Kezdőoldal » Számítástechnika » Programozás » Mennyire kéne PHP-ben megtanul...

Mennyire kéne PHP-ben megtanulnom programozni, hogy ezt meg tudjam valósítani? Mivel és kb. mennyi idővel fog együttjárni?

Figyelt kérdés

A PHP programozás nem teljesen idegen tőlem, de inkább csak az alapok rögzültek. C-ben, BASIC-ben (még a régi féle 8-16 bites korszakból) tudok inkább kódolni, algoritmizálni, optimalizálni, hobbi szinten csinálom, de nyilvánvalóan azok alkalmazói programnyelvek többnyire offline binárisok készítéséhez. PHP-ban így nagyjából azt tudom, ami a C-ből azonos: tömbök, változók, vezérlési szerkezetek, aritmetikai és logikai kifejezések.


Amit meg szeretnék valósítani, az egy WebShop-hoz, vagy még inkább egy tisztességesen működő torrent-site-hoz hasonlítanám, némileg más célzattal és más feladatra.

OKJ-n tanulok pedagógiai szakon és a következő probléma foglalkoztat már nagyjából hónapok óta (vagy van az már lassan egy éve is): Az iskola és a tanmenet-összeállítás/szervezés könnyelműségei folytán semmi tankönyvünk nincs a konkrét szakhoz ill. tantárgyakhoz, még csak ajánlott szakirodalmat se nagyon tudnak mondani a tanárok, ahol összefoglaltan benne lennének az ismeretek legalább jelentős hányada. Így vagy néha a tanárok küldenek segédanyagot digitálisan - amit ők írtak, vagy amit találtak -, vagy valaki neten próbál infókat összehalászni (ha pl. nem volt órán s nem szerzett jegyzetet), vagy magától érthedődően jegyzetből tanulunk.

Ezzel idáig nincs is semmi gond, mert a szakot amire járok szeretem, korszerűnek tűnő tudást adnak át a tanárok az órákon (pl. ahhoz képest, amit más OKJ-t végző ismerőseimtől hallottam), valamint a kis létszám miatt nem annyira szárazak az órák és a számonkérések, mint egyetemen.

Viszont az előző évtől kezdve, az előző évfolyamhoz képest egyre inkább afelé húzódik a helyzet, hogy van 1-2-3 ember, akik ha a munka mellett ép ráérnek, jó jegyzeteket csinálnak és a netes csoportba feltöltik azokat, a többiek pedig - közönséges leszek és nyíltan leírom, de - elkényelmesedtek s innen-onnan kéregetik a tananyagot; Néhol eléggé kiábrándító kérdéseket feltéve, pl. mai napon írt rám az egyik ilyen illető, miután én mondtam, hogy nem tudok publikus jegyzetről (aki spec. mintha "rám szakosodott" volna), hogy "Akkor most honnét tanuljak".

Az ilyesmi különösképp akkor gond, hogyha huzamosabb ideig - többnyire meló miatt - nincsenek azok ott, akik gépre szoktak jegyzetelni, és dolgozatnál pedig pont nekik nincs semmi. =(

Ami azért is tisztességtelen már, mert a többség ha észreveszi, hogy jóideje nincsenek a húzótagok, akkor elkezd magának jegyzetelni papíralapon, de az meg megse fordul a fejébe, hogy akárcsak valamicskét digitalizáljon belőle olvasható formában s feltöltse.

Most sajna nekem is egy jó 4-5 hónap így telt, hogy 10, 12, 14 órás irodai benntlógások mellett, alig térített túlóra miatt (kb. annyi volt, hogy közfogis 51.000 HUF mellett fizették a bérletemet meg 1-2 nap volt, hogy elengedtek) hol be tudtam járni, hol nem, többnyire nem, dolgozatokra készülni pedig alig-alig, erőm se volt nagyon rá =(

Ezzel szemben meg kicsit irritáló volt a dolog, hogy időnként szinte csak az én jegyzeteimet láttam viszont a csoportban.


Erre én fejben - mint említettem, nem most, hanem már régebbről kapva az ihletet - kitaláltam egy modellt, valamikor hónapokkal ezelőtt írogattam is 1-2 dolgot angol fórumokba, de aztán ez is a meló miatt alábbhagyott. Most ismét eszembe jutott a dolog, és mivel privátban meg is osztottam az egyik csoporttárssal elkeseredésem gyanánt, így azt a leírást másolom át - feleslegesen úgyse lenne jobb átfogalmazni, és remélhetőleg megfelelőképp leírja az elképzelésemet ahhoz, hogy meg lehessen ítélni, miket kell egy ilyen rendszerhez PHP-ban leprogramozni.

IDÉZEM:


"Nem az itt a nagy cucc ill. a fő probléma, hogy valaki titkosított tárhelyet adjon, teszem azt egy GoogleDrive fiók vagy egy saját szerveren elhelyezett felhő-rendszer megnyitásával. Központosítani az anyagot ömlesztetten könnyű. JÓL KERESHETŐ formában feltenni, kategorizálni ÉS tisztességesen elosztani, na az lenne itt egy feladat.

Már jó ideje gondolkodom - sajnos csak gondolkodom, mert egy-két fórumbejegyzésen kívül komolyabban utánajárni se mertem, hogy ez PHP programozásban mit kíván meg -, hogy az ilyennek egy

1.) kredites rendszerben kéne működnie, egy WebShop-hoz, de méginkább a torrent-rendszerekhez hasonlóan

2.) legalább egy, de inkább 2-3 admin által működtetve


Alábbiak szerint:

Belépett tagként, saját felhasználói fiókokkal (első körben) mindenki saját feltöltésenként kap krediteket. Az illető ennek során először beküldi a doksit/jegyzetet/tananyagot az adminnak. Ekkor még nem jelenik meg a publikus listában a jegyzet, csak az admin látja. Az admin átnézni, ha pl. több hibát is talál benne, vagy nincs tisztességesen tördelve/fogalmazva az anyag, __indoklással__ együtt visszaküldi. Ha meg jó, vagy csak 2-3 hibát kellett javítani, elfogadja, és a tartalomtól, terjedelemtől, fontosságtól függően bizonyos számú kreditet ítél meg a doksira. Azaz, ennyit kap az illető a feltöltésért, ill. ennyit kell kvázi "fizetni" majd a letöltésért.

Persze jogos lenne, hogy az illető az adminnal szemben akár a megítélt kreditért, akár az elutasítással szemben a Webfelületen petícióval élhet. Ugyanúgy, ha a beküldése már jóideje várólistán van, egy publikus felületen jelezheti türelmetlenségét, ami meg az admin-t ösztönözné a vállalt kötelesség teljesítésére, hogy ne csorbuljon sokat a megbízhatósága. wink hangulatjel

És mint már említettem, a szerzett kreditek fejében mindenki válogathat letöltésre a többiek által feltöltött jegyzetekből: Amennyi kredite van a rendszerben a felhasználónak, aszerint válogathat, hogy milyen jegyzetek érdekelnék. Hogy többször is le lehessen tölteni ugyanazt - pl. ha vírustól, vagy hardverhibától adatvesztés éri a gépén az illetőt -, először dönteni kell, hogy adott számú kreditet letesz-e a felhasználó az adott jegyzethez. Így ez később nem választható, de ekkor rögzítve van a letöltési elérhetőség több alkalomra is egy fájlhoz, így kreditet se veszt az ember, ha elveszik a fájl, s visszaélni se lehet a letöltésekkel.

A döntés megkönnyítéséhez pedig praktikus, ha az admin a beküldött és elfogadott anyagokhoz egy rövid leírást is készít, hogy mi található meg benne. VAGY AKÁR: nem is az admin írja meg, hanem a doksit beküldő felhasználó, az admin pedig ezt is ellenőrzi, cenzúrázza.

Én személy szerint egy ilyen modellben képzelném el az ADOK-KAPOK EGYENSÚLY tisztességes fenntartását, amivel szerintem együtt járna a feltöltések, elérhető anyagok számának fellendülése. Így pl. nagy lenne a valószínűség rá, hogy egy ilyen alkalommal, mint hogy most Te is anyagot keresel, fel lenne töltve már akár még többféle jegyzet is."



Mivel most (hála az égnek) megszakítottam a közfogis szerződésemet, 9-10-12 óráim szabadultak fel napi szinten, amit nyelvtanulásra (sajna az még van) és a sulira tudok fordítani, így ennek a megvalósításán is el tudok kezdeni komolyabban gondolkodni.

A baj csak persze az, hogy ezt - e terv szempontjából - egy kicsit késve tettem meg, mert egy hónap múlva már kezdődik a vizsgaidőszak, a vizsgákra, tételekre való készülés, és a tételek kidolgozásának is komolyabban neki kell essek; Szerencsére nem a nulláról kezdve, de a java még sajnos vissza van.


Így kérdésem lenne az is, hogy vajon napi 5-6 órás ráfordítással durván 1 hónap alatt össze lehet hozni egy, a beidézett szövegben fentebb kifejtett WebShop-hoz hasonló kredites információmegosztó rendszert/webfelületet?

Ezzel éppenhogy, de legalább az utolsó, vizsgaidőszakos hónapban lenne egy olyan rendszer, ami a többieket is motiválja talán, hogy a saját jegyzeteiket digitalizálják. Ha meg nem, legalább akkor is megpróbáltam, s lenne végre készen egy rendszer, amit esetleg még máshol használni tudok.


Szóval: Mi kell egy ilyen leprogramozásához? Milyen fogalmakkal, technikákkal, eljárásokkal, stb. kell tisztában legyen? Milyen részfeladatokra kéne bontani ezt, és azok nagyjából hogyan lennének megvalósíthatóak?



Minden építő jellegű, szakmai célzatú választ előzetesen is köszönök!



2016. ápr. 13. 14:26
 1/7 anonim ***** válasza:
81%
SELECT `lényeg` FROM `kérdés`;
2016. ápr. 13. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Szerintem kivitelezhető 1 hónap alatt.

Kell egy login rendszer (neten vannak kész megoldások). Tudnod kell, hogy kell fájlt feltölteni és letölteni php-vel. Adatbázist (MySql) is el kell érni, hogy tárolni lehessen a felhasználókat és a krediteket lehessen számolni, na meg hogy tudjuk, hogy melyik anyag kié. Ha csak a saját osztályodnál használod, akkor elég egy egyszerű háttér. Ha bárki számára elérhető oldalra gondoltál, akkor html + css ismeretek, keresőoptimalizálás, jó ha mobilra is optimalizálva van.


Talán járható út az is (lehet hülyeséget mondok), hogy CMS (Joomla, Drupal, Wordpress) rendszerre készíted el, vagy átalakítasz egy webshop rendszert.

2016. ápr. 13. 17:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

Ha csak az osztályodnál használod, elég lehet ingyenes tárhelyre (atw, ininet) feltenni, publikus esetén ajánlott tárhelyet és domaint rendelni.


Saját gépen a Wamp-al lehet tesztelni.

2016. ápr. 13. 17:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
61%
Mobilon olvasom... Olvasom... Olvasom... Olvasom... Hát pasztmeg sosincs vége... :D
2016. ápr. 13. 18:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 Drone007 ***** válasza:

Egy ilyen rendszert leprogramozni nem tartozik a bonyolultabb webshop jellegű munkák közé, de ha önerőből próbálod megvalósítani, akkor egy hónap az mindenképpen kevés még akkor is, ha haladó szintű fejlesztő vagy, vagy egy cms rendszert használsz.

Persze most sokan azt írhatják, hogy "ugyan már két hét alatt összedobom". No persze, össze lehet rakni, de egy ilyen jellegű közösségi oldalnál a tesztelési időt komolyan kell venni.


Úgy, hogy nincs php fejlesztői gyakorlatod, ez teljesen kivitelezhetetlen. Előbb a php fejlesztésben kell tapasztalatra szert tenned - fogékonyságtól függően - 6 hónaptól 2 évig terjedő tanulási folyamat, míg megfelelő szintet eléred.


Attól óva intenélek, hogy az internetről letöltött kódokkal babrálj azok ismerete nélkül, vagy egy inygenes cms-t, webshopot próbálj átalakítani, mert a célodtól elég messze fognak elvinni, és csak összezavarják a tanulási folyamatot.


A következő google kulcsszavakat ajánlom: "php learning online". Az első találatok (nem a fizetett reklám!), mint a codeacademy, w3schools jó is lesz kezdésnek.


Sok sikert!

2016. ápr. 14. 06:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
=(
2016. ápr. 14. 10:57
 7/7 A kérdező kommentje:

"Attól óva intenélek, hogy az internetről letöltött kódokkal babrálj azok ismerete nélkül"


=( =( =(

2016. ápr. 14. 10:57

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!