Kezdőoldal » Szórakozás » Könyvek » Mit jelent ez az idézet?

Mit jelent ez az idézet?

Figyelt kérdés

Aki háromezer éve nem vezeti számadását, ostobán, sötétben élje napjainak vonulását.

(Márton László fordítása)


Eredeti szöveg:


Wer nicht von dreitausend Jahren sich weiß Rechenschaft zu geben, Bleib im Dunkeln unerfabren, Mag von Tag gu Tage leben.


Johann Wolfgang von Goethe



máj. 17. 13:32
 1/5 A kérdező kommentje:

Javítás:


"Unerfahren, mag von Tag zu Tage leben."

máj. 17. 13:34
 2/5 anonim ***** válasza:
100%
Én a fordításban érzek némi eltérést, bár nem ismerem a szövegkörnyezetet. De maga a német mondat szerintem valami olyasmit takar, hogy aki nem ismeri háromezer év történelmét, történéseit, az nem tud támaszkodni semmire, csak sötétben tapogatózhat, és napról-napra tudatlanul kell élnie.
máj. 17. 14:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

"Aki nem tud elszámolni háromezer évről, tapasztalatlan marad a sötétben, napról napra él."


Ez google-fordító.

máj. 17. 16:47
 4/5 A kérdező kommentje:

Rechenschaft geben-a fordító szerint felelősséget vállal- ez egybevág azzal hogy elszámol.


Ismerni-kennen, ilyen nincs az idézetben, így Márton László fordítása helyesnek tűnik.


De ki vállalhatna felelősséget 3000 évről?

máj. 17. 16:53
 5/5 anonim ***** válasza:
100%

2-es vagyok.

Aki háromezer évről nem tud számot adni, tapasztalatlan marad a sötétségben, napról napra élhet.

Ez a mondat pedig az én olvasatomban annyit jelent, hogy aki nem ismeri, nem tanulta (tehát nem tud számot adni) háromezer év történetéről, az ostoba, buta, tanulatlan. Nem tud a megtapasztaltakra támaszkodni, mert semmit nem tud róla, nem tud a hibákból következtetéseket levonni, nem érti meg a történtek összefüggéseit, vagyis fogalmatlan a világról. Mindezek következtében csak napról napra tud élni, a "sötétségben" tapasztalatlanul.


"De ki vállalhatna felelősséget 3000 évről?"

Senki, és mint fentebb írtam, itt nem erről van szó.

máj. 17. 17:25
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!