Kezdőoldal » Szórakozás » Könyvek » Miért nem eredetiek a fantasyk?

Miért nem eredetiek a fantasyk?

Figyelt kérdés

Természetesen van néhány kivétel. Most elsősorban olyan könyvekről beszélek, amik ilyen régi korban játszódnak, pl gyűrűk ura - szerű időkben (na az pont hogy eredeti, de akár a vámpírosokat is ide sorolhatnám.

mindenhol törpök, tündék, sárkányok vannak, vagy a görög mitológiából összelopott (kevésbé bunkón: arra alapozott) lények. szerintem ez nagyon unalmas. ráadásul a tündéket nem tolkien találta ki? lehet, hogy tévedek, ez esetben javítsatok ki, de szerintem ő volt. nem zavarja a jogutódját, hogy ellopják?

én magam is írok, és van egy regényem, amit nem sorolnék tisztán a fantasyhoz, de kitalált világban játszódik. ugyanakkor mentes minden varázslattól, egyszerűen csak kitalált ókori országokról van szó. én viszont sok időt töltök a mitológiájuk, a hátterek, a hiedelmük, a történelmük, a földrajz kitalálásával. tudom, hogy teljesen eredeti mű egyszerűen nem működik. mindent kitalált már vki. legtöbbször az ókori görögök. de hogy ilyen direkt lopások, mint tünde...

hol az eredetiség? ha van, akkor pedig ajánljatok légy szíves könyvcímeket! főleg ilyen régi birodalmakról (Tolkien műveket és trónok harcát ne, azok a ritka kivételek közé tartoznak)

és egyébként Tolkien előtt nem is írtak ilyet? szerintem ez tévhit. egyszerűen nem tudom elképzeli, hogy senkinek nem jutott eszébe. mert nekem már az előtt eszembe jutott ez az idegen világosdi, hogy a gyűrűk ura/egyéb t. mű akár létezéséről tudomásom lett volna. és nem volt egy akkora nagy ötlet, valljuk be... (mármint tőlem)


2011. máj. 25. 00:31
1 2 3
 1/28 anonim ***** válasza:
Fiú vagy vagy lány? Mert akkor küldenék valamit, amire azt mondják, eredeti :)
2011. máj. 25. 00:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/28 A kérdező kommentje:
Ha vki jártasabb a görög6római mitológiában, és figyelmesen olvassa a HP-t, akkor az összes név (na jó, nem az összes) azon alapul. Engem zavart h mikor Lupin nevére ránéztem, rögtön tudtam, hogy vmi farkasosdi lesz. ezt úgy mondom, h mind a 7et olvastam, és tetszett.
2011. máj. 25. 00:33
 3/28 A kérdező kommentje:
nem értem igazán a reakciót
2011. máj. 25. 00:43
 4/28 A kérdező kommentje:
amúgy lány vagyok, de légyszi a kérdésre válaszoljatok.
2011. máj. 25. 00:43
 5/28 anonim ***** válasza:
Nem értem, mi a bajod. Lupin neve szándékosan Lupin, ahogy az összes többi név is az. A HP nem egy teljesen kitalált világban játszódik, mint a Gyűrűk Ura, hanem az európai kultúrán alapul.
2011. máj. 25. 01:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/28 A kérdező kommentje:

Hát valóban. engem ez zavart. Na mindegy, nem akarok abba belekötni.

térjünk vissza az ilyen régi időkben játszódóakhoz.

2011. máj. 25. 01:31
 7/28 anonim ***** válasza:
100%

Mit vársz? Amúgy eredetiség... olvass TVTropes-ot és az ilyen illúzióidnak végleg vége. :D


Ha zavarnak a "klasszikusan" fantasy(nek minősített) irodalom kliséi olvass kevésbé "klasszikust" van olyan is. Amúgy a wiki definíciójából: "...mely felépítésében, fizikai és etikai törvényeiben, értékeiben, élőlényeiben, rokonságot mutat a vallások és mítoszok által megteremtett képzeletbeli világokkal." tehát ha valaminek nincs kultúrális előképe a földi mítoszok/legendák között az NEM fantasy... mondjuk az azték mitológián alapuló azért ritka. :D


A tündék (ELF-ek, hülye magyar "fordítások") a germán népek mitológiájából vannak, bár tény, hogy Tolkien erőteljesen átértelmezte őket (ahogy azóta már többen is pl. Terry Pratchett, aki egyenőséget tett köztük és a kis szürke idegenek között).


Ööööö... az ókori görögök tényleg sokmindent kitaláltak (egyes dolgokat meg "lemásoltak"), de a túlbecsülésüktől tartózkodnék... ők ugyanezt a "minden fontosat kitaláltak már" játékot játszották egyiptommal egyébként. :D


Írtak ilyesmit korábban is. A fantasy gyökereit minimum a romantikáig szokás visszavezetni (a "Csongor és Tünde" vajon mi?) de egyesek egyenesen a népmesékig ill. mítoszokig mennek (szerintem túlzás). De a műfaj megnevezését nem találták ki a XX.sz-ig.


----------------------------------------------------------


HP: A "beszélő név" kifejezés tehát számodra teljesen ismeretlen fogalom... :D

2011. máj. 25. 07:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/28 anonim ***** válasza:
Grat...
2011. máj. 25. 08:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/28 anonim ***** válasza:
Szerintem igaza van az előttem szólónak, mert mindent onnan vesznek, azt, hogy a mitológiák kitalálói hogy voltak ilyen fantáziadúsak, nem tudom, de szerintem ha valaki csak az alapot veszi onnan, az még nem baj... ha utána azt jól csűri-csavari, érdekes, izgalmas lesz, meg ezáltal egyedi is, akkor az egy jó fantasy, bárhonnan is van az alapötlet:) Ma már ne várj TELJESEN új dolgot, mert olyan nincs... az embereket túl sok dolog éri, filmek, stb... és ezáltal ha valami eszükbe jut, az egy kicsit biztos onnan lesz, ha nem is veszik észre, akkor is.. ez már szerintem egy visszafordíthatatlan folyamat...
2011. máj. 25. 10:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/28 A kérdező kommentje:

Köszönöm, kimondottan az utolsónak, aki kultúrátlan fejezte ki magát. Ami azt illeti, a legtöbben ezt tették, csak ledegradálóan.

Nem tudtam, hogy a tündék mitológiai alakok.

tudom, mi a beszélő név, és nem mondtam, hogy nem látom értelmét. Csak engem zavar, hogy lelövi a poént. meg mindig arra gondoltam, hogy a szüleitől előbb kapta a remus nevet, aztán harapta meg a farkas... nekem ez lelövi a poént, de az értelmét attól még látom

látom, nem értetek egyet velem. nem baj. nem akartam kötözködni, de én így látom.

2011. máj. 25. 12:38
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!