Kezdőoldal » Szépség és divat » Smink és kiegészítők » Miért van az, hogy a fülbevaló...

Miért van az, hogy a fülbevaló teljesen elfogadott, míg egy orrkarika nem?

Figyelt kérdés

Például egy ügyvédnőnek lehet fülbevalója, de nem hiszem hogy bárki is alkalmazná, ha pc-je lenne.

Csak érdekel, nekem nincs pc-m, de még fülbevalóm sem. (lány vagyok)



2017. máj. 14. 01:04
1 2
 1/16 gnoomage ***** válasza:
100%
Nevelés, régebben nem illet, most se annyira, bár már egyre jobban szabadabbak az emberek.
2017. máj. 14. 01:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 A kérdező kommentje:

De miért jobb egy fülbevaló szerintük, mint egy ajak pc? :) Nagyon régen, azt hiszem a császárnék körében, elfogadott és divatos volt a mellbimbó pc, legalábbis egy történelmi műsor ezt állította. Manapság ez egyáltalán nem elfogadott, nem is láttam még csak a tv-ben sem ilyesmit. Ezt csak azért említettem meg, mert azt gondoltam, a fülbevaló azért elfogadott, mert nem újkeletú dolog, de ezek alapján nem :)

Ment a zöld pacsi

2017. máj. 14. 01:57
 3/16 anonim ***** válasza:
25%
Mert komolytalan,züllött benyomást kelt. A fülbevalò meg esztétikus.
2017. máj. 14. 02:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
100%

mert valamilyen oknál fogva (ezen már én is sokat gondolkoztam, hogy vajon miért???) az elegáns megjelenés, öltözködés tekintetében a társadalmi normák, az etikett az 1800-as években beállt, betokosodott, és azóta gyakorlatilag nem változik (csak a ruhák, ékszerek fazonja változik, de az alap elgondolás nem: lásd, férfiak: ékszer: max. óra, sötét öltöny, egyszínű ing, rövid frizura, lapostalpú cipő; nők: nyaklánc, fülbevaló, szoknya , blúz, magassarkú cipő, hosszú haj(sokan még mindig negatívumként értékelik a nadrágkosztümöt, vagy a rövid frizurát egy nőn)


Semmi egyéb nem kompatibilis az elegáns desszkóddal. Holott az 1800-as évekig folyamatosan, gyakorlatilag fél évszázadonként változtott az elegáns, udvari öltözködés kódja, volt kor, amikor férfiak magassarkú cipőt, hosszú hajat, parókát, volt, mikor fülbevalót, nyakláncot, prémet hordtak. Volt, hogy egy úriember gatyapőc nélkül ki sem tette a lábát az utcára.

A női elegancia fogalma is ugyanilyen flexibilisen változott.


Hogy mára miért csontosodott meg az etikett, arra talán a globalizáció, és a régi, monarchikus államberendezkedés eltűnése lehet a válasz. Hiszen régen az udvari élet szabta meg a dresszkódot, az udvari élet pedig az aktuálisan regnáló uralkodó szájízét tükrözte. Míg manapság tök mindegy, hogy ki a köztársasági vagy a miniszterelnök, a divatot nem ő szabja meg (egyelőre még legalábbis...)

2017. máj. 14. 13:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
100%

Szia!


Az idők változnak. Egy a divat és elfogadás első számú szabálya.

A piercing fogalma: gyakorlatilag az angol "pierce" (szúr) szóból származik, mint folyamatos cselekedet "piercing" (szúrás, áthatolás). Mint kifejezés igaz minden olyan dologra, ami áthatol valamin.

A testékszerek esetében minden olyan ékszer piercing, azaz testékszer, ami áthatol valamelyik részén az embernek.

Így a fülbevaló is piercing. Legalábbis ilyen értelemben egyfajta piercing, angol neve Lobe piercing.

Gondolj bele:

Pár tíz éve a normális annak számított, hogy egy nőnek 1-1 lyuk van 1-1 fülcimpáján. Ezt megszokták, alkalmazták. Férfiaknak kevés esetben volt fülbevalójuk, de akkor is csak karika (lásd matrózok és cigányság). A karika aranyból volt minden esetben és általában arra szolgált, hogyha az illető elhalálozna, azzal fedezze, hogy a testét a szárazföldön, lehetőleg a szülőföldjén temessék el.

Ezt szokták meg a nemzetszocializmus, kommunizmus, szocializmus időszakaiban. Az akkori nőknél ez volt, így az ő gyerekeiknél is. Innen már neveltetés és hagyománytartás kérdése, hogy ki mit tart elfogadhatónak manapság.

Ezen korszak előtt a különféle korokban különféle ékszerek dívtak. Felső és középnemesség körében a hölgyeknél a mellékszerek, a férfiaknál a hímvessző ékszerek voltak mérvadók, persze nem mindenkinél. A parasztság/jobbágyság tagjai nem nagyon viseltek ékszereket, sok nő még fülbevalót sem.

Kicsit elkalandozva más tájakra és korokra:

India 14-18. század:

A nőknél az orrékszer viselése rang és minőségadó volt. Házasság esetén a férj komoly pénz és ingóság értékben adott a hölgy családjának, akik a családi (női ág) orrékszert (ami sokszor gyémánt, smaragd, rubint, vagy más drágakővel díszített volt) adták lányuknak az esküvő előtt. (Akkor szúrták ki és az esküvőn illetve komoly rendezvényeken viselték. A hétköznapokon egyszerű apróbbat.)

Viszont fülbevalót nem minden hölgy hordott. A nyakláncok és karláncok akkor jobban számítottak, míg a haj takarta fül nem volt ékesség.

Egyiptom id.e.:

Az egyiptomi kultúra nagyon sokáig stabil és változatlan volt. A fáraók feleségének illetve még pár magas rangú hölgynek (papnők, főpapnők, tisztségviselők feleségei) volt csak megengedett a köldökékszer viselése. Viszont egyes népek az akkori egyiptomi területeken előszeretettel hordtak díszes fülékszereket és mellékszereket.

Római birodalom:

A római birodalom katonaságát képző légiók tagjai voltak a legionáriusok. Ők erős izomzatú, rövidre vágott hajú, egyen viseletben lévő emberek voltak. Sokszor hónapokig nem voltak feleségeikkel, sőt néha még nővel sem. Náluk a mellbimbó ékszer volt nagy "divat". Náluk ez a férfiasság ékszere volt.

Afrika: ősidőktől napjainkig.

Rengeteg törzs, népcsoport visel különféle ékszereket. Akár nagyra tágított fülcimpa, akár nagyra tágított ajakékszerek (ajaktálcák), akár a különféle bőrbe ültetett dolgok szóba jöhetnek.

A régebbi dél-amerikai törzseknél is sok ilyen dolog létezett.

Európában sokszor, sokféle ékszertípus hódított, majd tűnt el újra.

Különféle helyeken is időkben más-más dolog a normális és más-más a nem elfogadott.

A modern világban a testékszerek már eléggé elfogadottak (nőknél orr, ajak, köldök és fülékszerek általában), és egyre több a viselőjük. A tetoválások is ugyan így terjednek, pedig nem mai találmányok, és sok neves magas rangú személynek volt.

Ügyvédnőnek is lehet orrékszere, csak az ügyvédek körében írott és íratlan szabályok miatt a tárgyalások alatt nem szokták hordani. Több ilyen munkahely létezik.

Neked, látod, nincs egyik sem. Hogy miért, azt te magad tudhatod, viszont az, hogy másnak van, hol van és miért van, magadnak kell eldönteni, hogy mennyire érdekel, mennyire szólod le, ha nem tetszik, vagy ellenkezőleg, dicséred meg.

Nekem számos ékszerem van. Vannak, akiknek tetszik és ők is szeretnének, vannak, akiknek nagyon bejön, de ők nem szeretnének maguknak, vannak akiket nem érdekel és vannak persze akik ellenzik.

Sokféle ember van, de végül mindegyikük olyan értékrendekkel bír, amiket tanítottak neki, illetve látott. (lásd a népbutító, sokszor divatmajmoló műsorokat a tvben...és persze hatásait.)

Itthon a testékszer a nagyvárosokban jobban elfogadott, mint kis településeken, falukon.


Remélem sikerült választ adnom ;)

2017. máj. 14. 14:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
0%
Lyuk van a füledben fülbevalónak?
2017. máj. 14. 15:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 gnoomage ***** válasza:
87%
3# Mert egy esztétikusan és profin szúrt arany vagy ezüst orr-ajak piercing miért züllött? Ennyi erővel ha a nadrágod aljára raksz egy fehér csíkot egy úriembernek vagy hölgynek néznek, ha az aljára rakod a csíkot akkor meg egy utcaszéli hobónak...
2017. máj. 14. 18:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 A kérdező kommentje:

Ötös válaszoló: Elképesztő vagy! Köszönöm szépen ezt a hosszú és érdekes választ, de komolyan! Imádtam olvasni!


Hatos és továbbra is az ötös válaszadónak: Nincs kilukasztva a fülem, mert fémallergiám van. Háromszor volt eddig kilukasztva, ebből kettőt elrontottak, egyről én tehetek. Hiába nem szabadott volna, használtam bizsut, mert nekem a színes és jópofa fülbevalók jönnek be és az egyik ezüst fülbevalómat elhagytam, ami megint csak erre motivált. Nagyon szeretnék fülbevalót és testékszert, de nem vállalom be újra...

2017. máj. 15. 07:44
 9/16 anonim ***** válasza:
Akkor most teljesen sima a füled és soha nem lesz már benne fülbevaló?
2017. máj. 15. 08:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 A kérdező kommentje:
Igen :) legalábbis egy jó darabig biztos hogy nem. Gyerekkoromban iszonyatosan fájt, amikor pedig hiúságból hordtam bizsut, begyulladt, gennyezet, feldagadt, fájt...fel kell nőnöm hozzá azt hiszem
2017. máj. 15. 08:33
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!