Kezdőoldal » Szórakozás » Filmek, sorozatok » Leírnátok nekem néhány dolgot...

Balasa Bence kérdése:

Leírnátok nekem néhány dolgot a yautjákról (predatorok)?

Figyelt kérdés

társdalom

nemek közti különbségek

vallás (ha van)

nyelv

írás (használnak szimbólumokat, tehát van írásuk)



2019. szept. 29. 14:22
 1/9 A kérdező kommentje:

egy még kimaradt: a szájuk körül mi a szerepe a bőrlebenynek?


[link] 1:19-nél látszik a legjobban

2019. szept. 29. 14:29
 2/9 anonim ***** válasza:
100%

Az előző kérdésedhez írt előző válaszomat nem tudom elolvastad-e, mert ott a nemek közti különbségekről pl írtam... :D


https://www.gyakorikerdesek.hu/szorakozas__filmek-sorozatok_..


Nem ígérem hogy ma, de az új kérdéseidre is fogok majd válaszolni. :D


(Amúgy honnan jött ez a nagy érdeklődés? :) )

2019. szept. 29. 15:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:

ez kicsit furán fog hangzani...


először hét évesen akadtam rá VÉLETLENÜL a ragadozó című filmre, ami nem túl jól sült el, lévén hogy az egy horror film. szóval egy életre elegem lett akkor a predatorokból, ÉS az alien-ekből is. most, 18 évesen érzem úgy hogy túl tudom magam tenni ezen a rossz emléken..

még mindig emlékszek arra hogy két megnyúzott ember lóg le egy fáról.

2019. szept. 29. 20:10
 4/9 A kérdező kommentje:

pusz, azért hogy nem látta teljesen a 2004-es a halál a ragadozó ellen című filmet, néhány jó jelenetet angolul megnéztem belőle, köztük a végét, amikor a csaj, és a predator szövetséget kötnek"


még néhány jelenet hatására megváltozott a véleményem ezekről a lényekről

2019. szept. 29. 20:13
 5/9 anonim ***** válasza:
100%

A b@$z0tt husszú válaszom folyamatban... :D


Addig is leírom, hogy én mégis miért tudok ilyen doktori disszertációkat írni ebben a témában:

Én 12 évesen láttam először az Aliens vs predator 2. részét. Én is véletlenül akadtam rá (kapcsolgattam a TV-t, nem is az elejétől láttam). A sztori miatt, meg az miatt, hogy én 12 évesen már rég 16 karikás filmeket néztem (nem féltem) nekem pozitív emlékeim voltak vele alapból. 13 évesen, mikor lett internetem, megnéztem az első részét, majd sorba a többi filmet is. 8. osztály végén kezdtem olvasni a könyveket (az osztálytátsaim a Szent Johanna gimit olvasták, én meg a Predator: Jér és vért :D ) meg a képregényeket. 8.-9. osztály közti nyáron kezdtem el a játékokkak is játszani. Az AVP világa szépen lassan beszippantott. Most én is 18 éves vagyok (s lány), s már arra a szintre is elértem hogy yautjaként le is rajzoltam magam, s a háziolvasmányaim ,,Olvasóélmény"-eihez is ilyeneket írok: [link] (Móricz Zsigmond: Sárarany)


Amúgy ajánlom az Aliens vs. Predator: A préda című könyvet. Teljesen más megvilágításba helyezi a ragadozókat, mint a Ragadozó című film. (Meg a Harag háborúja trilógia is, meg a Vérözön néhány története is, meg a Vadászok és prédák is néhány helyen)


Ha nincs ellenedre a telefonon való olvasás át is küldhetem ezeket. Szinte az összes Predator, Alien, AVP könyv megvan nekem MAGYARUL. :)

2019. szept. 29. 22:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
100%

Társdalom:

~Az ősök tanácsa (azok a yautják vannak ebben benne, akik már megértek egy megbecsülendő kort) kormányoz.

~ A gyerekeket gyakran csak ,,csecsszópók"-ként emlegetik.

~Egy hím yautja akkor lesz hivatalosan nagykorú, ha átesett a beavatásán. Addig (míg a kiképzése tart) ifjonc, az után beavatott, majd haladhat fel a ranglétlán (elit, klánvezér, ancient)

~Vannak yautja ,,rendőrök" is. Ők a rendfentartók plazma kaszával - amit vadászatra nem használnak (valamelyik régi játékban volt ez)

~Vannak olyanok akik, a bad blood-okra vadásznak (Predator: Bad Blood - azok a kék klánjelesek) és olyanok (mint Wolf), akik helyrehozzák azt, amit mások elrontottak (Wolf maszkján az írás: Not for glory. Not for honour. Not for the hunt. But to clean up the mess.)

~ Vannak direkt ifjoncoknak ilyen kiképző-iskola (vagy mi a franc :D ) klánok (Dachande klánja a Prédában)

~Ritkán van olyan, hogy egy nőstény s egy hím hoszabb időre egy párt alkot. Párzási időszak van náluk, ami alatt egy hím több nőstényel is lefekszik. (Ami azért logikus, mert életvitelükből adódóan a felnőtt férfiak aránya a legkisebb)

~A fentire kivételek: Hashori az Özvegy klánból (A Harag háborúja trilógia), Nakande és Vagouti (ők egy pár, Vérözön: Visszavágó)

~Az emberekkel eredetileg csak azért kerültek kapcsolatba, mert kiváló gazdatestek voltak a xenok számára. (AVP film és a regény változata). Csak később lettünk érdekesek magunkban is a számukra (visszalövünk...)

~Amúgy meg nem csak emberekre és xenomorpokra vadásznak. A Vadászok szigetében a ragadozó pl elég sok helyen járt a Föld előtt.


Nemek közti különbségek:

Itt egy kicsit megosztott a dolog, de végén megpróbálom kimagyarázni.

~ Aliens vs predator: A préda: Itt Dachande elég jól leírja hogy milyenek a yautja asszonyok. Magasabbak s erőrebbek, mint egy hím. Vannak melleik. (Mint már leírtam)

~ A Harag háborúja trilógia: Itt magayabbak, de nincsenek melleik.

,,Hashori, a kilenc láb magas nő – bár Liliya csak gyanította róla, hogy nő lehet – az utazás java részét az ülésébe szíjazva töltötte.''

,,A majd háromméteres óriás testét számos kacskaringós heg borította, és a lény egy ágyékkötőtől és egy széles, gyomrát védő bőrövtől eltekintve gyakorlatilag meztelen volt. Se páncél, se fegyverek – bár a mancsai akkorák voltak, mint Liliya feje. Karmokban végződő lábai laposak voltak, maszk nélküli ábrázatából minden lélegzetvételnél előtüremkedtek az agyarai. A lény rezzenéstelen pillantással méregette őt. Liliyának olyan érzése támadt, hogy ez itt előtte egy nőstény. Nem voltak elsődleges szexuális jegyek, amik erre utaltak volna – nem látott sem emlőket, sem nemi szerveket –, és a testfelépítése ugyanolyan erőteljes és izmos volt, mint bármelyik yautjáé, amit módjában állt tanulmányozni. Mégis... volt benne valami más. Talán az, ahogy a fejét tartotta. Talán a szeme.''

,,Yaquita egészen másként nézett ki, mint azok a yautják, akikkel Palant eddig találkozott. Mindkét lába hiányzott, és egy kerekeken mozgó platformmal közlekedett – valamiért ezt a régi megoldást választotta a lebegőtechnológia helyett. A teremtmény magassága meghaladta a kilenc lábat is. Hosszú hajfonatai a padlót seperték, de a kerekek valahogy mindig elhaladtak mellettük, egyszer sem gurultak át rajtuk. Sötét bőrét bonyolult tetoválások díszítették, megsárgult agyarai kopottak és repedezettek voltak.''

~Aliens vs predator: Deadliest: Itt a Big Mama nevezetű predator tulajdonképp semmi különbséget nem mutat külsőre egy hímhez képest


Erre a magyarázatom a következő: A normális nőstény yautja olyan, mint a Dachande által leírtakban. Hashori s Yaquita mellei azért nem kivehetők, mert szimplán csak túl kicsik (vagy a yautják melle csak akkor kivehető, mikor szoptatnak), Big Mama törpenövésű (ami annak az oka is lehet hogy vadászik). Ez a magyarázat amúgy az én elméletem. Ez a leglogikusabb, ha úgy vesszük, hogy ezek egy világban játszódnak. Persze az is lehetséges, hogy az egyik kontinuitáson az elő ,,alpont'' érvenyes csak, egy másikon meg a második.


Vallás:

Politeista. A legtiszteltebb isten a Fekete Harcos (a halál).


Nyelv, írás:

Erre a könyvekben, képregényekben elég sok kitérés van. De a The predator és a 2010-es Aliens vs predator is foglalkozik vele. Nyelvük nagyrészt torokhangokból áll. Emberek számára nehezen, de érthető és beszélhető. Képregényekben általában idegen karaktereket használnak a yautják nyelvének bemutatásához (amik képregényenként változnak), vagy fonetikusan írják le a torokhangokat.

Pl: [link]


~,,Isa és McIlveen elkülönítette a yautják nyelvének egy újabb változatát, és Isa rábukkant egy érdekességre: egy igei szerkezetre, ami egy régi földi nyelv némelyik szerkezetére hasonlított. Ez a kelta nyelvjárás majdnem tizenhat évszázada eltűnt, utoljára az egyik walesi királyságban beszélték.'' (A Harag háborúja trilógia)

~,,Úgy tűnt, a program körülbelül hatvanszázalékos pontossággal képes lefordítani a yautják kattogó és csikorgó torokhangokból álló nyelvét, ami máris több volt, mint amire eddig bármelyik szakértő képes lett volna.'' (A Harag háborúja trilógia)


Példa szavakra a könyvekből:

~,,“Dachande”-nak hívják. Ez a név annyit jelentett, hogy “nem egyforma kés”'' (Préda)

~,,...amikor pusztakezes harcot vívott egy Kemény Húsúval, egy “kainde amedh”-dal'' (Préda)

~,,...a testük elképesztően “pyode amedh” volt. Puha Húsúak. (Préda)

~,,#Én Nakande vagyok! Az a Nakande, aki szemtől-szemben végzett egy kiande amedhával! Egy régi mese nem fog megijeszteni!

Vagouti ezúttal csendben maradt. Bölcsen tette, mert a társa most nem hagyta volna, hogy lebeszélje arról, amit tenni akar. Két vén ’uman? Akiket már amúgy is csak pár lépés választ el a haláltól? Bah!'' (Vérözön: Visszavágó)

~,,...azon a sötétségen, ami talán a “dhi'ki-de” előtti utolsó pillanatait beárnyékolta'' (Préda)

~,,Könnyű menet, “gkei'moun”, egyszerű'' (Préda)

~,,– That’n-da s’ yin’tekai! – kiáltotta a lény, miközben büszkén felszegte az állát, és kihúzta magát. A szájkarmai eltávolodtak egymástól, a jobb keze ujjai a bal csuklójára csatolt vezérlőt nyomkodták. (Vérözön: Drogháború) 

~,,– Dtai’kai-dte. – A mellkasára csapott. – Yautja...'' (Vérözön: Viharvér)



,,A szájuk körül mi a szerepe a bőrlebenynek?''


Hogy ne legyen olyan huzatos a szájuk :D

Viccet félretéve... Ha jobban megfigyeled, egy yautjának a fogait a szájában, a fogíny követi (mint akár nálunk), de nincsenek ajkaik. Nincsen semmi lágy szövet az álkapocs körül. Vagyis van, azok a bőrlebenyek az agyaras csontok között. Ha az emberi szájfelépítést vesszük alapul: az agyarak a szemfogak (csak nem az álkapocsból nőnek ki, hanem egy külön csontból, a bőrlebenyek meg az a rész, amit ha te nyelvel kinyomsz úgy néz ki, mintha cukorka lenne a szádban (ha szükséges valamilyen módon rajzzal szemléltetem). Persze (földönkívüli faj lévén) nem feltétlenül az emberi anatómiából kellene kiindulni...


Szerepe nagy valószínűséggel a táplálkozásban van. (Meg minden bizonnyal az agyarakkal döntöttél el régen a dominanciát. Meg a vállágyúval is nagy esélyel azok mozgatásával céloznak (vagy a vállágyú a maszkkal autómatikusan céloz))



Egyéb kérdés? :)

2019. szept. 30. 18:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:

az írásuk milyen írásforma?


képírás (a jelentést ábrázolja)

szótagírás

hangjelölő írás

2019. szept. 30. 21:35
 8/9 anonim ***** válasza:
100%

A The predator és a 2010-es Aliens vs predator alapján hangjelolő írásuk van. (a hosszból ítélve)

Ez a feltételezés máshol is megálja helyét, még ha figyelembe vesszük azt is, hogy a képregényekben viszonylag kevés karakter látható. Ezt be lehet tudni annak, hogy a yautják nem valami bőbeszédűek. (Vagy van valami fajta kézírásuk is, ahol össze lehet vonni betűket, mint pl a székely-magyar rovásírásban)


Dachande hajóját viszont képíráshoz hasonlító dolgokkal lehetett vezérelni:

,,A jautja hajó irányítása jelképrendszerű volt. Ez azt jelentette, hogy mindegyik parányi jelhez egy-egy cselekvés vagy alrendszer tartozott. Csupán annyit kellett tennie, hogy megfelelő sorrendben összekapcsolja az egymáshoz tartozó jelzéseket. A szenzortollat a hajó szimbólumához érintette. Újabb jelek villantak fel a monitoron: egy karom, egy maszk, néhány vonal (ezek az ajtókat jelölték), meg vagy tíz olyan rajz, amit nem ismert fel. A tíz közül az egyik leginkább egy tojásra hasonlított. Megérintette a toll végével. Az apró tojás növekedni kezdett, és a belsejében megjelent a fogoly királynő képe. A középső képet néhány kisebb vette körül. Noguchi rátette a tollat a királynőre, összekapcsolta egy kéz formájú jellel, meg egy háromszöggel. Figyelmeztető zöld fény villant a konzolon, a monitoron pedig feltűnt még néhány szimbólum. Noguchi másodszor is végrehajtotta az előbbi műveletet. Ezúttal a zöld fény nem gyulladt fel. A jelek a királynő jelképe alá csúsztak, majd eltűntek. '' (Aliens vs predator: Háború)



S egy kis kiegészítés:


,,Ell-osde 'pauk! - vicsorgott rá Noguchi, ami a vadászok nyelvén nagyjából annyit jelentett, hogy Picurka b@$zódjon meg. Ezt a kifejezést kitűnően megtanulta, éppen elégszer hallotta. Picurka rámeredt, aztán sziszegő és hörgő szavak tömegét fröccsentette rá a nőre. Noguchi csupán egy-két szót értett, de a pyode amedhe kifejezést felismerte. Ez szó szerint „puha hús"-t jelentett, de a vadászok éppúgy használták a gyávákra, mint a 'mberekre és az asszonyokra. Noguchi ezen még nem kapta fel a vizet, ám a Picurka következő mondatán tényleg bepöccent. -Lei-k, mi a szent szar, ka' tun-de! A vadász tökéletesen ismételte el a nő korábbi szavait, majd az emberi nevetés hangját imitálta. A jautják nem úgy fejezték ki vidámságukat, mint a 'mberek, így Noguchi tudta, hogy Picurka ezt is sértésnek szánta'' (Aliens vs predator: Háború)

2019. okt. 1. 16:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
2023. júl. 27. 19:06

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!