Kezdőoldal » Számítástechnika » Programozás » Hogyan lehet megváltoztatni a...

Hogyan lehet megváltoztatni a számítógép (CPU) órajelét?

Figyelt kérdés
Neten láttam, hogy valahogy a BIOS-ban változtatták meg de kíváncsiságból meg akartam én is nézni de nem kaptam meg, hogy hol lehet. Néztem Windows 10-ben és Windows 7-ben is de sehol nem találtam. Persze tudom, hogy ezzel nem érdemes játszani mivel akár ki is füstölhet a gépem de azért kíváncsi lennék, hogy hogyan lehet ezt megcsinálni.

2018. okt. 27. 12:56
 1/9 meszike91 ***** válasza:
Az se biztos hogy meglehet. Ennyiből infóból nem lehet válaszolni.
2018. okt. 27. 13:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
Általában a BIOS-ban lehet, de ehhez tudni kéne az alaplap és a processzor pontos típusát, meg megfelelő hűtés is kellene hozzá.
2018. okt. 27. 13:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:
Azt még tudom, hogy mindegyiknél nem lehet de van amelyiknél lehet. Ha tudnál egy példát mondani azaz egy processzor pipust aminél lehet akkor lehet, hogy megérteném, hogy hogyan kell (pl.: Windows 7-nél). És köszi a választ.
2018. okt. 27. 14:06
 4/9 anonim ***** válasza:
35%

#Windows 7-nél

Az kellene először megértened hogy nem OS függő.

BIOS és CPU függő, -bár valamely szinten minden proci húzható, legfeljebb csak 2-5%-t.


Ismétlem BIOS és nem OS.

A BIOS egy operációs rendszer, csak van előtte egy "B" és "I", nem hiába!

Milyen alaplap?

Milyen CPU?

Milyen hűtő?

Milyen táp?


"de azért kíváncsi lennék, hogy hogyan lehet ezt megcsinálni."

-Ha nem tudtad eddig használni a google-t, akkor ez nem a Te játékod.

2018. okt. 27. 14:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 Gábor_79 ***** válasza:
Egyszerűen szólva, csak az eredetileg feláras processzorokkal és feláras alaplapokkal lehet emelni az órajeleket. A processzorokat K jelzéssel látják el, amiről meg tudsz bizonyosodni a Vezérlőpult > Rendszer ablakok alatt. Alapból Z jelzésűekre jellemző ez a képesség.
2018. okt. 27. 15:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

AMD-ből meg szinte mindegyiknél lehet.

De te ezzel inkább ne kísérletezz, mert könnyebben lehet rossz vége, mint gondolnád.

2018. okt. 27. 15:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

Alaplap-függő, hogy hol lehet megtalálni a BIOS-ban ezeket.

Ha szerencséd van, akkor találsz olyan beállítást, hogy FSB frequency, amit ha változtatsz, annak arányában változik a processzor órajel (a szorzónak megfelelően). Ez azért jó, mert -- ha nem akarod nagy mértékben megváltoztatni -- nem kell változtatni a feszültségen. Az FSB általában alapból 100Mhz, és -- ha olyan alaplapod van -- 1Mhz-nként tudod növelni / csökkenteni (FSB: Front-Side Bus), 5Mhz-nként érdemes tesztelni, mennyire melegszik, stabil -e. Hőmérséklet figyelésére ajánlani tudom a SpeedFan nevű programot, stabilitás teszteléséhez pl. játssz egy "súlyosabb" játékkal 20-30 percet.

Olyan is lehet, hogy a szorzót állítod, ezt magonként is lehet.

Összességében tehát processzor órajel = FSB * szorzó, pl.

100 * 35 = 3500, azaz 3500Mhz, ami 3.5Ghz.

Ez 114Mhz-s FSB-vel

114 * 35 = 3990, azaz majdnem 4Ghz elvben, gyakorlatban biztos, hogy instabil lenne, 0.5Ghz-vel feszültség növelése nélkül nem lehet tovább menni.

Ez érvényes legalábbis Intel processzorokra. Anno AMD Athlon 2 X2 5000+-nál csak az FSB-t tudtam állítani, de az már régi történet. Intel-eknél viszont szorzózár van, és csak a K-jelölésűeken nincs, amik drágábbak, pl. iX-xxxxK.


DE

Ha növekedés az órajelet, azzal a processzor is jobban fog melegedni, ezért egy erősebb processzor hűtőt kell beszerezni hozzá (vagyis ajánlott, de inkább csak akkor, ha növelsz a feszültségen is).


Sok-sok-sok évvel ezelőtt, amikor feltalálták a tranzisztort, azt mondták, a processzor órajel így 10Ghz-íg is nőhet, de ahogy teltek az évek, kiderült, hogy ahogy nő az órajel, úgy keletkezik egyre több hő működés közben, így az általános ventilátoros-hűtőbordás hűtéssel nem kivitelezhető a 10Ghz.

Ráadásul, a tranzisztor méretnek is van egy alsó határa, ami alatt jel torzulás van, így a méret csökkentése sem mehet örökké, és valamilyen új megoldásra lesz szükség lassan.


Visszatérve, a feszültséggel kell a legóvatosabbnak lenni: ha túl sok, a processzor megsül, ha túl kevés, akkor instabil lesz. Ezt nem ne változtasd meg, ha még nem volt dolgos ilyennel.


Ahány BIOS, annyiféle elnevezése van a beállításoknak, ezért a sajátodnak utána kell majd nézned.

2018. okt. 28. 21:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

#4

"

A BIOS egy operációs rendszer, csak van előtte egy "B" és "I", nem hiába!

"


EZ MOST KOMOLY???

A BIOS, avagy Basic Input Output System, feladata az op. rendszer betöltése és a POST (POST, Power-On Self-Test) lefuttatása.

Miután az op. Rendszer betöltődött, akár el is távolíthatjuk a BIOS chipet az alaplapról, nem történik semmi. (Az op. rendszer már a memóriában van)


Lehet úgy BIOS-t javítani, hogy egy ugyanolyan típusú alaplapba, amiben jól működik a BIOS (mint program), működés közben -- azaz amikor már fut az op. rendszer --

1. kivesszük a "jó" BIOS chipet (futás közben)

2. a helyére csak érintkezés szintjén rakjuk a "rossz" BIOS c.-t

3. a futó op. rendszer alatt frissítjük a BIOS-t (avagy "flash"), ami BIOS-képfájl a "rossz" BIOS c.-be lesz írva,

amivel újra működőképessé válik.


Itt értelmesen van leírva:

[link]


[link]

[link]

[link]

2018. okt. 28. 22:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Azért elég sokat informálódtam. Még egy párszor át kell olvassam a válaszaitokat, hogy megértsem a dolgot. És köszönöm szépen a válaszokat.
2018. nov. 1. 13:48

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!