Kezdőoldal » Számítástechnika » Programozás » Linux alá írt programok...

Linux alá írt programok platform függetlenek?

Figyelt kérdés

Gondolokm itt arra, hogy a linuxok már lassan a mikrómon is futni fognak ugyanazzal a szoftver ellátottsággal mint pl egy asztali gép. Persze tudom ez egy picit túlzás, de most láttam egy cikket, hogy már mobilon is. Gondolom ARM proc. lehetett benne.


Hogy van ez hogy bármire felrakható mindenestül a Windows meg még mindig Intel-AMD függő?


2012. febr. 29. 12:19
 1/6 lindmayer ***** válasza:

kis megkötéssel, de igen

egyébként a win8-nak már lesz arm procira írt változata is

2012. febr. 29. 12:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

Nem vagyok sem programozó, sem linux guru, de úgy tudom, hogy amire elérgetőek a GNU fejlesztőeszközök (C fordító, stb), oda portolhatóak kisebb-nagyobb átalakításokkal a GNU programok.

Ha pedig ez megvan, a többi program portolása is csak idő kérdése. Ráadásul a linux roppant flexibilis, nyúlékony. :) épp csak a kenyérpirítóra nem tudod még installálni.


A Windows viszont régóta az x86-hoz kötődik. Ráadásul ezt egyetlen cég készíti akinek vagy érdeke, vagy nem, hogy más platformon is fusson a termékük. Ha ki is jön ARM-re majd az új Windows, szinte biztos lesz, hogy nem futnak rajta az Intel/AMD processzoros szoftverek.


Ezzel ellentétben a linux nyílt forrású, ahogy a GNU eszközkészlet is, így <elvileg> bárki, akár te vagy én is portolhatjuk bármilyen platformra. :)

2012. febr. 29. 12:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

Az előző jól leírta. Mivel a Linux és a hozzá kapcsolódó programok döntő többsége GNU-s, ezért aki ért hozzá, tudja portolni más architektúrákra. Windows ugye x86-ra készült, és mivel MS nem adja ki a forrást, rajta kívül senki más nem tudja portolni más architektúrára.

Ha kijön a Win8 ARM procira, akkor lesz csak nagy bonyodalom, mikor majd a sok hülye a lewarezolt ARM verziót akarja majd a PC-jére telepíteni, meg az ARM-es W8 tabletjén akarja majd futtatni a régi x86 játékait... akkor majd a GYIK is ilyen hülye kérdésekkel lesz tele.

2012. febr. 29. 13:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 iostream ***** válasza:

Platformfüggetlen nem lesz tőle, hiszen a Linuxhoz kötődik, mint platformhoz. Ráadásul sokminden nincs meg a speciális hardvereken, amire támaszkodhat a programod.


Írj hordozható kódot, a platformspecifikus részeket pedig rejtsd el egy fájlba, jól meghatározott interfész mögé.

2012. febr. 29. 13:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 lindmayer ***** válasza:
52%

pontosan; nem lesz platform független a linuxos alkalmazások, hisz linuxra írták

de aki ért hozzá, az tényleg tud csinálni belőle mondjuk windowsos verziót belőle, de akkor az már egy másik program lesz(vagy legalábbis más "telepítőkészlet")

de bármely linux disztribúcióra(pl: ubuntu) írt szoftver feltelepíthető bármely más linux disztróra

2012. febr. 29. 14:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 iostream ***** válasza:
Ez azért erős túlzás. Pl egy 64 bites linuxra írt 64 bites program nem fog futni 32 bites kernel felett. Valamint próbálj Solarisos csomagokat RedHatre feltenni.
2012. febr. 29. 15:04
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!