Kezdőoldal » Szórakozás » Filmek, sorozatok » A Passió című film antiszemita...

A Passió című film antiszemita lenne?

Figyelt kérdés

Én megnéztem, de semmi antiszemitát nem láttam benne. A film Jézus haláláért a féltékeny főpapokat és álszent farizeusokat hibáztatja, nem a zsidó népet általánosságban. Jézus zsidó volt, ahogy az apostolai is. Mi sem mutatja ezt jobban, mint hogy Jézus héberül imádkozik, Istent Adonájnak szólítja, ami a Tetragrammaton "helyettesítése", hisz azt a zsidók túl szentnek tartották ahhoz, hogy kimondják. Jézus és az apostolok a filmben tipikusan közel-keleti kinézetűek, tehát egyáltalán nem a finn szőkeségeket megszégyenítően fehér és szőke Jézus-képet erősíti. Mária szintén az ókori zsidó nőkre jellemző ruhát visel (tehát nem a kék-fehér ruhát, ami a szobrokon van). A főpapok között is volt, aki felszólalt az éjszaka csak úgy meghozott ítélet ellen. Jézus kijelenti a filmben azt is, hogy soha nem fordult a zsidó hagyományok ellen, mindig azokhoz hűen prédikált.


Mégis miért támadják sokan Mel Gibson alkotását antiszemitizmussal?



2023. szept. 22. 21:32
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
16%
Vannak, akik mindenben a rasszizmust látják.
2023. szept. 22. 21:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
9%
mert keresztény. Hollywoodban ez nem túl szerencsés tulajdonság. 122 producerből mindössze 7 nem zsidó
2023. szept. 22. 23:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:
71%

Vitatott: [link]


Én nem találtam antiszemitának, de egy zsidó valószínűleg érzékenyen reagálhat az említett részeire.


https://www.gyakorikerdesek.hu/szorakozas__filmek-sorozatok_..

2023. szept. 23. 06:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 Salx Narval ***** válasza:
19%
Én is fenntartom a belinkelt kérdésnél megfogalmazott válaszomat, miszerint nem.
2023. szept. 23. 06:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 anonim ***** válasza:
51%

Szerintem nincs a filmben semmi, ami antiszemita lenne. Talán, és az eén meglátásom, azért támadták a filmet ilyen vádakkal, mert Mel Gibsonnak voltak olyan kijelentései, amit antiszemitának tituláltak, és ezt húzhatták rá esetleg a filmre. Bár amennyire tudom, Mel Gibson részegen mondta, amit mondott, és szintén, ha jól tudom, nem a zsidóságra általában, hanem a hollywoodi filmipar zsidó szereplőre vonatkozott, de mondom, erre csak homályosan emlékszem.

A Passió szerintem hűen adja vissza az evangéliumokat, ez van az evangéliumokban, mást Mel Gibson se írhatott bele, amit én kissé részrehajlónak éreztem a filmben, az a Katolikus Egyház felé tett gesztus, (ha jól tudom, Mel Gibson katolikus), Mária szerepének meglehetős túlhangsúlyozásával. De az még belefért.

2023. szept. 23. 12:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:
58%

IGEN.

Pl a korbácsolás és hasonlók az Evangéliumokhoz képest is túlzók.

2023. szept. 23. 14:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:

Sajnos nem volt túlzás a korbácsolási jelenet. A római korbács (flagrum) végén valóban horgok voltak, amelyek beleakadva az ember húsába cafatokat téptek ki belőle. Lényegében elevenen megnyúzta az áldozatot. A film realista volt.

Egyébként érdekes, hogy a Torinói leplen látható férfialak sérülései is ilyen flagrummal történt korbácsolásra utalnak.

2023. szept. 23. 15:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 A kérdező kommentje:

#6.

Az erőszak nyers és naturális ábrázolásának mi köze van az antiszemitizmushoz? Akkor a horrorfilmek is antiszemiták?


Amúgy az evangéliumok és a keresztény hagyományok, beszámolók szerint Jézust megkorbácsolták a katonák, amikor elesett a kereszttel. És itt világi katonákról van szó, akik valószínű, hogy leginkább rómaiak voltak. Szóval antiindoeuropita is lehetne ennyi erővel. Jézust brutális módon kínozták és ölték meg.

2023. szept. 23. 17:44
 9/17 anonim ***** válasza:
Jól mondod, egyetértek veled, de nem akkor korbácsolták meg Jézust, amikor elesett a kereszttel, hanem mielőtt elindult a kereszttel a Golgotára. Megkorbácsolása után Pilátus az emberek elé állította "Íme az ember!"), akkor kérdezte meg, kit bocsásson el, Jézus vagy Barabást. És az ott, a főpapok által felhergelt tömeg Barabás elengedésért kérte. (Ennek is van szimbolikus üzenete, hogy a bűnöző, gyilkos Barabás helyett Jézus halt meg.) Ezután indult el Jézus a keresztettel, és azért esett össze a kereszt súlya alatt, mert a korbácsolástól már súlyosan sérült volt, nagy vérveszteséggel.
2023. szept. 24. 13:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 A kérdező kommentje:

#9.

Megkorbácsolták akkor is, amikor elesett a kereszttel.


Egyébként számos bibliakutató szerint hiteles az ábrázolás.

2023. szept. 24. 17:07
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!