Kezdőoldal » Szórakozás » Könyvek » Mit gondoltok? Belevágjak?...

Mit gondoltok? Belevágjak? Adjak neki esélyt?

Figyelt kérdés

Sosem voltam hívő. Megvagyok keresztelve, de nem jártam templomokba, ahogy a szüleim se.

Nem hiszek istenben, DE. Mivel lassan - lassan kezdek felnőni, 20 évesen eljutottam a gondolatáig annak, hogy talán kéne egy esélyt adnom a Bibliának. Talán valamit "adni" fog, talán nem. Viszont képben leszek. Nekem az is elég.

Milyen kiadást javasolnátok? Léteznek könnyebben "emészthető" nyelvezettel kiadott példányok?

19/F



nov. 25. 23:49
1 2
 1/11 TR75 ***** válasza:
76%
A 2014-es Revideált Új Fordítás elég érthető.
nov. 26. 00:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
68%

Biblia olvasó kalauz

Ez egy telefonos applikáció. Érthetően, izgalmasan dolgozza fel a Bibliát. Tehát nem az elsőtől az utolsó könyvig "olvastatja" veled, hanem olyan sorrendbe hogy érthető legyen.

nov. 26. 00:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
18%

Ezek a kitalált kérdések...



Mellesleg, ha kezdesz felnőni, miért akarsz mesekönyveket olvasni???


És miért nem a mesék eredeti változatait: mezopotámiai, egyiptomi történeteket stb. olvasod?

nov. 26. 07:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:

3-mas.

Értem a mondanivalód. Kicsit megfogalmazhattad volna másképp. Így csak feleslegesen elpazarolt időnek tartom a válaszod.

A “kitalált kérdések” alatt nem tudom mire szeretnél célozni.

nov. 26. 09:33
 5/11 Hussaro Hungaricus válasza:
100%

Én egy régebbi, már revidiált Károli-féle Bibliát javaslok.

Illetve letölthető torrentről hangoskönyv formájában is.


Tudni kell, az ószövetségi rész nehezebben olvasható és érthető, mint az újszövetségi. Ezek a különböző stílusú történetek, akár sok száz év különbséggel íródott művek egy egységes egészet alkotnak. Értelmezésük több szinten lehetséges. Az elsődleges, a legközvetlenebb maga az elbeszélés történetének annak tanulságának felfogása, de ezen túl mindig van allegória, akár többszörös, a szavak többes jelentése, majd archaikus szimbolika, ami komoly tanulmányokat kíván.


Vannak unalmas részei a Bibliának. Például oldalakon át felsorolt törzsek és azok fői, királylisták meg olyan részek, ahol a történet megértése is nehézséget okoz egy mai ember számára.

Véleményem szerint a Biblia minden mondatáról lehetne/kellene írni egy könyvet, ami értelmezi azt. Például amikor Mózesnek mondja az Úr: Vagyok, aki vagyok.

Vagy Jézus mondja: Én vagyok az út, az igazság és az élet. Vagy ahogy János evangéliuma kezdődik: Kezdetben vala az Ige.

De bármelyik mondatot ki lehetne ragadni, mindegyiknek olyan mély értelme van, amit ha felfedünk, a világ működését megérthetjük.


Kezdetben egy evangéliumot javaslok olvasni a szinoptikusok közül. Majd a többi újszövetségi részt, végül az Ószövetséget.

Komoly olvasók zedhetik sorban, ez utóbbival, de azon át kell rágni magad, hozzá kell idomulni, megérteni kissé a kor gondolkodását. (Nem egyszerű.)


A legújabb kiadású Bibliák túl mondern nyelvezetűek, mely szerintem nem illik ókori történetekhez. Ezért javaslom a Károli-fordítás revidiált, de nem a legújabb változatát. Az úgynevezett javított verzió, ahol talán tisztázva van a lélek és szellem különbsége - amit Károli összekevert -, nem feltétlenül szükséges, ha tisztában vagyunk az említett ténnyel és magunk utánajárunk, mi a különbség. Igaz, nem egyszerű ezt megtenni, sok félrevezető írás/nézet van etekintetben.


Hardcore olvasóknak a latin Vulgatát javaslom. Na jó, csak viccelek. :-)

nov. 26. 10:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:
Köszönöm!
nov. 26. 11:46
 7/11 A kérdező kommentje:

Tudnál küldeni egy linket példának az általad említett kiadásból?


Ha jól értem a 2014-es Revidiált Új Kiadás könnyebben érthető, és minimálisan megtartja szóhasználatbeli közegét.

A Károli-féle Revidiált Kiadás ennél jobb?

nov. 26. 11:55
 8/11 TR75 ***** válasza:
100%
nov. 26. 12:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
100%

3: ilyen felfogással minden fikciós szöveg "mese, a szépirodalmi művek is.

A Bibliát meg lehet irodalmi szövegként olvasni, nem kell ahhoz hívőnek lenni.

nov. 26. 14:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:
Amúgy én is ezzel a felfogással tervezem elolvasni. Nem kapott el a hívő élet hangja, csak szeretnék művelődni. De tanácstalan vagyok a kiadást illetően. RÚF vagy Károli.
nov. 26. 16:45
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!