Kezdőoldal » Számítástechnika » Programozás » Milyen programozási nyelvet...

Névtelenül nevű kérdése:

Milyen programozási nyelvet tanuljon egy 10 éves?

Figyelt kérdés

42 évesen szeretnék programozást tanítani a lányomnak. Én már rég kiestem ebből, szóval előbb nekem is át kell néznem. Basic, Pascal és egy kis gépikód amit én annó még tanultam, plusz most kis CNC.

Mivel kezdjük? Valami könnyebb kéne. Az se hátrány, ha lehet hozzá könyvet kapni.

Köszönöm.



2017. jan. 30. 06:53
1 2 3
 1/26 anonim ***** válasza:
17%
Lazarus, object pascal.
2017. jan. 30. 07:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/26 anonim ***** válasza:
7%

Pascal, C vagy Java. Igazán könnyű, látványos és játékos induláshoz pedig a Blockly Developer-t javaslom.

A gépi kódot nyugodtan kihagyhatod, mivel manapság már gyakorlatilag senki nem kódol gépi kódban, jószerével még a mikrovezérlő programozás is C-ben megy.

És persze a CNC-t is mellőzném a helyedben.. :)

2017. jan. 30. 08:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/26 anonim ***** válasza:
73%

Ez itt egy veszélyes kérdés, mert jön a sok okos programozó, és mondják a tutit...

Szakmabeliként azt mondom, hogy először is meg kéne nézni, mennyire matekos a kislány agya. Ha ő egy átlagos 10 éves, akkor jó választás a LOGO valamelyik verziója, amit pont erre találtak ki (most az Imagine a kurrens), vagy esetleg a Scratch, amit én nem használtam, de tudom, hogy sok tanár kedveli.


Ha a gyerek matekzseni, akkor lehet valami komolyabb programnyelvet, de ez SEMMIKÉPPEN ne a C vagy a Java legyen, ha nem akarod egy életre megutáltatni vele. BASIC-et ma lényegében már csak az Ofiice makrónyelveként használunk. A Pascal is kiment a divatból, de ennek ellenére még mindig nagyon jó a programozás alapjainak és gondolkodásmódjának a tanítására, és mellette szól, hogy te ezt ismered. Majd utána tanul más nyelveket később, nem az számít. A Free Pascal az, ami ma megfelel a régi idők Turbo Pascaljának. Ha egy kicsit bátrabb vagy, és te is tanulnál, akkor Python. De szerintem maradhatsz a Pascalnál. Ezt se használják az oktatáson kívül másra ma már, de arra még mindig jó.

Vagy pedig körül lehet nézni a neten, mert van egy csomó gyerekeknek szóló, játékos online interaktív programozástanító oldal, amiket most így fejből nem nyomok.

10 éves kislánynál a legfontosabb, hogy szeresse és érdekelje és sikerélménye legyen benne! Ha nem a legmodernebb tudást vagy szokásokat veszi fel, az egyáltalán nem baj!

2017. jan. 30. 09:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/26 anonim ***** válasza:
18%

"De szerintem maradhatsz a Pascalnál. Ezt se használják az oktatáson kívül másra ma már, de arra még mindig jó."


A lazarust havonta 50 ezren töltik le.


2015-01 53,979

2015-02 51,188

2015-03 55,530

2015-04 61,297

2015-05 54,632

2015-06 41,503

2015-07 43,853

2015-08 45,334

2015-09 53,867

2015-10 67,091


És a delphi-t is eladják valakiknek.

2017. jan. 30. 10:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/26 anonim ***** válasza:
67%

A Pascal kezdésnek szerintem jó, mert egyszerű a nyelvezete. OOP-vel vagy C-vel egy 10 évest még nem terhelnék. A logo is szóba jön, mert ebben a korban az a lényeg, hogy a logikai, algoritmizálási alapokat megértse és fontos, hogy legyen sikerélmény, azaz már az elején kapjon valami látványosabb eredményt, ami motiválja.

Ennek kapcsán jut még eszembe a Processing, ami ugyan Java alapú, de nem kell hozzá OOP, viszont hamar lehet pár paranccsal rajzolgatni, ami sikerélményt adhat.


Esetleg fiatalabbakat lenne érdemes még megkérdezni, mert jómagam is 10 évesen kezdtem, de még C64 Basic-ben, azóta meg eltelt egy kis idő. :D

2017. jan. 30. 10:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/26 anonim ***** válasza:
68%

Nem tudom, mekkora szám ez más nyelvekhez képest, és nem tudom, ki a célközönség, kik és miért töltik le. Önmagukban ezek a számok semmitmondóak, ha nem látunk az adott nyelven készült alkalmazásokat. Lehet, hogy pont azok, akik tanulni akarnak.


Azonban a jó hír, hogy akármi legyen is a számok mögött, ez lényegében nem mond ellent annak, amit írtam, hogy a Pascal alkalmas kezdő nyelvnek.

2017. jan. 30. 10:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/26 anonim ***** válasza:
80%

Dettó "szakmabeliként" javasolnék valami vizuális programozást. A lányod korabeli gyermekeket oktatok programozásra, és jómagam IT mérnöknek tanulok, szóval konyítok hozzá, de persze jöhet a sok okos, hiszen tudjuk, itt mindenki Bill Gates :)


A gyereket nem fogja érdekelni, hogy sorokat pötyöghet be. A 11 éves öcsém ráunt a Pascal-ra, kb három hónap alatt, mert ez nekik nem öröm, hogy "gyere kislányom írogass sorokat egy szép színes szövegszerkesztőbe, és ez majd neked jó lesz, mert később sokat fogsz vele keresni". A gyereknek nem fogsz tudni programnyelvet megtanítani, ha csak őt magát nem érdekli az egész és nem motivált aziránt, hogy 14 éves korára új linux kernelt írjon, láttam ilyet, van aki 14 évesen Unity-ben csinált játékot, mert érdekelte. A kulcsszó a játék, az fogja őt érdekelni, ha valami vizuális eredménye van a munkájának. Nem a programozást kell megtanítanod neki, a POSIX működését, meg a memóriamodelleket, hanem a logikát, ami felépíti a rendszerét egy programnak, legyen az Windows, vagy csak egy egyszerű Hello World. Ezt pedig úgy fogja megtanulni, ha olyan közegben tevékenykedik, ahol a legkisebb és "leggagyibb" programnak is látványos eredménye van.


Erre jó a code.org, vagy éppen a scratch.


Jöhet a sok programozóhuszár, hogy "jaj ezek gagyik", de amint írtam: nagyon ritka az a gyerek, akit lenyűgöz a kék DOS-os editorja egy free pascal-nak. Én annak a híve vagyok, hogy a legjobb, ha útmutatót adsz neki, és felfedezi magától a lehetőségeket, de persze az már a te dolgod, hogy az eszközökkel hogyan élsz.

2017. jan. 30. 11:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/26 anonim ***** válasza:
60%

"Milyen programozási nyelvet tanuljon egy 10 éves?"


Pl. JavasCript-et. HTML5-tel és JavasCript-tel "csodákra" lehet képes a gyermek.


Nemrég találtam egy könyvet: 'Foundation Game Design with HTML5 and JavaScript.epub"


Abszolút nulláról indít, szerintem gyerekek által is feldolgozható. HTML5 és JavaScript alapon vállalkozik játék készítési ismeretek átadására. Eszközigénye sincs, mert az internet böngésző mindent tud, amit kell. A játék készítés pedig gyorsan sikerélményhez juttatja a gyermeket.


A könyv folytatása haladóbbaknak: 'Advanced Game Design with HTML5 and JavaScript.pdf'

2017. jan. 30. 13:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/26 anonim ***** válasza:
Egyetértek #7-tel. Ezért is mondtam a Processing-et. Nagyon gyorsan lehet benne vizuális dolgokat írni, pár szimpla paranccsal. Akár még egyszerűbb játékot is lehet benne kódolni.
2017. jan. 30. 16:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/26 anonim ***** válasza:
0%

"Jöhet a sok programozóhuszár, hogy "jaj ezek gagyik", de amint írtam: nagyon ritka az a gyerek, akit lenyűgöz a kék DOS-os editorja egy free pascal-nak."


Totál zöld vagy. És még te tanítasz? Mire fel?

2017. jan. 30. 17:57
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!