Kezdőoldal » Számítástechnika » Programozás » Nem látom át hogy a xor al...

Nem látom át hogy a xor al két szám felcserélése miért működik, elmagyarázod?

Figyelt kérdés

Tudom hogy

false xor false az false

true xor false az true

De mégsem értem.

Használni tudom mert bemagoltam hogy mit kell írni de nem látom át túl bonyolult lekövetni így aztán nem értem.


Hogy értsem meg még videóból sem jött össze.


2016. nov. 8. 14:59
 1/10 anonim ***** válasza:

- true = 1, false = 0

- írj le 2 számot binárisan

- XOR-ozd össze őket (bitenként ugye)

2016. nov. 8. 15:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%

A=110101

B=101101


C = A XOR B = 011000

A XOR C = 101101 = B

B XOR C = 110101 = A


Két szám bináris alakjának XOR-olása megad egy olyan bináris számot, ami a két szám közti eltéréseket tartalmazza. (ugye a XOR kizárólag ott lesz 1, ahol az egyik 1, a másik 0)

Éppezért ha az eredményt össze XOR-olod bármelyik számmal, megkapod a másik számot. Miért?

- Ha egy adott biten a két szám értéke megegyezik, ott a XOR 0 lesz. Ha pedig a XOR 0, akkor vagy 1 XOR 0 vagy 0 XOR 0 lesz az adott biten, tehát ugyanazt kapod vissza, ami volt (A XOR 0-nál 'békénahgyja' a számot)

- Ha egy adott biten VOLT eltérés, ott a XOR értéke 1. Ezesetben szintén lehet 0 XOR 1 vagy 1 XOR 1. 0

2016. nov. 8. 15:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%

Tök jó, hogy idő előtt kitörölte... akkor újra.


A=110101

B=101101


C = A XOR B = 011000

A XOR C = 101101 = B

B XOR C = 110101 = A


Két szám bináris alakjának XOR-olása megad egy olyan bináris számot, ami a két szám közti eltéréseket tartalmazza. (ugye a XOR kizárólag ott lesz 1, ahol az egyik 1, a másik 0)

Éppezért ha az eredményt össze XOR-olod bármelyik számmal, megkapod a másik számot. Miért?

- Ha egy adott biten a két szám értéke megegyezik, ott a XOR 0 lesz. Ha pedig a XOR 0, akkor vagy 1 XOR 0 vagy 0 XOR 0 lesz az adott biten, tehát ugyanazt kapod vissza, ami volt (A XOR 0-nál 'békénahgyja' a számot)


- Ha egy adott biten VOLT eltérés, ott a XOR értéke 1. Ezesetben szintén lehet 0 XOR 1 vagy 1 XOR 1.

0 XOR 1 = 1, és 1 XOR 1 = 0. Látod, pont az ellentétes értéket kapod ekkor meg, mint ami az eredeti számban volt.


Tehát: Ahol egyezőség volt, ott a XOR-olt érték (C) 0, és a vissza XOR-olás során változatlan marad, ahol pedig volt eltérés, ott a XOR-olt érték 1, és ott átfordul a másik értékre. Így megkapod az egyik számból a másikat.

2016. nov. 8. 15:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:

Nem bírom felfogni.

Egy két d koordináta rendszerben ha ki vonok két pozíciót egymásból akkor azt értem hogy miért is kapok eredményül egy különbséget mert könnyű átlátni hogy 10 - 5 az 5 de itt ezt a xornál nem értem még mindig.

2016. nov. 8. 16:14
 5/10 A kérdező kommentje:
Amúgy te jól leírtad szerintem csak én vagyok hülye. Talán ha alszomrá egyet jobb lesz. Már 6 szor elolvastam és kezd kialakulni valami de még nem értem.
2016. nov. 8. 16:22
 6/10 anonim ***** válasza:
100%

Kicsit kapkodva írtam, szóval megértem, ha nem teljesen jött át :D

Amúgy a dologra ne úgy gondolj, mint kivonásra, mert nem egészen az.


Tehát, A XOR B = C, és azt mondom, hogy a C-ben ott lesz 0, ahol a és B értékei megegyeznek, és ott lesz 1, ahol eltérnek. Miért? Vegyük végig, hogy az XOR hol milyen értéket generál:

0 XOR 0 = 0

0 XOR 1 = 1

1 XOR 0 = 1

1 XOR 1 = 0


Az XOR alapvetően a szigorú VAGY művelet, tehát ott ad 1-et, ahol pontosan az egyik érték 1. Amolyan "vagy-vagy" alapú. Viszont ez azt is eredményezi, hogy mint fent is látható, az XOR ott ad 0-t eredményül, ahol a két érték egyenlő, és ott ad 1-et, ahol különbözik. Éppezért az A XOR B eredménye is azokon a biteken lesz 0, ahol A és B megegyeznek, és ott lesz 1, ahol eltérnek.


Példa:

A= 110101

B= 101100

A XOR B =

110101 XOR

101100

______

011001


Legyen ez a C értéke. Látható, hogy amelyik biten C értéke 1, ott az A és a B számokban eltérő érték van. Az egyik 0, a másik 1. Eddig oké? Namost, a másik kérdés, hogy miért lesz A XOR C = B illetve B XOR C = A ezek után. Mint mondtam, a C értéke pont ott 1, ahol eltérés van. Éppezért, ha mondjuk A XOR C-t nézem, akkor a következő történhet:

Ha C értéke 1 (baloldalon az A-ból vett érték, jobboldalt a C-ből):

0 XOR 1 = 1

1 XOR 1 = 0

Látható, hogy az 1-el való XOR-olás mindig ellentétes eredményt fog adni, mint a másik érték. És mivel ott, ahol C értéke 1, ott A értéke nem egyezik B-vel, a XOR hatására átfordul az értéke, és a művelet után ezekben a pontokban A értéke meg fog egyezni B-ével.


Másik eset, ahol C-ben 0 van:

0 XOR 0 = 0

1 XOR 0 = 1

Itt meg látható, hogy a 0-val való XOR-olás után megmaradt ugyanaz az érték, ami a baloldalon volt (azaz A-ban). Mivel ott, ahol C értéke 0, ott A és B értéke megegyeznek, és a C-vel való XOR-olás után nem változik ez az érték, ezért ezekben a pontokban továbbra is egyezni fog A és B.


Tehát végül arra jutottunk, hogy ahol C-ben 1 van, ott is A felvette a B-ben levő értéket, és ahol C-ben 0 van, ott is.


A= 110101

B= 101100

C= 011001


A XOR C =

110101 XOR

011001

______

101100 = B


B XOR C =

101100 XOR

011001

______

110101 = A

2016. nov. 8. 19:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
100%

Más irányból megközelítve:


Mivel a XOR akkor 0 ha a két bit azonos és akkor 1 ha a két bit különbözik, ha valamit össze XORolsz önmagával 0 lesz:

A XOR A = 0

Azért lesz 0 mert "A" minden bitje azonos önmagával. (ezt a tulajdonságot használja ki a CPU a regiszterek kinullázásához)


A következő tulajdonság is fontos:

0 XOR A = A

Ezt egyszerű belátni, mert

0 XOR 1 = 1

és

0 XOR 0 = 0

(ezt te is leírtad a kérdésedben)


Innentől kezdve igaz hogy:

A XOR A XOR B = 0 XOR B = B


Más szavakkal ha valamit kétszer XORzol be egy kértékkel az "kiüti" önmagát és megmarad az eredeti szám. Fentebb az A "kiütötte" önmagát és megmaradt a B.


Az egyszerűbb titkosítási algoritmusok is így működnek: valamilyen "titkos kulcsot" alkalmazol egy értéken XOR művelettel, azt csak az tudja visszaállítani akinek megvan a "titkos kulcs" és újra alkalmazza vele a XOR műveletet az elkódolt értéken, így visszakapva az eredetit:

érték XOR kulcs = titok -> titok XOR kulcs = érték

hiszen ha a titokba behelyettesítesz, ezt kapod: "érték XOR kulcs XOR kulcs = érték"

ami igaz.


Most vissza az értékcseréhez:

(1) A := A XOR B

(2) B := A XOR B

(3) A := A XOR B


Játsszuk le lépésenként:

1. lépés után az A egyenlő lesz (A XOR B)-vel,

2. lépés után a B egyenlő lesz [(A XOR B) XOR B]-vel ahol a B-k kiütik egymást és ez marad:

B = A

3. lépés után az A egyenlő lesz [(A XOR B) XOR A] ahol az A-k fogják kiütni egymást és az "eredeti" B marad meg:

A = B

2016. nov. 8. 20:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
100%

Közelítsük meg logikai oldalról:

Pár alapvető dolog, ami kell hozzá:

Mi az a xor (jelöljük x -el most): kizáró vagy, azaz értéke akkor igaz, hogy a két operandus értéke különböző, azaz az egyik igaz, a másik hamis. Ha a két érték megegyik, akkor hamis lesz, azaz:

A x A = hamis

A x B = igaz, ha A nem egyenlő B


és még fontos szabály, ami ebből következő:

hamis x A = A, hiszen ha A igaz, akkor (hamis x igaz) = igaz, ha hamis, akkor (hamis x hamis) = hamis


Ebből következnek a következő szabályok: (xor-t jelöljük X-el)

Kommutatív: A x B = B x A azaz a sorrend nem számít

Asszociatív: A x (B x C) = (A x B) x C azaz átzárójelezhető sőt, a zárójel így el is hagyható, hiszen az (AXB)XC műveletet ebben a sorrendben kell elvégezni: AXBXC ==> ezt végig próbálhatod minden esetre, mindig így lesz. Ezeket felhasználva csináljuk:


Na most van a két szám (érték): A és B

1. lépés: a jobb oldalihoz hozzá xor-oljuk a bal oldalit, ekkor lesz:

A és B x A

2. lépés: a bal oldalhoz hozzá xor-oljuk azt, mi most a jobb oldalon van.

ekkor: A x (B x A) és B x A

3. lépés: a jobb oldalhoz hozzá xor-oljuk azt, ami most a bal oldalon van

ekkor: A x (B x A) és B x A x (A x (B x A))


És már meg is cseréltük...

Hogy miért?

Nézzük a jobb oldalt:

Tudjuk, hogy a zárójel elhagyható, a sorrend felcserélhető, ez alapján:

A x (B x A) = A x A x B

Most az AXA = hamis szabály alapján:

A x A x B = hamis x B

A hamis x A = A alapján:

hamis x B = B

Tehát a bal oldali értéket beláttuk, hogy B-vé változott, nézzük a jobb oldalit:


A zárójel elhagyható, felcserélhető, tehát:

B x A x (A x (B x A)) = A x A x A x B x B

mivel A x A = hamis és B x B = hamis, ezért:

A x A x A x B x B = hamis x A x hamis

ez átrendezve:

hamis x A x hamis = hamis x hamis x A

és itt azért, mert két azonos xor-olása az hamis:

hamis x hamis x A = hamis X A

és mivel hamis X = A, ezért itt pedig A marad

2016. nov. 8. 20:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:

Azt hiszem már értem de erre aludni fog kelleni akkor is.

Akkor ez olyan hogy oda vissza konvertálhatók a számok a különbségükből.

2016. nov. 8. 22:50
 10/10 anonim ***** válasza:
Így van, oda-vissza működik. Ezért használható pl. egyszerű egykulcsos titkosításra is. (eredeti szöveg XOR kulcs = titkosított szöveg; titkosított szöveg XOR kulcs = eredeti szöveg)
2016. nov. 12. 14:33
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!