Kezdőoldal » Szórakozás » Könyvek » Valóban korai lenne egy 14-16...

Valóban korai lenne egy 14-16 évesnek Dosztojevszkij?

Figyelt kérdés

Én 14 éves koromban olvastam először tőle, a Bűn és bűnhődést, majd a Feljegyzések az egérlyukból-t. Utána volt egy kb. fél-1 éves kihagyás, majd nagynénémtől megkaptam a Félkegyelműt, amit jelenleg is olvasok. Ha azzal végzek, akkor még tervezem elolvasni az Ördögöket is, amit időközben megtaláltam apukám könyvespolcán.

De amellett, hogy pár ember büszke volt rám azért, hogy ilyeneket olvasok, (Bár nem tudom miért kell ezért büszkének lenni, elvégre azért olvasom, mert érdekel.) sokaktól megkaptam, hogy korai, mert még úgysem értem.

Pedig valamennyire biztos hogy értem. Irodalom tanárom mondta egyszer, hogy a megértésnek különböző szintjei vannak, szóval én lehet, hogy egy alacsonyabb szintet értek csak meg, de az nem azt jelenti, hogy egyáltalán nem értem.


De egy kicsit elbizonytalanodtam... tényleg korai lenne? Furcsa vagyok? Persze mindegy, hogy milyen választ kapok folytatni fogom, de érdekelne mások véleménye.



2020. nov. 25. 20:21
 1/4 anonim ***** válasza:
100%
Korainak azért nem mondanám. Nem véletlenül szoktak középiskolában Dosztojevszkijt feladni kötelező vagy ajánlott olvasmánynak. 14-16 évesen azért már nem vagy gyerek, rendelkezel annyi értelemmel és ismerettel a világról, hogy értelmezni tudj egy felnőtteknek írt történetet. De azért egy kicsit igazuk is van, hiszen ilyen idősen az ember nagyon kevés élettapasztalattal rendelkezik, és még nagyon naívan, egyoldalúan látja a világot. Ha mondjuk tíz év múlva újraolvasod, egész másként fogod látni a történetet, más részeit fogod hangsúlyosabbnak érezni, és talán a végkimenetelét is másként fogod értékelni. Újabb tíz év múlva pedig megint csak másként. És épp ezért nincs mégsem igazuk: egy könyv elolvasására nincs ideális időpont, mert hiába olvasod el húsz évesen felnőttként, 60 évesen már egy fél élettel a hátad mögött egészen másként fogod látni ugyanazt a könyvet. És épp ezért jó, ha már fiatalon olvasol ilyeneket, mert ha később újraolvasod, érdekes lesz összehasonlítani, hogy korábban hogyan értelmezted ugyanazt, vagy mik voltak azok a részek, amiket egyáltalán nem is értettél, de akkor fel se tűnt. Nekem is van olyan kedvenc könyvem, amit tíz évesen olvastam először, és azóta is néhány évente újraolvasok. És tényleg érdekes végiggondolni, hogy mennyire más részek, szereplők tetszettek benne, mennyire máshogy értelmeztem egyes részeket, vagy hogy sok olyan rész felett elsiklottam, amit egyébként most fontosnak tartok.
2020. nov. 25. 22:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
88%
Nem korai. Én gyerekként láttam meg olvastam furcsa dolgokat, 10 évesen olvastam először Shakespeare-t, 12 évesen olvastam Az ember tragédiáját. Mást értettem belőle mint később, de ez nem baj. Sőt, ha belegondolok én gyerekként nagyon sok perverz művészfilmet is láttam, és valamit a magam szintjén értettem belőle, meg formálta a világnézetem. Nem értem miért kell ennyire besorolni meg misztifikálni egyes műveket :D
2020. nov. 27. 23:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
100%
En 17 evesen nagy rajongoja vagyok, korulbelul 2 eve olvastam a Karamazov testvereket es a Notes from Undergroundot. A csaladom orosz es imadom az ottani irodalmat (es filozofiat is eleg gyakran olvasok, bar azt mindenhonnan). Szerintem nem korai, de kell hozza egy nagyon eros erdeklodes es nyitottsag. :)
2020. nov. 29. 19:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

"Irodalom tanárom mondta egyszer, hogy a megértésnek különböző szintjei vannak, szóval én lehet, hogy egy alacsonyabb szintet értek csak meg, de az nem azt jelenti, hogy egyáltalán nem értem."


Amit az irodalom tanárod értett ezalatt, azt a manapság népszerű animációs filmekkel lehet a legegyszerűbben megmagyarázni.


A gyerekek értik a cselekményszálat, megértik, hogy mi miből következett és mi a végkifejlet. Egy tinédzser vagy egy felnőtt ellenben észrevesz más dolgokat is: olyan poénokat, amit gyerekek nem értenek, mélyebb mondanivalókat, karakterek mimikáját, mozdulatait stb...


Ahogy az előttem szólok is írták: ha 10-20 év múlva újra olvasod más szemmel fogod látni, de ettől még nem probléma ha most is elolvasod. :)

2022. dec. 3. 13:49
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!