Kezdőoldal » Szórakozás » Könyvek » Van különbség az új és a régi...

Van különbség az új és a régi kiadások között?

Figyelt kérdés

Elkezdtem Agatha Christie könyveket olvasni, eddig csak olyat olvastam, ami az új kiadások közé tartozik. Viszont kaptam ajándékba 1996 és 2000 körüli fordítást/kiadást.


Hülyén hangzik, tudom. De nem merem elkezdeni olvasni ezeket, mert félek, hogy sokkal "régiesebb" a fordítás és lehet csalódnék. Valaki esetleg tudja, hogy egy ilyen régebbi könyv mennyire tér el az új kiadástól? Mert ezeket is láttam 2022/23-as verzióban, és ha azt szoktam meg nyelvezetileg, akkor lehet megvenném azokat és nem a régieket olvasnám el.


Köszönöm a válaszokat előre is!


2023. okt. 10. 21:27
 1/6 anonim ***** válasza:
A régi fordítások általában klasszissal jobbak. Én csak az új cimvaltozatokra alapozva mondom, ez szerintem most is igaz. Nekem a legtöbb a 2000-res évekből van, de sok van 1980 előttről, azokat sem éreztem jelentősen másnak.
2023. okt. 10. 21:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
80%

Kiadás és fordítás nem egészen fedi egymást.


Nagyon sokszor az új hangzás túlzásba esik: az újabb (magyar, angol stb.) fordítások sokszor olyan szöveget adnak a szereplők szájába, amelyek teljesen idegenek.


Két példát még.


Arany Hamletjéről már 1980 környékén azt írták, hogy 40-45%-ban elavult. Ennek ellenére az övé a legjobb fordítás.


Gyergyai Proust-fordítása mérföldekkel veri az újat, de nem teljes.


Joyce Ulysses-ének egyszerűen nincs magyar fordítása (itt is a legújabb a leggyengébb).


Platón standardja a Cooper-féle újabb, de a Jowett-féle is gyönyörű, régisége dacára. (A magyar fordítások gyengék.)


Nagyon sok görög, római, orosz műnek csak az utóbbi 20-50-70 évben készült minőségi angol fordítása.


(Csak azért hozom fel sokszor az angol fordításokat, mert én azokat olvasom. A magyar kicsi piac, kevés fordítóval, gyakran 1-2 fordítás közül válasthatsz, angolul a klasszikusokból 10-50 közötti áll rendelkezésedre.)

2023. okt. 10. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
Több lett.
2023. okt. 10. 22:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%
Attól még hogy kiadtak egy könyvet idén, esetleg még új borítóval is, még nem jelenti azt, hogy komplett újra is fordították az új kiadás kedveért.
2023. okt. 10. 23:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

Azt hiszed, hogy minden egyes kiadásnál újrafordítanak egy könyvet?


A Gyilkosság ​az Orient expresszen-t pl ahol írják a fordítót, az mindenhol Katona Tamás. Szerinted ilyen 1-5 évente újra fordíttatják vele?


[link]


Meg különben is. A 90-es évek nem voltak olyam messze. A szüleid mennyire beszélnek "régiesen"? Csak mert ők még korábban is tanultak beszélni, mint 1996.

2023. okt. 11. 09:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
Csak bátran, lehet hogy jobb a régi, mint az új. A rejtő könyvek közül pl. van olyan új kiadás, amit a MEK ről töltöttek le és nem ellenőrizték, és ezért kimaradt mondatok, hibás betűfelismertetésekkel terhelt.
2023. okt. 24. 15:28
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!