Kezdőoldal » Számítástechnika » Programozás » Az imperatív és a procedurális...

Az imperatív és a procedurális paradigma tényleg ugyanazt jelenti?

Figyelt kérdés

Ebben a bme-s jegyzetben találtam:

[link]

"Az imperatív (más néven procedurális) programozási paradigma a legelterjedtebb, a legrégibb..."



2019. jan. 21. 16:05
 1/6 anonim ***** válasza:
Igen, valóban ugyanaz a kettő, legalábbis ma már.
2019. jan. 21. 17:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

A procedurális paradigma az imperatív paradigma egyik típusa.

Az imperatív programozásnál a program állapotát utasítások változtatják meg - a procedurális programozásnál ezek a parancsok szubrutinokba (eljárásokba és függvényekbe) vannak szervezve.


Bővebben: [link]

2019. jan. 21. 19:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:
Aha, szóval akkor az imperatív paradigma a procedurálisból és az objektum-orientáltból áll (a wiki szócikk szerint). Azt hittem kicsit bonyolultabb a helyzet.
2019. jan. 22. 08:40
 4/6 anonim ***** válasza:
0%

Nem. Az imperatív paradigma a procedurális paradigma, csak strukturáltság nélkül. Ma már sehol nem használatos.


Az OOP teljesen más. Egyébként az utóbbi a legelterjedtebb, nem az imperatív.

2019. jan. 22. 09:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

"az imperatív paradigma a procedurálisból és az objektum-orientáltból áll"

Nem, a Wikipedia-szócikk sehol nem állít ilyet.

Az objektum orientált paradigmát csak azért hozza fel, mert az-az imperatívból fejlődött ki.


#4:

"csak strukturáltság nélkül"

Ha a strukturáltságot azon érted, hogy az utasítások szubrutinokba vannak szervezve, akkor igen.


"Ma már sehol nem használatos."

Ez meg nettó nem igaz.

A gyakran használt nyelvek (C++, Java, Javascript, PHP, Python,...) többparadigmásak:

[link]

egyszerre lehet benne több féle paradigmát használni - pláne hogy ezen paradigmák egymásra épülnek, nem zárják ki egymást.

2019. jan. 22. 10:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
0%

#5: Attól, hogy ma vannak multiparadigmás nyelvek, még igaz amit írtam, hogy imperatívan nem fejlesztenek ma már programokat.

Az imperatív (jelentése vezérlő) paradigma és a procedurális paradigma közötti különbség jobbára az, hogy az imperatív program elejétől a végéig fut, nincs más csak egy főprogram, míg a procedurális kisebb struktúrákból (függvények, eljárások) és egy főprogramból áll.


Erre jó példa a BASIC nyelv, amely kezdetben sorszámozott utasítások halmazából állt csak, majd helyet kaptak benne a subrutinok (quick basic), később pedig az oop és az eseményvezéreltség (Visual basic). Így lett belőle multiparadigmás nyelv.

Természetesen ma is lehetne Visual basicben imperatívan programozni, csak nincs olyan hülye, aki ezt megtenné. Erre céloztam, amikor említettem, hogy ma már ez a paradigma nem használatos.

Imperatívan ugyanis kifejezetten keserves egy rövidebb progit is megírni, hát még egy komolyabbat.


Itt van erre példa:


[link]

2019. jan. 22. 11:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!