Kezdőoldal » Számítástechnika » Programozás » Régi számítógépre basic...

Régi számítógépre basic nyelven írt program forráskódját miképpen menthetem PC számítógépre? (bővebben lent)

Figyelt kérdés

Régi, Homelab IV. számítógépre írt programok basic forráskódja érdekelne nagyon, számítógépen szeretném olvasni a forráskódot. Milyen módon juthatnék a forráskódokhoz? A magnóról bedigitalizált és DHP formátumba mentett fájlok is csak a gépi kódot tartalmazzák.

Az emulátoron keresztül lehetne valamilyen módon kinyerni a szöveges tartalmat, de az .exe fájlt indításakor fájlba irányítva sem keletkezik az output fájlban semmi kimenet.

az emulátorban beírt "list" parancs hatására megjelenő forráskódot jó lenne szövegesen kimásolni, még akkor is, ha több oldalnyi. Milyen módon tehetem ezt meg, van valakinek valamilyen ötlete?

Az emulátor:

[link]

Egy program példának, ami könnyen becsatolható az emulátorba:

[link]

Nagyon örülnék, ha megvalósulhatna a dolog, hogy forráskódokat tudjak olvasni.



2019. júl. 19. 18:06
 1/9 anonim ***** válasza:

Na várj... most akkor BASIC, vagy gépi kódú?

" A magnóról bedigitalizált és DHP formátumba mentett fájlok is csak a gépi kódot tartalmazzák."

Ha gépi kódú, akkor hiába mentegeted, nem fogod a BASIC forrást meglelni (már csak azért sem, mert valószínű, hogy assemblyben írták.) Ebben az esetben a forráskódhoz csak akkor juthatsz hozzá, ha azt a szerző valamilyen módon közzétette. Esetleg retrós Facebook-csoportokban érdeklődhetsz utána.

Ha az emulátorban kilistázva látszik a forráskód, akkor viszont az nem gépi kód, hanem BASIC forrás, legfeljebb tokenizált formában.

Ha gondolod, később még ránézek a témára.

2019. júl. 19. 18:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm, ha visszanézel majd még.

Én úgy vettem észre, hogy a kazettára WAV-ban mentésre kerülő program gépikódú, de az emulátorba visszatöltve tudom listázni a sorokat (ugyanúgy mint ahogy a régi számítógép is listázta a magnóról betöltött program sorait) és ezt az emulátorban megjelenő forráskódot szeretném lementeni.

Az emulátorhoz a szerző mellékelt egy txt állományt is és abban - ahogy leírja a WAV-ból konvertált (az emulátor számára egyszerűbben kezelhető) htp formátumot, abból is az jött le, hogy gépikód, tehát csak a fájlnevet tárolja szövegesen. Ezért nem tudok a htp, sem a WAV fájllal próbálkozni, mert gépi kód.

Az emulátorhoz előbb csatolni kell az aktuális WAV, vagy htp fájlt, majd a "load" parancs segítségével be kell tölteni. Ekkor máris listázhatóak a program sorai a "list" parancs segítségével, csak azt nem tudom, miképpen mentsem le.

2019. júl. 19. 18:48
 3/9 anonim ***** válasza:
0%
Sehogy, nem lehet a forráskódot így visszanyerni.
2019. júl. 20. 13:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

Ha egyszer szövegesen meg is jelenik, akkor szerintem nem kizárható.

Úgy tűnik, hogy félre vagyok értve, miszerint azt gondolják a válaszadók, hogy csak és kizárólag bináris az egész és olyan, mint a mai számítógépeken, hogy lefordított, gépi kódú programok vannak.

2019. júl. 20. 13:39
 5/9 anonim ***** válasza:
0%

Mi nem értettünk félre semmit.

Lefordított programból szeretnéd a forráskódot visszanyerni.

Nem lehet.

2019. júl. 20. 15:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

Azt is olvastad, amit írtam, hogy az emulátorban a sorok kilistázhatóak, az egész kódot kiírja?

Ha gépikódban létezne csak, akkor emulátor nem írná ki a basic forráskódot. Ezek a gépek még visszafordították a betöltött bináris kódot.

Ki is próbálhatod amiről beszélek, ha akarod (ott vannak a hivatkozások a kérdésben), de gondolom nem akarod.

2019. júl. 20. 17:37
 7/9 anonim ***** válasza:
83%

A Homelabhoz nem értek, de Commodore-nál a lementett és a memóriában lévő BASIC kód nem szöveg, hanem vannak benne bizonyos átalakítások. A kulcsszavak és a sorok száma mindig kódolva van. Pl. a "100 GOSUB 5000" kód öt byte-ban van kódolva, amiből egy byte a GOSUB tokenje, két-két byte pedig a két sor száma.

Tehát ha PC-n akarod olvasható formában kiíratni, akkor ezt az átalakítást kell elvégezned, ezt teszi a LIST parancs is.

2019. júl. 20. 17:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen, a kiiratást megvalósítottam, de az emulátorbeli szöveget nem lehet kijelölni és onnan szeretném valamilyen módon exportálni. Lehet ez csak képernyőképek lementésével lehetséges, nem tudom.

A list parancsot pedig nem tudom miként lehet rávenni, hogy képernyőoldalanként listázzon.

2019. júl. 20. 18:32
 9/9 anonim ***** válasza:
Valahogy vissza kéne fejteni a fájlformátumot. Akkor ki lehetne belőle szedni a BASIC kódot. Nem nyílt véletlenül az emulátor forráskódja?
2019. júl. 26. 19:36
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!