Kezdőoldal » Számítástechnika » Programozás » Free Pascal hogyan tudok...

Free Pascal hogyan tudok egyenletet megoldatni zárt alak ismerete nélkül?

Figyelt kérdés

Hirtelen annyi jut eszembe, hogy ki lehetne kísérletezni, ha csak egész szám lehet a gyök, hogy ciklussal csinálom, de akkor is kéne egy diszkrimináns elemző programrész...

Egy Wolfram Alphához hasonló egyenletmegoldó algoritmust nagyon bonyolult készíteni?

Illetve lehetséges-e egy bevitt matematikai függvény primitív vagy derivált függvényének a meghatároztatása?

Ha a Pascal nem jó erre, akkor milyen más viszonylag könnyen tanulható programnyelv képes ilyenre?

A válaszokat előre is köszönöm! :)



2015. aug. 8. 15:27
 1/6 anonim ***** válasza:

Deriválni hogy szoktál papíron? Algoritmikusan, remélem. Csinálja ugyanazt a programod, amit te csinálnál. Ez idáig könnyű.

Integrálás kicsit macerásabb, de előbb írd meg azt a deriválót, gyakorlásképp. Szólj, ha kész.

2015. aug. 8. 18:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Arra lettem volna kíváncsi, hogy van-e valami ilyesmi függvény, amivel egy matematikai függvényt tudok így kezelni? Papíron úgy szoktam deriválni, hogy vannak a deriválási szabályok és azokat alkalmazom. De így szerintem nagyon sok esetet kell vizsgálnom, az összetett függvényekről nem is beszélve... vagy valahogy ki tudom vele íratni a def alapján a megadott függvényhez az érintőt és abból ő kiszámolja a deriváltat?
2015. aug. 8. 20:01
 3/6 anonim ***** válasza:
Én írtam még tavaly egy ilyen programot, ami képes volt rendezni és megoldani első- és másodfokú egyenleteket, viszont ez nem egy olyan fél perces munka. Írnod kell először egy parsert, majd ki kell találnod, hogy a tokeneket hogyan rendezd struktúrákba, hogy azokkal az egyenlet tagjait össze tudd vonni, rendezni tudd őket addig, hogy kijöjjenek a megoldóképletbe már behelyettesíthető értékek. Pascalban természetesen megoldható, jó kis feladat, elleszel vele egy darabig, mire kitalálod, hogy hogy épüljön fel az az algoritmus.
2015. aug. 8. 22:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

Hát én még azért elég kezdő vagyok programozás terén. Olyan progit tudok írni, ami első és másodfokú egyenletet meg tud oldani, de úgy, hogy zárt alakot írok a forráskódba, vizsgálom, hogy a=0 vagy sem, illetve ha a<>0, akkor ugye másodfokú, utána jöhet a diszkrimináns. Harmadfokú megoldóképlete egy kicsit már nehezebb... de a Pascal komplex számokkal tud-e boldogulni?

meg hát ott vannak a transzcendens egyenletek --> szögfgv, log stb... meg ugye vannak a diffegyenletek (még nem tanultam őket), azok megoldásához már be kéne építenem a deriválást és az integrálást...

más nyelvben, pl. C-ben már egyenletek, vagy az analízis megoldható?

2015. aug. 9. 10:28
 5/6 anonim ***** válasza:

Persze, van a Pascalban komplex szám adattípus valamelyik unitban, az nem kérdés, hogy megoldható-e a feladat benne.


Én C-ben programozom, nekem sokkal kényelmesebb a Pascalnál, és persze találhatsz forráskódot az interneten, ami egyenletek megoldására alkalmas, de ahhoz, hogy bármilyen alakban felírva meg tudja őket oldani a programod, neked kell hozzátenned ezt a részét.

2015. aug. 9. 11:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
és a deriválást hogyan kell megoldani benne? ha határértkéket fel tudnék írni, akkor a szelőt beletenném és máris megvan...
2015. aug. 9. 15:30

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!