Kezdőoldal » Szépség és divat » Öltözködés » Tényleg károsak a kínaiban...

Tényleg károsak a kínaiban vásárolt ruhák festékanyagai? Nincs pénzem márkás ruhákra és most félek egy kicsit, anyu kolléganője szerint csak a fehér nem káros. Nekem pl csomó színes fehérneműm is van és mind kínais, ezután csak fehéret merjek venni?

Figyelt kérdés

"Mérgező vegyianyagok a ruhagyártásban


A ruhagyártó cégek betartanak minden minőségügyi standardot, minőségpolitikájuk kifogástalan, mégis kerülnek ki olyan ruhák, amelyek egészségünkre súlyos következményekkel lehetnek. Törvényileg van meghatározva az, hogy az egyes ruhák milyen mennyiségben és koncentrációban tartalmazhatnak károsanyagot. Ez az a pont, ahol elkezdi nyugtalanítani az embert az, hogy mégis milyen vegyszerekkel kezelik a ruhát, amit nap mint nap felveszünk, nem beszélve az egészségügyi kockázatról, amit egy-egy ilyen "baki" okozhat. Ennek nézünk most részletesebben utána anélkül, hogy bárkit rábeszélnénk az organikus ruhák vásárlására. A gyártás során használt vegyianyagok



Vegyszert használnak, amikor a természetes rostokat tisztítják, a rostokat fonják, majd amikor ipari technológiát alkalmazva a textilt készítenek belőle. Aztán vegyszert használnak, amikor a szövéshez használt kenőanyagtól megtisztítják a ruhát. Ezután jöhet a festés, amely minden esetben szintetikus színezőanyaggal történik. Aztán természetes utókezelés, amely szintén megannyi vegyszer használatával történik. Vegyszerek melyekkel találkozhatnak ruháink:



az allergén és DNS-károsító aldehidek;

a szervezetben felhalmozódó, rákkeltő króm-, bróm-, klór- és fluorvegyületek;

az idegrendszert károsító nehézfémek;

a szintén rákkeltő hatású azo-színezékek, halogénezett vagy aromás oldószerek;

a kenőanyagként használt és a szennyvízből nehezen kiválasztható kőolaj-származékok és polyvinyl-alkohol"



2012. okt. 19. 12:38
 1/7 A kérdező kommentje:

"Kiemelten mérgező anyagok : azofestékek


A textileken alkalmazott azofestékekkel az a baj, hogy amikor ezek érintkezésbe lépnek pl. az izzadsággal, vagy a bőrön keresztül felszívódnak, felbomlanak az instabil azo-kötések, és aromás szerkezetű aminok válnak szabaddá. Az azofestékanyagokból felszabaduló aromás aminok káros hatásai között nem csak a rákkeltő hatást, hanem az allergiát és a kromoszóma rendellenességeket is fontos megemlítenünk, a teljesség igénye nélkül.

Néhány jó tanács



A vásárolt ruhaneműt használat előtt mossuk ki, így megszabadulhatunk a káros anyagok egy részétől, melyeket egyrészt a festési eljárások során használtak, másrészt pedig esetleg a ruhanemű bepenészesedését kívánták elkerülni a szállítás, tárolás során.

Fontoljuk meg, hogy megéri-e vállalni az egészségügyi kockázatot azzal, hogy ismeretlen eredetű és ezzel együtt ellenőrizetlen ruhákat vásárolunk olcsóbban.

Természetesen a márkás ruhák is tartalmazhatnak egészségre káros anyagokat, de a EU által ellenőrzött ruhák a megengedett károsanyagkoncentrátum alatti mennyiségben tartalmaznak vegyszereket.

Az EU területén történő gyártás során néhány vegyszer (az azoszínezékek, a formaldehid és a ftalát-tartalmú vegyületek) használata tilos. Vásárolj európai termékeket."

2012. okt. 19. 12:39
 2/7 anonim ***** válasza:
szerintem mosd ki és ne aggódj ezen, a legtöbb ruha kínai, akárhol veszed. Egyébként pont fehérneműt nem veszek kínaiban, mert fél év után tönkremegy a 300 Ft-os bugyi, fehérneműboltban meg veszek ezerért és már 5 éve hordom, még mindig kutya baja.
2012. okt. 19. 12:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
Ha kimosom akkor nem lesz káros? Mert mindig kimosom első használat előtt a ruhákat. De állítólag az izzadással kioldódnak káros festékanyagok. Vagy ez csak az első használatra igaz?
2012. okt. 19. 12:51
 4/7 anonim ***** válasza:
ha kimosod az első felvétel előtt akkor nem lesz gond. Nyugi.
2012. okt. 19. 13:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
44%
A ruhák 90%-a Kínában készül, az is amire nem az van írva, tehát ha a kínai boltban, a plázaboltokban, ha divatmárka üzletben veszel ruhát tök ugyanaz a minőség mind. Olyat nem árulnak ami káros, ezek az anyagok nincsenek olyan mennyiségben a ruhákban hogy bármi bajt okozzon.
2012. okt. 19. 14:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%
A márkás ruhák is Kínában készülnek. Egyébként múltkor bementem egy kínai üzletbe, és elámultam az árakon. Sok márkaboltban is megveheted annyiért a dolgokat. A farmereket a kínaiban ugyanúgy 8-10 ezerért láttam, mint mondjuk a Bershkában. Sőt, a Bershkában vettem már 4 ezerért is farmert akciókor, de ez más kérdés. Szóval szerintem érdemes lenne azt a pénzt márkás cuccra szánni, mint kínaira, mert bár ezek is "made in china" cuccok, mégis sokkal tovább bírják. Régen nekem is volt egy két ruhám kínaiból, de 2 mosás után tönkrementek. 6 ezer forintos márkás farmerem pedig van olyan, amit már 5-6 éve hordok, és azon kívül, hogy egyszer kiszakítottam a térdét (elestem), semmi baja. Akkor megvarrták, és azóta ugyanolyan jó, semmi kopás.
2012. okt. 19. 15:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Ja, és érdemes pl. tavaszi, őszi leárazáskor menni a plázákba, mert nevetséges áron lehet hozzájutni a ruhákhoz. Én már kismillió felsőt vettem például 990-ért Bershkában, H&M-ben, stb. Ennyiért még a kínaiban sem kapsz, legfeljebb hibás árut.
2012. okt. 19. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!