Kezdőoldal » Számítástechnika » Programozás » Mi a kulonbseg az Arduino es...

Mi a kulonbseg az Arduino es a PLC gep kozott?

Figyelt kérdés

Kezdo vagyok a temaban, de a videok alapjan majdnem megegyezik a ket dolog, megis kulon szoktak oket emlegetni.

Miert jobb az egyik, mint a masik, es mikor mit hasznalunk?


Meg leteznek "kis" plc gepek? Nem csak azok a tobb milliosak?



2014. nov. 16. 13:11
 1/7 anonim ***** válasza:

[link]


Az Arduino csak egy Atmel chip, a gyors tesztelést segítő áramkörrel és kimenetekkel.


Ha rákeresel hogy arduino clone, találhatsz az igényeidnek megfelelő lapkát. Microduino pl. amit jónak találtam. Illetve a Raspberry-típusúakat is nézd meg, Linux fut rajtuk és hasonlóan kicsik.

2014. nov. 16. 13:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 Reiber Péter ***** válasza:

A plc az iparági szabvány, az arduino egy hobbi platform.


Olyasmi a különbség mint egy közutra alkalmas együléses versenyautó és egy hobbi gokart különbsége.


Az egyiket elég összehegeszteni, rá egy fűnyírómotor, aztán had menjen, viszont közútra szigoru szabványoknak kell megfelelni és követeleményeket teljesiteni.


Az arduino egy jó ötlet, a millióféle mindenki által kitalált ilyen meg olyan meg amolyan fejlesztőkészleteket egy közös, nagyjábol szabványos platformmá változtatta.



A PLC az más tészta, a legolcsóbbak és legegyszerűbbek is komoly profi felhasználásra készülnek, ettől sokkal drágábbak vagy az elérhető árú, régebbi (nem egyszer használt) darabok sokkal kezdetlegesebbek, mint egy mostani "házilagos" hobbi fejlesztőpanel.


A harmadik terület, ami ehhez nagyon hasonlít, de azért szerintem mégis más, azok a komplett egykártyás számítógépek. (raspberry pi, banana pi, stb)

Ezeket kész rendszerrel "adják", mert annyira bonyolult kontrollerek vanank rajtuk, hogy esélytelen lenne midnent saját kútfőből megcsinálni.


Saját önálló billentyűzetük, képernyőjük, háttértárolójuk van, tulajdonképpen hasonlóak a többi soc (system on chip) alkalmazáshoz, táblák, telefonok, tévé okosítók, mifene.

Ezek már inkább nem is mikrovezérlők, hanem kicsike számítógépek, bár a határ egyre inkább elmosódik.

2014. nov. 16. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:

Akkor tegyuk fel van egy gyar, aminek csak egy darab szalagja van, ahhoz is kell venniuk egy PLC gepet?


Egyszer dolgoztam egy feldplgozouzemben, es a csavo aki ott figyelte a monitort es (elvileg) a gepesz volt, amikor megkerdeztem akkor azt mondta, hogy csak egy OKJ-t vegzett el.


De aki egy rendes gyarban akar ilyen infos-gepesz lenni, annak legalabb egy foiskolat de akar egyetemet kell csinalnia ebbol a plcbol nem?

2014. nov. 16. 15:31
 4/7 Reiber Péter ***** válasza:

Egy monitort figyelni az eredetileg betanított munka. Ehhez bőven jó az okj, annyit is ér általában.


A főiskolán vagy egyetemen nem "a PLC-t tanítják", hanem az ahhoz kapcoslódó programozási, hardveres és egyéb tudást.


Az üzemnek közvetlenül nem "kell" megvennie a PLC-t, csak éppen egy kész auditált gyártósori rendszer az ezt fogja tartalmazni, mert professzionális és szabványos alkatrészekből épül, professzionális célra.

2014. nov. 16. 15:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 Szirty ***** válasza:

A lényeg nagy részét már megválaszolták.

Néhány gondolat a kérdéssel kapcsolatban:


- Ha a videok alapján nem láttál különbséget arduino és PLC között, akkor rossz videokat néztél!


- Egy szalag vezérlésére általában nem indokolt PLC vagy egyéb programozható eszköz használata.


- A monitort bámuló gombot nyomkodó ember a gépkezelő. Ő betanított munkás szokott lenni.


- Az iskolában, egyetemen a PLC-vel kapcsolatban szinte semmit nem tanítanak. Az ilyen iskolát végzettek egy gyárban azt sem tudják mi micsoda.

2014. nov. 23. 14:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
Hát az a különbség, hogy az arduino egy ház nélküli áramköri lap, amelynet más mikroelektronikákhoz lehet illeszteni TTL jelszinten, míg egy plc dobozolt, és szélesebb tartományban lehet ipari elektronikákhoz illeszteni. Arduinoból lehet csinálni PLC-t, de önmagában még messze van tőle, de fejlesztésekhez kiváló.
2015. febr. 24. 17:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 Szirty ***** válasza:
Teljesen más szinten van a kettő.
2015. febr. 24. 18:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!