Valóság; szimuláció; Szerintetek?

Van egy valós esemény mondjuk egy focimeccs és lehetőségünk lenne szimulálni, az az pl. 10 alkalommal újra kezdeni a kezdőrúgástól.

A valós végeredménye a meccsnek 1-1.

Az elmélet szerint ha 10 szimulációt végzünk akkor több végeredmény is születhet.

De az elmélet szerint, ha lehetséges lenne egy valós eseményt újra szimulálni, akkor is mindig 1-1 lenne, és minden mindig ugyanúgy zajlana.

Miért? Mert már megtörtént.

A meccs előtt még lehetne, több féle kimenetelt vízionálni, feltételezni de ha lezajlott a mérkőzés akkor, az a bizonyíték, hogy az az egyetlen lehetséges kimenetel, még akkor is ha újra szimulálnák 100x -szor.

Szerintetek ez az elmélet meg állja a helyét?

100%

Az adott meccs abban a helyzetben egy bizonyos eredménnyel zárult.

De ha újra lehetne indítani, az eredmény lehetne teljesen más is, csak a valóságban lehetetlen megismételni bármit is.

A szimuláció azért is ad sok különbözö eredményt, mert egyrészt nem lehet minden körülményt elöre definiálni, másrészt minden paraméter folyamatosan változik.

Ezért a meccs után is lehet akárhány szimulációt indítani, mindegyik helytálló eredmény lenne, csak az egyszer megtörtént meccsen nem változtatna. Az ugyanis abban a "pillanatban" - a meccs alatti pillanatokban fennálló körülményekre igaz, két perccel késöbb már nem lenne az.

dec. 22. 09:52
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

Anno sokat játszottam egy Ultimate Soccer Manager 98 nevű játékkal. A német harmadosztályú Dynamo Dresden csapatát terelgettem. A szerencsés sorsolás miatt (más harmadosztályú csapatok, gyenge másodosztályú csapatok) révén a német kupadöntőt a Bayern München ellen játszottam. Az első félidőben 3-0-ra vezet a Bayern, papírforma. Ezért minden mindegy alapon kitámadtam, a cél a gólszerzés volt, bármi áron. Ez meg is történt a 80. percben, úgy, hogy konkrétan beszorítottam a Bayernt a saját térfelére a második félidőben, 3-1. Majd a 85. percben 3-2. A 90. percben pedig megtört a csoda: 3-3, hosszabbítás. Ott már nem született gól, de mint a kézilabdában, egy helyzet itt, egy helyzet ott. Következett a 11-es büntetőpárbaj. Ahol alulmaradtam. Érthető volt a csalódottság érzése, hiszen a mutatott játék alapján esélytelenként is volt esélyünk nyerni. Hát betöltöttem a meccs előtti mentést, hogy újra megpróbáljuk. Többször is. 8-1, 5-0, 4-0, 7-0, 11-0! Ilyesmi eredmények születtek, természetesen nem a javunkra. Utána kiegyeztem azzal, hogy ne legyen nagy zakó a vége, 4-1 eredményt elfogadhatónak tartottam, azzal elengedtem, így is szép eredményt értem el.

A játék igazából sokmindent figyelembe vett a szimulációkor, a grafikus megjelenítés igazából csak feuture, semmi köze a valós helyzetekhez. Figyelembe veszi az időjárást, a játékos hangulatát, általános formáját és pillanatnyi, meccsen mutatott formáját, a csapat taktikáját, az egyéni taktikai utasításokat, és ezt kétszer, mert ott a másik csapat. A játékban 80 pontot szerezhetett egy játékos a meccsen maximum, akkor kirobbanó formában játszott. A 3-3, majd büntetővel elvesztett döntőben a Bayern valami 59 átlagot hozott, a Dresden meg 76-ot... Utána a Bayrn végig ilyen 65-70 között volt átlagban, a Dresden meg 45-50 között.

Valami véletlen folytán pont az a szélsőérték volt a végeredmény elsőre, amire csekély esély volt. A többi pedig ilyen-olyan szórással a realitás. Fogalmam sincs, hányszor játszottam újra, de sokszor, soha nem volt egy szemernyi esélye a csapatnak. De elhittem, hogy még így is nyerhetünk, hiszen láttam! 😀

dec. 22. 12:22
 3/6 anonim ***** válasza:
100%
Ha egy nem tanuló algorutmussal virtuális környezetben a véletlenfaktor kizárásával szimulálunk ahol az algoritmus két ugyanilyan szituácioban ugyúgy dönt és a kezdőrugás pillanatában mindkét csapat játékosai ugyanott heylezkednek el minden szimulació során, akkor igen, pont ugyanúvy fog lezajlani minden mérkőzés. Minden más esetben az 1/1 valószínű, de nem garantált.
dec. 22. 12:34
 4/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat.

Most így hirtelen végig futottam a kommenteket, lehet nem volt annyira érthető amit akartam kérdezni, én arra gondoltam hogy az az elmélet mi szerint egy adott esemény jelen esetben a fent említett meccs ami a kezdőrúgás pillanatában, sok végkimenetelt tesz lehetővé, de a mérkőzés 1-1-el zárult, ezt utólag tudjuk.

Na már most az elmélet szerint, mivel az esemény eredményére fény derült, ezért az, ha LEHETNE újra szimulálni a valóságban, akkor is mindig 1-1-el zárulna, azért mert a kezdőrúgás pillanatában mindig ugyanazok a körülmények lennének, ezért az elmélet szerint nem lehetséges más kimenetel mint ami utólag meg történt.

Tehát ez az elmélet csak annyit mond, hogy egy be nem következett végeredmény, még sokféle variációt tesz lehetővé az elméletben, de amint az bekövetkezett, utólag, elméletileg szimulálva a valóságban, ugyanaz fog bekövetkezni.

De ha az esemény 2-2-vel zárul, az akkor is 2-2 lesz mindig, mert a körülmények a kezdőrúgás pillanatában nem változnak.

Na, kicsit kesze kusza gondolat menet, de nem tudom mennyire érthető?

dec. 22. 14:39