Kezdőoldal » Szórakozás » Filmek, sorozatok » Szerintetek filmnézés előtt...

Szerintetek filmnézés előtt vagy után jobb elolvasni a könyvet?

Figyelt kérdés
Ha a könyvet már olvastam, utána a filmet megnézni szinte mindig szörnyű. Átírják a történetet, kihagynak belőle részeket, túl gyorsan pörögnek az események. Viszont ha először a filmet láttam, a könyv elveszíti azt a varázsát, amikor nem vagyok képes letenni, mert még többet akarok megtudni, mert az alap sztorit már ismerem. Kezdem azt érezni hogy a kettőt már össze se lehet hozni, vagy könyv vagy film, de együtt nem működik. Szerintetek? Ti melyikkel kezdenétek?

2016. okt. 30. 09:43
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Én mindig az eredetivel kezdek. Az más kérdés, hogy többnyire nem nézem meg a könyvből készült filmeket, de még mindig jobban járok úgy, ha olvastam már előtte a sztorit.


A filmnek időkorlátja van, ezért ki kell vágni belőle részleteket, és ezek miatt a kivágások miatt pedig át is kell írni valamelyest, hogy a könyvet nem ismerő közönség is értse, hogy mi a jó ég folyik a vásznon. De ez legtöbb esetben nem jön össze, ezért azok, akik nem ismerik az eredeti sztorit, néhány kérdőjellel a fejük felett mennek ki a vetítőteremből, mert nem értettek valamit, hogy miért volt úgy, vagy ilyesmi.


Szóval én mindig elolvasom a könyvet előbb, mert akkor ha a filmben van is valami gebasz az elmeséléssel kapcsolatban, legalább értem, mi hogy van.

2016. okt. 30. 09:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

Heló!


A könyvvel szerintem jobb kezdeni, mert azzal hosszabb időt töltessz el, ergo jobban vágyik rá az ember, hogyössün, lekössön... ez pedig csak úgy lehetséges, ha nem ismered, ugyebár. A filmnnél meg ott az izgalom, hogy amit olvastál, msot megjelenik előtted - msot vonatkoztassunk el attól, hogy ez hogy sikerül az esetek nagy részében a valóságban.

Rengeteg remek adaptáció született/születik.

Vegyük például a Nagymenőket, ahol az elbeszélés példuákkal magyaráz felhozott dolgokat, vagyis nincs olyan cselekménye, mint a legtöbb regénynek, amit megfilmesíthettek. A stáb azonban remekül megoldotta, és sikerült úgy vászonra vinniük a könyvet, hogy teljes mértékben "hozzáad" és nem "elvesz, elront".

A WAtcthmennél kiváló alternatív befejezést kerítettek a történetnek, ezzel kompenzálva azt, amit egyszerűen nem lehett átültetni a kérpegényből - egyébknént szinte telejs mértékben a lapok képei elevenednek meg a előttünk.

A Get Carter remek atmsozférűval és színészi játékkal csábít, a Fight Club különleges hangulatával és ábrázolásával válik mesterművé, ahogy a Clockwork Orange is és így tovább, hogy cska pár ismertebbet említsek.

Persze rengeteg csalódás jelenik meg, amelyeknél úgy vettem észre, hogy a könyvet tényleg csak alapként használják, azt átalakítják, visoznt nem törődnek a minőséggel. Azonban vegyük észre, hogy ez azon filmekre is igaz, amelyke nem adaptációk, sőt, köynvekre is - mennyi gány köynv és film jelenik meg midnen évben.... brrr.

Én a magam részéről azt szeretem ,ha a film tökéletesen követi az irodalmi alapot, azonban ezt mindig megpróbálom elnyomni, alább adni, elfogadni azt, hogy egy filmnek nem ez az elsődleges szerepe, ez csak egy olyan plusz, ami nekem bejön, de nem feltétlen van a film előnyére - azonban természetesen az alapvető hasonlóságnak kötelező meglennie.

2016. okt. 30. 10:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
Előtt.
2016. okt. 30. 11:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

Harry Potter esetében a film nagyon nem tetszett, amíg a könyvet el nem olvastam.

Tetovált Lány esetében a sorozattal kezdtem és annyira megtetszett, hogy megvettem a könyvet és előre olvastam, majd úgy néztem meg. Itt gyakorlatilag mindegy melyikkel kezded, mert mindkettő elég jó lett.


Virágot Algernonnak esetén a film volt előbb, bár itt is mindegy a sorrend.


Gyűrűk ura film nagyon elrugaszkodott a könyvtől ezért ha a filmmel kezded, akkor is élményt nyújt majd a könyv, de akkor nagyon befolyásolja a fantasy világot a film. Tehát információkat és élményeket vesztesz a film miatt. Itt a könyvvel kezdeni gyerekként jobb. Felnőttként nagyon uncsi az egész történet, túl sok benne a MacGyver stílusú: utolsó pillanatban, teljesen erőltetett megoldással előhozakodó rész.


Carry esetében megint fantázia korlátozása a film, de kedvet ad a könyvhöz.


Keresztapa, Dr. Zsivágó, Remény rabjai esetében a filmet láttam előbb és nem bántam meg. Bőven jó volt utólag olvasni a könyveket.


Trainspotting könyv nem tetszett annyira, mint a film.


Összefoglalva, ha ez a műtöl függ. Ha érdekel, saját fantázia világodban hogyan tudod elképzelni a történetet, akkor könyv az első, de ha csak a részleteken túli, átfogó mondanivalója érdekel a műnek, akkor film is jó elsőre.



Még egy érdekes darab a got.

Game of thrones esete azért jópofa, mert nagy különbségek vannak a filmesített változat és a könyv között. Aki előbb olvasta a könyvet, az jobban észre veszi ezeket és jobban tudja követni a két (könyv és filmek-sorozat) nézőpontot. Ellenben nincs benne annyi spoiler, ezért a könyv sokkal többet nyújt utólag is, mint a mozgókép.

2016. nov. 1. 07:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 * Babi * válasza:

Szia :D


Én momentán egyiket se szeretem, d ha már válsztani kell akkor mindenképpen előbb a könyv. Mert! Én úgy vagyok vele hogy pocsék filmet már mindenki látott, és valószínűleg fog is mert az tele vagyunk pocsék filmekkel. Nem félreérteni! Imádok filmezni, sőt filmfüggő vagyok.De! Ha egy film pocsék és unalmas akkor úgy gondolom hogy abba sokkal könnyebben belenyugszunk, mintha elolvasnánk egy könyvet, de láttuk előtte a filmet ezért mire kiolvasod rájössz, hogy ez így egy hatalmas szívás. Én momentán nehezebben viselném, ha egy könyveb csalódnék hatalmasat. Bár általában az esetek 60%-ában ha egy könyvet megfilmesítenek valószínűleg az adott könyvet olvasók 80%-a azt fogja mondani, hogy a film pocsék. Természetesen jártam már úgy, hogy előbb láttam a filmet, és csak sok idő elteltével tudtam magam rávenni, hogy elolvassam a könyvet amiből készült, mrt tudtam, hogy valószínűleg belezúgok a könyvbe és megutálom a filmet. És hát valóban ez is történ. Tehát lényegében mindegy melyikkel kezdesz mert érhet ugyanúgy pozitívum, mint negatívum, tehát ez teljesen te rajtad múlik.:D

2016. nov. 4. 16:54
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!