Kezdőoldal » Szórakozás » Könyvek » Mítikus alakokra érvényes a...

Mítikus alakokra érvényes a copyright törvény?

Figyelt kérdés

Sziasztok, tudom nagyon buta kérdés, de ezt inkább megkérdezem.

Mit szabad egy könyvben ilyen témában és mit nem?

Mítikus Isten-i alakokat lehet megjeleníteni anélkül, hogy bajom lenne? Rájuk vonatkozik valami szabály? Például:

Szeretnék egy Anubisz karaktert a regényembe, amikor a karakterek Egyiptomba utaznak.

Szóval a mítikus Istenség nevét, kinézetét felhasználhatom minden baj nélkül vagy nem?

Folklór alakokra vonatkozik a "copyright"?

Védve van a nevük, a karakterük mint pl a McDonalds?

Tudom buta példa, meg buta kérdés, de erre semmit nem találtam.

Szóval Quetzalcoatl alakját is felhasználhatnám akár egy Azték látogatásnál vagy ez hogy működik?

Légyszí' ne bántsatok a kérdés miatt, tudom butaság, de nem akarok bajt ilyenből magamnak a jövőben.



2020. aug. 16. 05:06
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
Ha a mítikust úgy érted, hogy mitológiai, akkor nyugodtan használhatod. Például gond nélkül szerepeltetheted a történeteidben Szaturnuszt, Hérát vagy Íziszt. Ha viszont általában gondolsz kitalált lényekre, azokra vonatkozhat a szerzői jog. Így például nem írhatsz Rambóról vagy Harry Potterről a jogtulajdonos engedélye nélkül.
2020. aug. 16. 05:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%

Nem, nem érvényes, nyugodtan használhatsz mitikus alakokat a könyvedben. Pl. egyik barátnőm is az egyiptomi isteneket használja, csak kissé kiforgatva őket.


1-es, amiről te írsz az a fanfiction. Fanfictionben természetesen lehet már meglevő karaktereket használni. Rengeteg Harry Potter fanfiction van, de vannak más fandomok is. A fanfictionből addig lesz bajod, míg nem próbálod meg pénzért értékesíteni. De a magad, vagy mások szórakoztatására ingyen közzétett fanfiction nem ütközik jogszabályba. Sok író meg egyszerűen magasról tesz rá, mert nekik ez ingyen reklám.


Plusz az sem probléma, ha pl. a Harry Potter karakterei említve vannak. Pl. ha a történetbeli főszereplő kedvenc könyve a Harry Potter, vagy hasonló. Rengeteg filmben, sorozatban, könyvben van utalás más filmekre, könyvekre. Pl. a Végzet Ereklyéiben Clare nagy anime-rajongó és az egyik kedvence a Fullmetal Alchemist. Még egy posztere is van a szobájában. Erre gondoltam. Az FMA-t amúgy én is imádom. ^^

2020. aug. 16. 07:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%
2-es vagyok. Kérdező a McDonald's, Starbucks és egyéb híres gyorséttermek elég gyakran szerepelnek a regényekben. Szerintem, ha megemlíted, hogy a karaktered szeret ilyen helyen enni, abból nem származik problémád.
2020. aug. 16. 07:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%
A mítikus alakok olyanok, mint egy népmese szereplő. Nincs szerzőjük, így nincs jogtulajdonos sem.
2020. aug. 16. 10:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

Arra figyelj, hogy vannak mitológiai eredetűnek tűnő lények, amiket valójában egy író alkotott csak meg.


Ill. nem használhatsz úgy átalakított mitológiai lényeket, mint azt már korábban felhasználtak, pl. napon csillogó vámpír nem lehet.

2020. aug. 16. 10:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

Uhh köszi komolyan skacok! Nagyon köszi!

Nem-nem, olyat, mint a Harry Potterben nem szeretnék, hanem hitvilági lényekre gondoltam és rendes kiadásos könyvben.

Na hát köszi, nem is szeretnék napon csillogó vámpírt inkább :"D

Nagyon köszönöm skacok, tehát minden ilyesmire nem érvényes, csak arra amit egy magán személy talált ki.

Úgy emlékszem viszont, hogy márkákat eredetileg nem lehet megjeleníteni, az animékben is cenzútárázva van, talán az 50-en nemmondjukkianevétben meg talán a szerzőijogokat megvette az író a coca-colától(?).

Erről rég hallottam.

Mindenesetre komolyan köszi a válaszokat és, hogy nagyon normálisak voltatok velem! :)

2020. aug. 16. 14:48
 7/7 anonim ***** válasza:
78%

Egyrészt márkanevek szerepeltetése reklám, amit a tartalomkészítők nem akarnak ingyen adni, ill. másét is ingyenesen kellene felhasználniuk. Másrészt van, ahol törvény tiltja az ilyesmit, nálunk is volt ilyen, emiatt volt hazai gyártású tévésorozatokban Peti uborka és hasonlók.


Vannak olyan gyártók, akik feltételekkel engedik a termékmegjelenítést, pl. Apple termékeket gonosz nem használhat.

2020. aug. 16. 15:13
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!