Kezdőoldal » Szórakozás » Könyvek » Szerintetek melyik az a három...

Szerintetek melyik az a három könyv, ami legjobban meghatározza (vagy meg kéne határoznia) a fantasy és scifi műfajt ma és amit "mindenkinek" el kéne olvasnia?

Figyelt kérdés

Azt szeretném, ha legalább hármat írnátok (de ha akarjátok, akkor lehet többet is), DE három különböző kategóriában (tehát minimum egy könyv kategóriánként). A fantasy (és scifi) minden változata szóba jöhet, akár a mágikus realizmus is, de egy horror is, amiben fantasy lények szerepelnek (pl. démonok, kísértetek, stb.).

A kategóriák a következők:


1. Modern fantasy/scifi: Egy olyan könyv, ami felrúgja a hagyományos elemeket és szabályokat és/vagy ami újít a történetvezetésben. Természetesen szubjektív megítélésben.

(Pl. ez lehet az Alkonyat is, ami teljesen átalakítja a klasszikus vámpír képet vagy a Ködszerzet, a szokatlan, nem ember nézőpont karakterek választása miatt.) A lényeg, hogy szerinted valami olyat ad hozzá, ami jobbá teszi a műfajt.


2. Klasszikus fantasy/scifi: Egy olyan könyv, ami ma már szerinted igazi klasszikus, kötelezően a kezébe nyomnád a műfaj minden kedvelőének, hogy azt forgassa. Illetve ami lefektette az alapokat a modern írásoknak, ami nélkül nem is létezhetnének.

(Pl. ilyen lehet a Gyűrűk ura vagy a Dracula, stb.)


3. A nagy előd: Na jó, ez nem feltétlenül könyv és valójában nem is számít fantasynak. Olyan történet, mese, költemény, legenda stb., ami az őse a fantasy irodalomnak. Valamiért személyes kedvenced vagy a legnagyobb hatással volt valamelyik kedvenc könyved írójára.

(Pl. ez lehet a Beowulf vagy egy ókori görög dráma, amiben mitológiai alakok szerepelnek, egy népmese, bármi, ami a középkorban, ókorban született és valamiért köze van a fantasy irodalomhoz)



2019. nov. 18. 18:09
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
88%

3(-nál kicsit több) könyv, ami az én hozzáállásomat leginkább meghatározza a fantasy-hoz:


1

Harry Potter

Madarak a dobozban


2

A kétéltű ember

A Gyűrűk ura (meg úgy általában Tolkien)

Narnia krónikái

Aramant titka


3. a nagy előd? Talán az Artúr mondakör...

Könyvben pedig A világjáró királyfi

2019. nov. 19. 12:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
91%

1. Amerikai istenek, és az író összes többi könyve. 90%át már olvastam egy őrült zseni az ember brutális fantáziával.


2. Erre a konkrét válasz a Gyűrűk ura. És persze Tolkien többi kapcsolódó műve, de számomra a scifi is ide tartozik Isaac Asimov - alapítvány sorozata, Stanislav Lem, Frank Patrick Herbert,


3. Ezért sokan megköveznek, de a Biblia, és természetesen minden màs ősi vallàs írásai...

aki nem vallàsos, fantasy szemmel olvasva is brutális művek.. az indiai hitvilàgról ne is beszéljünk.


aztán Isteni színjàték, Ember tragédiája,

2019. nov. 20. 09:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
86%

2. Kategóriához írnàm még +ban az örök kedvencemet:

Galaxis útikalauz stopposoknak

2019. nov. 20. 09:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
86%
Egyébként bmely kategóriába berakható a Star wars is (llletve szerintem ET is), bár tény, hogy ezeknél a film előbb létezett, mint a könyvek...
2019. nov. 20. 09:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
81%

1 Nézzük csak, pl Dnd podcastok, pl a Critical Role. Egyrészt a történet a szereplõk bevonásával íródik, és bár van mesélõ, nem csak õ írja meg mi lesz. A klasszikus elemek, varázsló, lovags stb megvannak, de az egész interaktív, élõ.

Vagy bármilyen open world rpg játék, pl Skyrim. Bandersnatch a Black Mirrorból?


2, Röhögni fogsz, de nagyon sok kortárs író az AO3 vagy a fanfiction.net nevelése, úgyhogy jelöljük meg ezt is.


3, Illiász, Kallevala, stb.

2019. nov. 20. 12:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 A kérdező kommentje:
Jókat írtok, köszi.
2019. nov. 23. 23:47
 7/15 anonim ***** válasza:
83%

fantasyt fogok, a sci-fiben annyira nem vagyok otthon


Modern fantasy: George R. R. Martin A tűz és jég dala. (a filmsorozatot ne vegyük ide, csak a könyvet) alapjaiban ez hozta be divatba, hogy a fantasy legyen úgymond "reális" meg legyen minél több szürke jellem, ne a jó és a rossz harcáról szóljon. (nem mintha Tolkiennál pl kifejezetten erről lett volna szó, ezt csak azok mondják akik A Szilmarilokat nem olvasták.)

Illetve a korábban már említett Neil Gaiman kb bármelyik könyve, aki szerintem a legjobb kortárs fantasy író. Zseniális, ahogy a műfajhoz nyúl.


Klasszikus fantasy: Tolkien. kb minden mai fantasy hozzá vezethető vissza. Esetleg Lewis is.


Nagy előd: Beowulf, Eddák, Artúr mondakör...

2019. nov. 26. 13:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
42%

1.) A tűz és jég dala sorozat, a Vaják sorozat,Amerikai istenek


2.) Tolkien Gyűrűk Ura univerzuma, Harry Potter sorozat


3.) Isteni színjáték, Az aranyvirágcserép, A kis herceg

2019. nov. 28. 00:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
77%

érdekes, hogy a kérdésben ott a sci-fi, de a kérdezőnek egyáltalán, de a válaszolóknak se nagyon sikerült írnia egyet sem.


és bár sokan vitatkoznak rajta, de még a Star Wars is inkább csak űrben játszódó fantasy akció, mint sci-fi.


sci-fi alapművek pl. Asimov, Philip K. Dick, Végjáték, Ready Player One

2020. jan. 22. 00:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 A kérdező kommentje:

Azért, mert nem kötelező scifit írni. :) Tényleg arra voltam kíváncsi, hogy szubjektíven kinek mi a zsánere.

Én pl. nem sok scifit olvasok, ezért nem éreztem úgy, hogy tudnék jó példákat mondani. Pl. írhattam volna az elsőre az Az idő gyermekeit, de olyan ritkán olvasok scifiket, hogy a többire már nem is tudtam volna mit és pont ezért azt sem tudom, hogy ez a regény tényleg nyújt valami újat.

2020. jan. 22. 13:09
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!