Kezdőoldal » Szórakozás » Könyvek » Mi a véleményetek a novellámró...

Mi a véleményetek a novellámról? (7x)

Figyelt kérdés

Sziasztok!


Ezúttal is érdekelne, hogy mit gondoltok a történetemről. Bármihez jöhet tanács: fogalmazáshoz, történetvezetéshez, karakterhez, leíráshoz...


Néhány emberrel már olvastattam, mindenki más véleménnyel volt róla, mert elég szokatlan véget ért. Ti mit szóltok hozzá?


Cím: Eltűnés

(1250 szó)

Olykor a rendőrségen is kapnak olyan ügyeket, amire nem létezik magyarázat. Legalább is az egyik felére biztosan nem.


[link]



2021. jún. 26. 23:39
1 2
 1/14 TR75 ***** válasza:
100%

Szerintem nem rossz, a helyesírás nagyjából rendben van (van néhány kisebb hiba, szóismétlés, központozásbéli vétés).

Én három igazi negatívumot mondanék rá.

Az első, hogy az az érzésem, az első három mondat teljesen fölösleges, mert túlhangsúlyozod vele, hogy rejtélyről írsz. Véleményem szerint a novella több lenne nélkülük (meg a többi direkt utalás nélkül a nagy csavarra). Azt gondolom, nem kell ennyire igyekezned a lényegre irányítani a figyelmet. Csak haladjon a történet, bízd az olvasóra, hogy feltűnjön neki a misztikum. Ha nem vágja elsőre, majd vágja másodikra. Ha egyáltalán nem tűnik fel neki, akkor vagy nem jól rejtetted el a novellában őket, vagy az olvasónak nincs érzéke az ilyesmihez.

A második, hogy (ismét csak szerintem) az erdőnek és a két kiküldött járőrnek valójában nincs értékelhető szerepe a novellában. Csupán a csavart hívatott előkészíteni ez az epizód, de én úgy érzem, ez így erőltetett.

A harmadik pedig, és számomra ez a legnagyobb gond, hogy igazából általában semmilyen hangulatot nem éreztem a novellában. Lehet bármennyire bugyuta egy történet, lehetnek ostobák a szereplők és logikátlan az egész, de ha a hangulat jó, sokkal olvashatóbb az írás. És lehet briliáns a történet, de ha száraz és nincs hangulata, akkor könnyen érdektelenné válik.

A történeted nem rossz, de mintha bábok lennének a szereplők, nincs egyéniségük, és az egész novella fakó, mintha kiszívott volna a nap egy fényképet, és csak a szürke szín maradt volna meg. Egy E/1-ben megírt novella vagy regény alkalmas igazán arra, hogy egyedi hangulata legyen, mert a szereplő maga meséli el.

Ehhez nem kell sok, nem kellenek körülményes leírások, vagy eltúlzott érzelmek, giccses párbeszédek. Sokszor egy-egy szó, egy-egy megváltoztatott jelző, egy-egy új szinonima teljesen meg tudja változtatni a történet képét.

Például van egy mondat, ami tök jó, de szinte kirí a többi közül, annyira hangulatos:

"Nem lepődtem volna meg rajta, ha Evelin valamilyen hapsi ágyában hempereg."

Ez az egyetlen mondat telitalálat, van benne humor, erős jellemzés, hangulatos, szóval ilyesmiből kellene több.


De ez csak az én véleményem.

2021. jún. 27. 10:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 A kérdező kommentje:

Köszi szépen ezt a hosszú véleményt! (A privátot is)


Igen, azt a random három utalást (első fordulat, második...) a történetbe már csak a végén írtam bele, hogy BIZTOSAN átjöjjön és BIZTOSAN odafigyeljen az olvasó, de kicsit én is erőltetettnek éreztem.

Akkor ezt tuti, hogy kihúzom.


Az erdőnek és a két kiküldött járőrnek valóban nincs túl nagy jelentősége, de szerintem kicsit furán hatna, ha kihúznám. Mert mondta Démétérnek, hogy kiküldi őket oda, és ha nem lenne benne, akkor az olvasó azon gondolkodna, hogy akkor most nem küldte ki őket.


Viszont ezzel a hangulat dologgal egyet kell értenem. Általában sikerül átadnom a történet hangulatát, de akkor most lehet kell még bele valami. Belegondolva talán nem hagytam, hogy Alfréd személyisége jobban kibontakozzon, mert nem akartam elhúzni a történetet, kockáztatva azt, hogy az olvasó figyelme elterelődjön a lényegről.


Tényleg köszönöm a véleményed, ennek fényében már lett is néhány ötletem, ahogy átdolgozhatom.

2021. jún. 27. 12:32
 3/14 TR75 ***** válasza:
100%

"Az erdőnek és a két kiküldött járőrnek valóban nincs túl nagy jelentősége, de szerintem kicsit furán hatna, ha kihúznám. Mert mondta Démétérnek, hogy kiküldi őket oda, és ha nem lenne benne, akkor az olvasó azon gondolkodna, hogy akkor most nem küldte ki őket."

Látod? Te is érzed.

Akkor módosítsd úgy a novellát, hogy a végén, miközben helyszínel a lakásban a szereplő, akkor hívja a két kiküldött járőr, hogy nem találtak semmit a jelzett helyen.

Egyrészt ezzel nyomatékosíthatod is a fordulatot, másrészt adsz a történetnek egy plusz nyomasztó hangulatot.


"Belegondolva talán nem hagytam, hogy Alfréd személyisége jobban kibontakozzon, mert nem akartam elhúzni a történetet, kockáztatva azt, hogy az olvasó figyelme elterelődjön a lényegről."

Ezért is írtam pl. az Evelinnel kapcsolatos mondatot. Nem nyújtod vele a történetet, viszont pár szóban jellemzed az egyik szereplőt. Ilyesmiket használhatnál még.

Vagy például a főszereplő szájából elhangzott mondatokat teheted egyedibbé szófordulatokkal és stb. Ezek nem (adott esetben hosszú) leíró részek, de mégis jellemezhetik az adott szereplőt.

2021. jún. 27. 12:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
100%
Nekem tetszett, volt egy amolyan előrevetített baljós hangulata. A vége pedig igazán ütött, bár talán jobban is ki lehetett volna még egy kicsit fejteni. A felesleges részeket kivenném (a kiküldött járőrök az erdőben), de amúgy nekem bejött.
2021. jún. 28. 09:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
100%

Nekem is tetszett, bár az első elejtett jelnél már sejtettem hogy mi lesz.

A hangulatkeltéssel egyetértek, több ilyen, ahogy az első válaszoló is írta jól jön a rövid történetekben, akkor ragad meg és marad velem napokig, vagy sokkal több ideig is a hangulata egy adott sztorinak. Ilyen témában a nyomasztó a cél :)

De egyébként ügyes, végig tartotta a figyelmem, kíváncsian vártam a végkifejletet. Szívesen olvasnék még tőled.

2021. jún. 28. 11:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
Kicsit erőltetett
2021. jún. 28. 15:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 A kérdező kommentje:

Köszi szépen mindenkinek :D


A hangulaton, a felesleges és erőltetett részeken már dolgozom.


#5 WP-n van még fent pár történetem. Ha elolvasod, várom a véleményed :D Akár összesítve, hogy miben kéne javulnom, akár egy-egy mondat valamelyik novellához.

2021. jún. 29. 00:55
 8/14 anonim ***** válasza:
100%

Én nem teljesen értem a történetet. Lehet már az átdolgozott verziót olvastam, viszont pontosan mi a lényege? Megöltek 2 lányt, hajnal 1 és 3 között, aki közül az egyik utána délben telefonált. Értem én hogy misztikus, meg minden, de se magyarázat se indíték, se lezárás.

Pontosan mi a mondanivalója a sztorinak?

2021. jún. 30. 09:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 A kérdező kommentje:

Szerintem mindenkinek az a mondanivaló, amit kiszűr belőle. Mást-mást jelent mindenki számára.


Szerintem egy novellánál nem muszáj elmondani mindent (azzal oda a sztorim poénja, bár vannak történetek, amiknek ez áll jól). Nekem csupán az volt a célom, hogy egyszeri olvasásra élvezetes legyen, és hagyjon valamilyen nyomot az olvasóban.


Ez még nem az átdolgozott verzió, jelenleg próbálom átírni, majd

ha kész, belinkelem ide.

2021. jún. 30. 21:54
 10/14 anonim ***** válasza:
51%

Igen ezeknek a rövid írásoknak ez a célja :) Nem kell minden esetben mindent érteni, kifejteni. Pl Nick Cave novellái vagy versei vagy nem tudom minek kell hívni, de azokat szeretem, némelyiknek se füle se farka :D

#5 vagyok amúgy, olvasgatok még az oldalon, csak sok a munkaaaaa és kifolyik az agyam nap végére xD

2021. jún. 30. 22:28
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!