db összeadás


Ez nem kevés, de ha közben gondolkozol is, egy csomó lehetséges esetet ki is lehet szűrni(amikor a költség már meghaladja az eddigi minimumot. Tehát a 10000-es becslés (pláne hogy szorzásról beszéltél, pedig csak összeadás kell) elég túlzás. Számológépet sem lehetett használni?

2010. nov. 21. 10:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
semmit nem lehetett használni.
2010. nov. 21. 16:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!