Kezdőoldal » Számítástechnika » Programozás » Különféle kódolásoknál miként...

Különféle kódolásoknál miként történik a hibajavítás, ha az eredeti információhoz adott esetben nehéz hozzájutni?

Figyelt kérdés

Tudom, rendkívül régi a technológia, például amikor számítógépes programokat audio hangsorozattá alakítottak és hangkazettára vették őket, ezeket a számítógépbe visszajátszva a program a pittyegéseket visszakódolta.

Hiába volt a hangkazetta zúgása, visszakódolta többé-kevésbé jól, mármint az esetek többségében tökéletesen visszaalakította programmá.

Találtam ilyen programot PC-re is és igazából maga az algoritmus érdekelne: mit és hogyan csinál a program, mennyire bonyolult ez.

[link]

[link]

Az első program valami szabvány lehet:

KCS - A Kansas City Standard/CUTS Tape Conversion Utility

A második pedig valami lassított kódolású változat, gondolom a lejátszási sebességnek megfelelően.

Forrásállományokat is lehet neten találni, amiből az algoritmust megtudhatnám és megérteném?



2016. ápr. 4. 16:33
 1/4 anonim ***** válasza:

A beolvasás nagyon egyszerű, a hangmagasság függvényében állít elő az ADC (Analog-digital converter) nullát vagy egyest. A gond ott kezdődik, amikor ezt nagy sebességgel kell megtenni. A hibajavítás általában paritásbittel történik. Hogy az ilyen analóg jelek beolvasásánál mit használtak, azt nem tudom, de valami hasonló lehetett, az biztos.


ECC-re, parity error check-re, CRC-re keress rá.

2016. ápr. 4. 16:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Köszönöm.

Itt elvileg 300 bit/s a sebesség.

2016. ápr. 4. 17:04
 3/4 anonim ***** válasza:

Eredetileg ezekben a formátumokban semmilyen hibajavító funkció nincs, a hibadetektálásra is csak paritásbiteket alkalmaz, semmi komolyabb nincs benne. A Commodore gépek kazettái is hasonló formátumot alkalmaztak, nagyon érzékenyek is voltak a szalag megnyúlására, a fejállásra és minden apró hibára.

Digitális jelfeldolgozással ezeket az analóg jeleket nagyon jó hatásfokkal lehet dekódolni, mivel csak kétfajta frekvenciát tartalmaznak: 1200Hz és 2400Hz. Én valami ilyen algoritmust tudok elképzelni:

- FFT algoritmussal a jelben található frekvenciák "feltérképezése" és ez alapján a sebesség korrigálása, azaz ha 1200 és 2400 Hz helyett 1140 és 2280 Hz van jelen, akkor az 5%-os sebességcsökkenést (amit okozhat a szalag nyúlása) kompenzálni kell a jel "felgyorsításával".

- sávszűrővel szét kell választani az 1200 Hz-es (ezek lesznek a 0-k) és a 2400 Hz-es jeleket (1-ek). A jelsorozatból pedig előáll a 8 adatbit, esetleges paritásbit és a stop bit. És ez megy amíg tart a szalag.


Ha van egy ilyen kazettáról digitalizált wav file-od, akkor az Audacity-vel is elemezheted, megnézheted milyen frekvenciájú összetevőkből áll, bár a teljes átalakítás nem megy ilyen manuális módszerrel.


Ha a konkrét megvalósítás érdekel, akkor a digitális jelfeldolgozás, digital signal processing, DSP kulcsszavakra keress rá.

2016. ápr. 4. 20:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

Utána néztem ennek a dolognak és azt találtam, amit az előttem szóló is leírt.


Hibajavítás gyakorlatilag nincs. Csak hibadetektálás van.

Az egész protokoll úgy épül fel, hogy nem is igen van szükség hibajavításra. Hiába van alapzaj, a frekvenciák megválasztásával megoldották azt, hogy szűrni se kelljen az analóg (tehát a szalag felől érkező) jelet, azt elég az erősítés után átvezetni egy schmitt-triggeren, ami a bemenetből tisztán átbillenő (gyakorlatilag négyszög) jelet produkál és valószinűleg TTL kompatibilis is.

Utóbbi azt jelenti, hogy a logikai 1 és 0 jelszintek nem igényelnek korrekciót, azokat a gép egy az egyben megeszi.


Itt egy bővebb leírás az egészről, angol nyelven:


[link]

2016. ápr. 5. 20:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!