Kezdőoldal » Szórakozás » Anime, manga » Melyik japán írásmódot érdemes...

Melyik japán írásmódot érdemes először megtanulni?

Figyelt kérdés

Sziasztok!

Már vagy 15 éve nézek animéket, és lassan 10 éve már, hogy teljesen átálltam a japán szinkronra. Ennek a hobbimnak köszönhetően elég sok kifejezést megtanultam, és szerintem a kiejtésem is egész jó. A lényeg az, hogy ha csak a beszéden múlna, akkor szerintem életben maradnék Japánban, de az írásról fogalmam sincs, pedig szeretném megtanulni. A kérdésem az lenne, hogy Japánban melyik a legáltalánosabb írásforma, melyik az alap, illetve melyiket mikor használják? Tudom, hogy ugyanannak a szónak a leírástól függően több jelentése is van, pl. kami=isten/haj/papír, kumo=pók/felhő, ishi=akarat/kő, stb., ezért érdekelne, hogy általában, pl. egy vasútállomáson a megállóknál melyik írásformát használnák, illetve hogy mennyire lehet boldogulni, ha az ember csak azt ismeri. Előre is köszönöm szépen a válaszokat! :)



2019. júl. 28. 22:40
 1/5 anonim ***** válasza:
80%
Szótagírás a hiragana és a katakana, ezeken kívül magukra a szavakra pedig a kanjikat használják, ilyen sorrendben mehet is a tanulás.
2019. júl. 28. 22:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
94%

A hiraganákat és a kanjikat használják a legtöbbet. A hiraganát szótagírásra, kanjival van a legtöbb szó. Persze hiraganával is le lehet mindent írni, de olvasni nem tudsz eredeti japán szövegeket, ha nem tudod a kanjikat. A baj az, hogy rengeteg kanji van és nehéz őket megtanulni.

A katakanát egyébként általában idegen szavak átírására használják.


Én azt javaslom, először tanuld meg a hiraganát és a katakanát, mert azok könnyebbek, és a nyelvkönyvek is azokat tanítják először.


Utána szép lassan elkezdhetsz kanjikat tanulni egyenként.

2019. júl. 29. 10:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszokat! :)
2019. júl. 29. 19:21
 4/5 anonim ***** válasza:
21%

Így van, ahogy írták, ez a lényeg. Ha lehet javaslatot tenni, ne keress logikát a mora írásokban (kanák: hiragana, katakana), mert úgy kínlódás elsajátítani. Megszokásból érdemes inkább: nekem az jött be (miután beletört a bicskám a logika keresésbe), hogy kerestem illetve konvertáltam adott szöveget mind latin betűkkel (romaji), mind hiraganával, mind katakanával, majd pedig kb 3-4 szavanként váltogattam képernyőt hol latin betűs változatra, hol meg hiraganára - hiraganatanuláshoz (tehát csak latin betűs és hiragana, nem kevertem bele a katakanákat).


Katakana tanuláshoz ugyanezt alkalmaztam, értelemszerűen hiraganák nélkül, latinbetűs változattal váltogatva az adott szöveget.


E módszerekkel 3-4 óra alatt meg lehet tanulni (lassan) olvasni a kanákat (kanás szövegeket). Más kérdés, hogy a rutinszerű, gyors olvasáshoz, és pláne az írásukhoz gyakorlás kell.


Ha már mennek a kanák legalább olvasva (akár lassan olvasva), akkor érdemes a kanjik elméletről tanulni, hogy miként kell alkalmazni, értelmezni azokat, meg mi ehhez képest az okurigana, rubi/furigana, stb., meg persze elméletet a hiragana és a katakana használata kapcsán is, persze ez mind összefügg egymással (hiszen a 3 írásrendszer egy szövegen belül jelentkezik, kombinálva egymással).


Én is kezdő vagyok, de a haladók javasolják (és ezt kezdőként el tudom képzelni), hogy előbb beszélni érdemes megtanulni középfokon (N3) BESZÉLNI (és hallás után értelmezni), de csak utána elkezdeni érdemben kanji-kat tanulni, máskülönben beletörik a bicskája az embernek, sokkal lassabban lehet haladni a kanji tanulással, ha még nem beszél japánul legalább középfokon az ember (és ennél fogva persze a beszédtanulás is lassítva lenne a kudarc miatt).

2019. aug. 1. 00:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen! :)
2019. aug. 3. 15:42

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!