Kezdőoldal » Szórakozás » Könyvek » Mennyire jó ötlet sok visszaem...

Mennyire jó ötlet sok visszaemlékezést írni egy regényben?

Figyelt kérdés
Most kezdek bele egy regénybe, amibe több visszaemlékezést is tervezek írni, de elgondolkoztam azon, hogy ez mennyire jó ötlet. Nem zavarja meg az olvasókat? Illetve hivatalosan hogyan, milyen formában kell azt jelölni, hogy az az adott szakasz egy visszaemlékezés, és nem a jelenben játszódik?
2023. febr. 2. 11:14
 1/8 TR75 ***** válasza:
100%

Ha a történet megkívánja, miért ne legyen benne (sok) visszaemlékezés?

Írhatod elkülönítve (új fejezet), döntött betűtípussal, lehet például naplóbejegyzés is. Azt te látod, hogy hogy lehetne a legjobban beleilleszteni a történetbe.

2023. febr. 2. 11:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%

Attól függ, milyen jellegű maga a regény. Bizonyos esetekben zavaró (például mindig megtorpan tőle a cselekmény), más esetben viszont az egész írás is épülhet különféle visszaemlékezésekre.

Dőlt betűvel a legjobb szerintem.

2023. febr. 2. 11:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:

Ha csak itt-ott van benne, akkor dőlt betűvel.

Ha folyamatosan változik a jelen és a visszaemlékezés, ha erre lett felépítve a regény, akkor külön fejezetben.

Én szeretem az időben és térben váltakozó regényeket. Nagyon olvastatja magát, pörgős.

Persze jól fel kell építeni, hogy mit ad hozzá a jelenhez a korábbi történés, és jól össze kell fésülni, hogy mire mikor derül fény.

2023. febr. 2. 12:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
Engem egy idő után rendkívül tud irritálni, ha folyton meg van szakítva a történet folyama, de ez csak egyéni preferencia.
2023. febr. 2. 15:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
Dőlt betűtípussal írd, és az elejére időpontot (mikor játszódik) hullámos vonalak közé, hogy mikor játszódik. Én így szoktam, de lehet másképp is szerintem.
2023. febr. 2. 18:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

Nincs olyan, hogy neked "hivatalosan" valahogy jelölnöd kéne. Többféle megoldás is létezik.

Ahogy már fentebb is írták, lehet pl. dőlt betűvel szedni. Mondjuk én ezt pont nem szeretem, engem megzavar, nehezebben olvasható egy hosszabb dőlt betűs szöveg. Azt pedig kifejezetten utálom, amit #5 ír, hogy még ki is írja az író, hogy mikor játszódik az adott visszaemlékezés. Úgy érzem tőle, hogy hülyének néz az író, mindent a számba akar rágni. Persze ilyen téren is más, ha mondjuk az egyik szereplő naplóbejegyzéseit olvassuk, az nem olyan zavaró. De ha nem ilyesmire épül a történet, csak ki vannak írva időpontok, az igen.

Szintén írták már, hogy lehet külön bekezdés/fejezet is a visszaemlékezés.


DE egyébként akkor sincs semmi, ha nem jelölöd sehogy, csak a szövegből derül ki, hogy egy rész visszaemlékezés.

2023. febr. 2. 22:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

Ha olyan vissza emlékezésről van szó, ami már publikálva volt egy fejezetben, akkor én azt javaslom, hogy inkább ne csináld. Irritáló tud lenni egy idő után. Inkább akkor a lényegesebb mondatokat/párbeszéd foszlányokat írd dőlt betűvel, mintha a karaktered gondolatai lenne.


Ha múlt/jelen történésekről van szó, akkor inkább külön fejezetbe, ha nagyon sok van. Nálam nem vált be egy adott fejezetben a váltás, mert összezavarta az olvasókat, hiába különítettem el. Én még úgy oldottam meg, hogy a mostani eseményeket E/1- ben írtam, a múltbélieket E/3-ban.

2023. febr. 3. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
Ha jól van megírva, akkor kB bármennyi lehet benne. A széthullott birodalom trilógia pl tele van visszaemlékezésekkel, de az átvezetések annyira folyékonyak, hogy fel se tűnik, nem dob ki az olvasásélményből. Még úgy sem, hogy több idősík van és mindegyiken vannak visszaemlékezések.
2023. febr. 3. 17:41
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!