Kezdőoldal » Szórakozás » Könyvek » A távolabbi jövőben (több...

A távolabbi jövőben (több száz, vagy akár 1000 év múlva) az emberek ugyanolyan lelkesedéssel fogják olvasni a manapság népszerű fantasy regényeket (Harry Potter, Narnia krónikái, Gyűrűk ura, stb) mint manapság, vagy teljesen elfeledkeznek róluk?

Figyelt kérdés
Mennyi az esélye, hogy ezek a művek a távolabbi korok idejére is fennmaradjanak és hozzá még népszerűek is legyenek?

2021. aug. 28. 10:31
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
1000 év múlva talán már nem is lesz emberi élet a Földön. De száz év múlva még ismerhetik a Harry Pottert. Bár szerintem akkor már más lesz a divat.
2021. aug. 28. 10:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

Elfeledkezni biztos nem fognak róla, most is vannak több száz éves könyvek amiket ismernek és szívesen olvasnak az emberek.Az internet is elég sokat segít, hogy jobban fennmaradjanak a történetek.

Hírnév már más kérdés, mindenképpen jönni fognak újabb regények amik nagy népszerűségre tesznek majd szert, de szerintem a Lotr és Harry Potter féle klasszikusok megmaradnak, még ha valamennyivel csökken is talán a fényük. Legalábbis pár száz éves távlatban biztos, ezer év már túl kemény, hogy bele is gondoljak :D

2021. aug. 28. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 D-Mano ***** válasza:
95%

(Tegyük fel, hogy nem pusztulunk ki ezer év múlva- egyébként már ebben az évszázadban lesz egy nagy világégés, ami radikális változásokat hoz majd, de tegyük fel, hogy nem lesz ilyen.)


-A fantasy regények egy jelentős része eleve ilyen középkor szerű világban játszódik.

-Még mindig sokan szeretik a 18-19. századi irodalom nagy klasszikusait.

-A sci-fin belül is megmaradtak népszerűnek a mainál sokkal elavultabb technikai környezetben fogant alkotások.

-Van olyan műfaj, hogy történelmi regény.


Szóval csak azért, mert egy régi világban játszódik egy történet, attól még ugyanúgy kapcsolódni tud hozzá az ember, ugyanúgy beleélheti magát. (A Vissza a jövőbe is jó film attól még, hogy nem minden második ember járkál lebegő gördeszkával, annak ellenére, hogy már átléptük azt a filmbeli dátumot.)


Amíg nem jutunk disz- vagy utópiába (telekinézis, levitáció, gondolatkommunikáció stb. egyszóval magasabb szellemi szintre), addig nem megy ki a divatból az olvasás. Ahogy a 3d és vr technológiák sem csökkentették le jelentősen az olvasási hajlamot. Van olyan élmény, amit csak az olvasás adhat meg.


A Harry Potter és a Gyűrűk ura mind olyan történettel és karakterekkel rendelkezik, amivel az emberek egy nagy része valószínűleg korokon átívelően tud azonosulni. Tehát, ameddig könyvolvasás lesz az emberi társadalomban, addig ezek a könyvek jó eséllyel népszerűek maradnak.

2021. aug. 28. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem Tolkien neve és művei biztos fenn maradnak, amíg az emberiség él, hiszen mondhatjuk azt, hogy ő alkotta és népszerűsítette a fantasy műfajt, valamint annyi meg annyi írót megihletett már, hogy lehetetlen az eltűnése.

Tapasztalataim szerint C.S. Lewis sajnos egyre kevésbé ismert. A legtöbben ott maradnak a filmeknél, pedig a könyvekkel egy egészen új világot ismerhetnének meg. Ha jól tudom a Netflix készít egy újabb adaptációt, de ha az nem sikerül emlékeztetni az embereket arra a világra, akkor az író neve szépen lassan feledésbe merül és esetleg csak a művei adaptációi élnek majd tovább.

J.K. Rowling-nak az az előnye az előbbi kettővel szemben, hogy ő megélte ezt a digitális világot és a közösségi médiában is tud terjezkedni. Szerintem ő is fenn fog maradni még nagyon sokáig, hisz könyvsorozatának megannyi rajongója van, hogy azt nehéz lesz elfelejteni.

Összegezve: véleményem szerint Tolkien és Rowling nem fog egyhamar elfelejtődni, de Lewis-t fenyegeti ez a veszély.

2021. aug. 28. 11:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
90%

Attól függ, mennyire tekintünk előre a jövőbe. Ha azt nézzük, akkor a legrégebbi, amit még széles körben olvasnak anélkül, hogy kötelező olvasmány lenne, az talán Jane Austen pár műve (és ehhez is hozzájárul, hogy a folytonos filmfeldolgozásokkal életben tartják). Ez azt jelenti, hogy 200 évig még meg tud maradni egy mű népszerűsége, de ez már óriási kivétel (az egykor nagyon népszerű Ann Radcliffe-et például már nem is ismeri az emberek nagy része).

Az, hogy Tolkien műfajteremtő, nyilván vitathatatlan, de ez nem feltétlen jelenti, hogy 100 év múlva olvasni fogják. Mary Shelley-ről is mindenki tudja, hogy a modern horror megteremtője, de ez nem jelenti, hogy minden horrorrajongó olvasni is fogja. Most leszek megkövezve, de A gyűrűk ura már mai szemmel nézve is rettentő vontatott, 100 év múlva valószínűleg inkább csak az irodalomtörténet része lesz.

A Harry Potter tipikusan a könnyű irodalom alkotása, annak ugyan minőségi, de az örökérvényűségét ez nem fogja garantálni.


(Még visszatérve arra, hogy a Jane Austen iránti közérdeklődéshez nagyban hozzájárulnak a filmek: egyrészt viszonylag alacsonyabb keretből le lehet forgatni őket, mert vidéki kúriákon játszódnak, ami dögivel van Angliában, emellé gyakorlatilag csak lovaskocsi kell meg ruha a színészeknek. Ráadásul az írónő hat ismertebb regényét le lehet forgatni pár tíz évente úgy, hogy mindig legyen közte, aminek az előző filmváltozata már feledésbe merült, és emiatt megint újnak hat. Ugyanezt nem fogják tízévente megcsinálni egy Gyűrűk ura-szintű produkcióval, ráadásul mind Tolkien, mind Rowling gyakorlatilag egy műről ismert írók, még ha van is nekik több, így a megfilmesítéseknek az a körforgása sem tudja majd fenntartani az érdeklődést, ahogy Austennél.)

2021. szept. 20. 20:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!